Tak prezentują się stadiony na Mistrzostwa Świata w Rosji. Niektóre z nich robią ogromne wrażenie!
Dziś w Rosji rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was przegląd architektoniczny stadionów, które będą gościć piłkarzy i kibiców podczas mundialu. Jak wyglądają? Zobaczcie sami!
Stadion Łużniki
Prace modernizacyjne stadionu Łużniki - największej areny Mistrzostw Świata w Rosji, dotyczyły tylko jego wnętrza. Zewnętrza bryła obiektu, którą tworzą kamienne fasady i zadaszenie zostały zachowane w całości.
Stare trybuny zdemontowano, a na ich miejsce powstały nowe, trzypoziomowe sektory dla widowni. Od wewnątrz poszerzono dach, aby chronił kibiców przed deszczem podczas rozgrywanych meczów piłkarskich. Ponadto zamontowano telebimy o formie okręgu, dzięki temu z każdego miejsca na stadionie będzie można oglądać z nich wyświetlany przekaz.
Po remoncie stadion Łużniki pomieści aż 81 tys. widzów. W tej liczbie przewidziano m.in. 2 tys. miejsc VIP, 6480 miejsc biznesowych, 6360 miejsc prasowych oraz 292 miejsca dla niepełnosprawnych.
Stadion w Petersburgu
W konkursie na projekt nowego stadionu dla Petersburga rywalizowały ze sobą jedne z najlepszych pracowni architektonicznych z całego świata. Zwycięską koncepcją została wizja Kisho Kurokawy - japońskiego architekta, twórcy architektury metabolizmu.
Budowa stadionu piłkarskiego - przypominającego latający spodek, rozpoczęła się pod koniec 2006 r. i według wstępnych założeń miała potrwać dwa lata. Ostatecznie stadion został oddany do użytku dopiero w 2017 r. Duże opóźnienie było spowodowane tym, że do pierwotnej wizji projektowej Kurokawy musiały zostać wprowadzone liczne zmiany, problemem były też błędy w dokumentacji projektu.
Gdy w 2010 r. Rosja została ogłoszona gospodarzem Mundialu 2018, w projekcie obiektu zmieniono liczbę miejsc dla kibiców z 62 tys. na 69 tys. W ten sposób Stadion Sankt-Petersburg stał się drugą co do wielkości areną piłkarską w Rosji.
Stadion "Fisht" w Soczi
Stadion Olimpijski "Fisht" w Soczi został zaprojektowany przez cztery światowe pracownie architektoniczne: Populous, Mosprojekt-4, Botta Management Gropu i Ingeokom. Jego nazwa wzięła się od wyrazu z lokalnego języka i oznacza "białą głowę". W 2014 r. obiekt gościł ceremonię otwarcia i zamknięcia zimowych igrzysk olimpijskich. Podczas Mistrzostw Świata 2018 będzie pełnił rolę areny piłkarskiej.
Obiekt piłkarski "Fisht" swym wyglądem przypomina ośnieżony szczyt górski. Jego konstrukcja została stworzona w taki sposób, aby kibice mogli jednocześnie podziwiać z niego góry od strony północnej i morze - od południowej. Warto podkreślić, że budowa tego stadionu nie wpłynęła negatywnie na ekologię pobliskiego obszaru.
Podczas igrzysk arena sportowa w Soczi mogła pomieścić 40 tys. widzów. Na Mundial 2018 zwiększono liczbę miejsc do ponad 45 tys.
Otkrytije Arena w Moskwie
Projekt konstrukcji stadionu Otkrytije Ariena w Moskwie został opracowany przez amerykański koncern inżynieryjny AECOM Technology Corporation, natomiast fasadę obiektu stworzyła firma Dexter Moren Associates. Na tej arenie piłkarskiej na co dzień rozgrywa swoje mecze drużyna Spartaka Moskwa.
