Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Najpiękniejsze świątynie konsumpcji

DL

Fantazyjne wnętrza, nowoczesne bryły, medialne fasady, wreszcie zestaw usług daleko wykraczający poza funkcje standardowego sklepu. Tym wszystkim kuszą klientów najlepsze na świecie obiekty handlowe zaprezentowane w ramach tegorocznego World Architecture Festival.

Galeria handlowa Iluma zaprojektowana przez WOHA. - Fot. Tim Griffith; Źródło: WAF

Galeria Iluma w Singapurze - WOHA

Galeria handlowaIluma jest zlokalizowana w singapurskiej dzielnicy Bugis. Autorem projektu budynku jest pracownia WOHA. Założeniem inwestycji było stworzenie centrum rozrywkowego dla młodych, 20-30-letnich profesjonalistów. Z tego powodu budynek kipi wręcz nowoczesnością. Medialna fasada, która pokrywa część pokrywa centrum, została zaprojektowana przy współpracy z berlińską pracownią realities:united. W nocy, po jej powierzchni, wyświetlają się animacje i ruchome billboardy. Dzięki niej cały obiekt robi wtedy iście elektryzujące wrażenie.

Sklep firmy Camper w Sewilli zaprojektowany przez Miralles Tagliabue Embt. - Fot. Pedro Pegenaute; Źródło: Noticias Arquitectura

Butik firmy Camper w Sewilli - Miralles Tagliabue Embt

Sklep firmy obuwniczej Camper w Sewilli został zaprojektowany przez pracownię Miralles Tagliabue Embt. W swoim projekcie architekci wykorzystali doświadczenie jakie zdobyli podczas wizyty w fabryce firmy na Majorce, gdzie mieli okazję podpatrzeć proces produkcji butów. Formy obecne w wystroju wnętrza sklepu nawiązują do profili cholew, obcasów, podeszw; butów męskich i damskich. Profile te, ułożone obok siebie tworzą falujący, obuwniczy krajobraz, w którym każdy amator obuwia może poczuć się jak w domu.

Sklep firmy obuwniczej Camper w Sevilli został zaprojektowany przez pracownię Miralles Tagliabue Embt. W swoim projekcie architekci wykorzystali doświadczenie jakie zdobyli podczas wizyty w fabryce firmy na Majorce, gdzie mieli okazję podpatrzeć proces produkcji butów. Formy obecne w wystroju wnętrza sklepu nawiązują do profili cholew, obcasów, podeszw; butów męskich i damskich. Profile te, ułożone obok siebie tworzą falujący, obuwniczy krajobraz, w którym każdy amator obuwia może poczuć się jak w domu.

Restauracja Tai Shogun w Rennes zaprojektowana przez Barré Lambot Architectes. - Źródło: WAF

Restauracja Tai Shogun w Rennes - Barré Lambot Architectes

W Rennes we Francji stoi kolejny budynek, który podczas tegorocznego WAF będzie się ubiegał o miano najlepszego w kategorii obiektów handlowych. Restauracja Tai Shogun została zaprojektowana przez architektów z Barré Lambot Architectes. Forma budynku została zdefiniowana kształtem działki, a jego architektura ma oddawać precyzję obecną w kuchni japońskiej. Kondygnacje budynku zostały podzielone pod względem typu serwowanych kulinariów: bar, japoński grill czy też sushi; i połączone przeszklona windą. Szklaną fasadę pokrywają ciemne, pionowe panele z aluminium, których ustawienie względem przeszkleń, powoduje fascynującą grę światła we wnętrzach.

Galeria handlowa Pendorya kolo Istambułu zaprojekrtowana przez Erginoglu - Źródło: WAF

Galeria handlowa Pendorya koło Istambułu - Erginoglu and Calislar

Posiadająca 90 tys. m2 galeria handlowaPendorya jest zlokalizowana tuż przy ruchliwej autostradzie na przedmieściach Istambułu. Okolica w której stoi budynek obecnie jest wielkim placem budowy, gdzie w niedalekiej przyszłości ma powstać dzielnica biurowo-mieszkaniowa. Ten ruch i żywiołowość sąsiedztwa został wzięty pod uwagę przy projektowaniu fasady galerii. Przez całą jej szerokość przebiega bowiem kolorowy pas ? logo, mający na celu przyciągnięcie wzroku potencjalnych klientów. Autorami projektu tego tureckiej galerii handlowej jest pracownia Erginoglu & Calislar Architects.