Architekci zaprojektowali klasyczną bryłę stadionu, która wyróżnia się nowoczesnymi i oryginalnymi rozwiązaniami. Fasada obiektu w całości została pokryta ponad 600 czerwono-białymi szklanymi taflami w kształcie rombu. Ta kolorystyka i forma nawiązują do barw klubowych i herbu Spartaka Moskwa. Niektóre elementy fasady są ruchome - to rozwiązanie zapewnia dobrą izolację zimą, jak również przewiew powietrza w upalne lato.
Pojemność obiektu Otkrytije Ariena w Moskwie wynosi docelowo ponad 44 tys. miejsc.
Stadion Kazań Arena stworzyła amerykańska firma Populous, która słynie z projektowania złożonych obiektów sportowych. Do najsłynniejszych realizacji tej pracowni należą m.in. Emirates Stadium i Wembley Arena. Prace nad powstaniem kazańskiej areny piłkarskiej rozpoczęły się w 2009 roku i trwały 4 lata. Inauguracja obiektu nastąpiła 6 lipca 2013 roku, w dniu otwarcia Letniej Uniwersjady w Kazaniu.
Arena Kazań miała powstać na podmokłym, bagiennym terenie, który sprawił architektom podczas prac projektowych, mnóstwo problemów. Ostatecznie znaleźli rozwiązania, jak uporać się z tym trudnym terenem i przygotować grunt pod budowę. Pod względem architektonicznym ten obiekt piłkarski świetnie wpisuje się w krajobraz miasta. Ponadto jego konstrukcja przypomina lilię wodną.
Charakterystycznym elementem kazańskiego stadionu jest ogromny ekran LED, który znajduje się na całej południowej fasadzie obiektu. Wyświetlacz jest większy niż połowa boiska piłkarskiego!
Stadion Striełka w Niżnym Nowogrodzie
Stadion w Niżnym Nowogrodzie położony jest u zbiegu rzek: Oki i Wołgi oraz w sąsiedztwie historycznej katedry Aleksandra Newskiego. Zaprojektowała go pracownia JSC Stroytransgaz. Architekci tworząc projekt tej areny piłkarskiej w głównej mierze inspirowali się motywami naturalnymi: wodą i wiatrem.
Obiekt powstał na planie elipsy wpisanej w koło. Według wstępnych planów projektowych elewacja miała zostać wykonana ze szkła. Ostatecznie zrezygnowano z tego materiału, ponieważ był za drogi. W zamian wykorzystano membranę w białym i niebieskim kolorze.
Najbardziej wyróżniającym się elementem Stadionu Striełka jest jego dach, który opiera się na aż 132 kolumnach, w tym 88 monolitycznych, trójściennych kolumnach zewnętrznych oraz 44 mniejszych znajdujących się wewnątrz obiektu.
Pierwotnie Samara Arena miała stanąć w pięknej lokalizacji pozbawionej infrastruktury przy zbiegu rzeki Wołgi i Samary, jednak szybko wycofano się z tego pomysłu. Ostatecznie stadion powstał w przeciwległej, północnej części miasta. Obiekt zaprojektowały trzy pracownie: TerrNIIgrazhdanproekt, GMP Architekten i AECOM.
Miasto Samara odpowiada za wielkie osiągnięcia Rosjan w podboju kosmosu. Do dziś funkcjonuje tam ośrodek kosmiczno-rakietowy "Progress", w którym produkowane są rakiety nośne. Architekci tworząc projekt stadionu zdawali sobie sprawę, jak ważny dla tego miasta jest kosmos, dlatego stworzyli obiekt, który przypomina swym wyglądem ogromny statek kosmiczny.
Konstrukcja stadionu wygląda niesamowicie. Tworzy ją 32 wysokich dźwigarów, których odciągi znajdują się daleko poza trybunami i boiskiem piłkarskim. Dach obiektu początkowo miał być pokryty przezroczystym poliwęglanem, jednak okazał się zbyt drogi i wykorzystano zwykłą blachę. Trybuny zostały podzielone na dwa poziomy i mają 6 pięter zaplecza.
Rostów Arena
Dzięki organizacji Mistrzostw Świata 2018 w Rosji, Rostów zyskał nowoczesny stadion piłkarski, który ożywił niezagospodarowaną dotąd południową część miasta. Obiekt zaprojektowała wiodąca w branży pracownia architektoniczna - Populous.
Teren, który został przeznaczony na budowę Rostów Areny, był prawie w całości pokryty wodą i nie nadawał się do tego, aby powstał tam jakikolwiek obiekt. Problem został jednak szybko rozwiązany, wykonawcy wzmocnili i podnieśli podłoże za pomocą ogromnych ilości piachu.
Obiekt piłkarski w Rostowie jest niezwykle uporządkowany, ma dwie osie symetrii i klasyczną, niewyróżniającą się estetykę. Konstrukcja dachu opiera się na 46 długich, ujednoliconych dźwigarach i jest pokryta membraną PCV. Najbardziej widowiskowym elementem stadionu jest multimedialna fasada, która w nocy daje niesamowity efekt świetlny.
Wołgograd Arena
W konkursie na projekt Wołgograd Arena zwyciężyła koncepcja pracowni architektonicznej GMP Architekten. Ich wizja stadionu w znakomity sposób połączyła tradycję z nowoczesnością i świetnie nawiązuje do lokalnej zabudowy miasta.
Wołgograd Arena została zaprojektowana w kształcie koła, dzięki temu wszyscy kibice będą mogli oglądać mecz piłkarski w jednolity sposób. Elewację obiektu pokrył materiał naśladujący wiklinę, który wygląda bardzo elegancko i nowocześnie. Największe wrażenie wzbudza jednak rozszerzająca się górze konstrukcja fasad.
Warto też wspomnieć o dachu stadionu, który opiera się na 44 kolumnach znajdujących się poza obwodem trybun. Między kolumnami a fasadą zamontowano kratownice i pokryto je biało-niebieską membraną EFTE.
Mordowia Arena
Mordowia Arena powstała na terenach zalewowych rzeki Insar, w centrum Sarańska. Według wstępnych koncepcji projektowych stadion miał posiadać niemal w całości szklaną elewację, jednolitą białą kolorystkę oraz multimedialną fasadę. Ostatecznie nie zrealizowano tych założeń, ponieważ nie starczyło na nie funduszy.
Stadion w Mordowii przypomina kopułę o dość uproszczonym kształcie. Dach obiektu został pokryty zwykłą blachą, natomiast na fasadach zamontowano metalową siatkę. Wykorzystanie tańszych materiałów wcale nie wpłynęło w negatywny sposób na efekt wizualny stadionu, co z pewnością jest dużą zasługą architektów. Obiekt wyróżnia się intensywnie pomarańczową elewacją, która wygląda imponująco. Duże wrażenie robi też wysokość obiektu. Mordowia Arena mierzy aż 50 metrów!
Stadion w Jekaterynburgu to przykład neoklasycystycznej architektury. Został zbudowany w 1956 r. i na przestrzeni lat nie uległ dużym zniszczeniom, co jest niezwykle rzadkie w przypadku stadionów wybudowanych po II wojnie światowej. Obiekt został też wpisany na listę zabytków rosyjskiego dziedzictwa kulturowego.
Organizacja mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji, stała się świetną okazją, by ten stadion odzyskał druga młodość. Projekt modernizacji obiektu sportowego w Jekaterynburgu powierzono utytułowanej pracowni PI Arena.
Dużym wyzwaniem dla architektów okazało się zmieszczenie trybun wewnątrz zabytkowych murów stadionu. Udało się tego dokonać, jednak trybuny trzeba było spiętrzyć do góry. To rozwiązanie spowodowało, że dach musiał zostać podwyższony do aż 45 metrów wysokości. Najwięcej pracy wymagała jednak renowacja starych elementów stadionu, która przyniosła zaskakujący efekt.
Stadion w Kaliningradzie
Pierwszą koncepcję architektoniczną stadionu w Kaliningradzie stworzyła francuska pracownia Willmotte & Associes. Ich wizja