Wieżowiec firmy kosmetycznej POLA Ginza w Tokio zaprojektowany przez Nikken Sekkei i Yasuda Atelier. - Źródło: WAF

POLA Ginza Building w Tokio - Nikken Sekkei i Yasuda Atelier

POLA Ginza Building to wieżowiec ? sklep firmowy japońskiej firmy kosmetycznej POLA. Jest on zlokalizowany w dzielnicy Tokyo - Ginza, a jego projekt powstał w wyniku współpracy architektów z Nikken Sekkei i Yasuda Atelier. 14-kondygnacyjny budynek posiada oszczędną bryłę, realizującą koncepcję połączenia w jego architekturze wody, światła i czasu. Jego fasadę pokrywa 180 wzorzystych akrylowych ekranów słonecznych sterowanych komputerowo. W słoneczne dni na elewacji budynku można obserwować prawdziwy balet otwierających się lub zamykających jednocześnie paneli. Także nocą ten efekt jest widoczny dzięki podświetleniu diodami LED.

Galeria handlowa Vivaci Guarda w Guarda zaprojektowana przez Promontorio Architects. - Źródło: marco-ferreira.com

Galeria handlowa Vivaci Guarda w Guarda - Promontorio Architects

Centrum handloweVivaci Guarda jest zlokalizowane w historycznej części portugalskiego miasta Guarda. Gmach został zaprojektowany przez pracownię Promontorio Architects. Architektura budynku ma nawiązywać do skalistego zbocza, u podnóża którego stoi centrum. Monolityczna bryła została złożona z betonowych prostopadłościanów, ułożonych niedbale jeden na drugim. W pojawiające się tu i ówdzie "pęknięcia" wprawiono kolorowe przeszklenia, kontrastujące z surowością reszty elewacji.

Butik Sportalm we Wiedniu zaprojektowany przez Baar-Baarenfels Architekten. - Źródło:WAF

Sklep Sportalm we Wiedniu - Baar-Baarenfels Architekten

Architekci z Baar-Baarenfels są autorami kolejnego projektu w naszym zestawieniu. Jest nim wiedeński sklep znanej austriackiej marki odzieżowej Sportalm. By przyciągnąć wzrok potencjalnych klientów, witryna tego niewielkiego butiku, została w całości wykonana z nowoczesnego materiału Corian. Jako że owo tworzywo jest niezwykle plastyczne, architekci z Baar-Baarenfels nadali jej formę olbrzymiego plastra miodu. Otwarte przestrzenie są wypełnione szkłem, czego efektem jest ciekawy widok - promienie słoneczne odbijają się od szkła i rzucają refleksy na chodnik. W rezultacie, nawet ktoś idący ze spuszczoną głową, nie może przejść obok tego sklepu obojętnie.

Północna część The Village at Sanlitun, której plan urbanistyczny przygotowała pracownia The Oval Partnership Limited. - Źródło: WAF

Północna część The Village at Sanlitun w Pekinie - The Oval Partnership Limited

Kompleks handlowy The Village at Sanlitun w Pekinie został doceniony w dwóch kategoriach tegorocznego WAF: jako jeden z najlepszych obiektów handlowych na świecie (część północna), jak również jako przykład doskonałej modernizacji i połączenia ?nowego? ze ?starym? (część południowa). Całość planu urbanistycznego kompleksu została zaprojektowana przez pracownię Oval Partnership Limited z Hong Kongu przy współpracy Kengo Kumą, a także z architektami z Lot-EK i Shop Architect. Północna część inwestycji czerpie inspirację z tradycyjnych chińskich jednostek zabudowy siheyuan, w której centralny dziedziniec otoczonego był jednopiętrowymi budynkami.

Wieżowiec Yamaha Ginza w Tokio zaprojektowany przez Nikken Sekkei. - Źródło: WAF

Wieżowiec Yamaha Ginza w Tokio - Nikken Sekkei

Nowy sklep firmowy znanej formy audiofonicznej Yamaha jest zlokalizowany w tokijskiej dzielnicy Ginza. Został on zaprojektowany przez architektów z formy Nikken Sekkei. Nowy 12-kondygnacyjny budynek, zastąpił stary sklep z 1950 roku i prócz przestrzeni handlowych mieści także salę koncertową, studia nagraniowe, sale wystawowe i szkołę muzyczną. Uwagę zwraca rozpikselowana elewacja nadająca budynkowi artystyczny charakter. Swoją formę zawdzięcza ona romboidalnej kratownicy, w której poszczególne komórki wprawiono różnokolorowe szkło.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park

Skomentuj:

Najpiękniejsze świątynie konsumpcji

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej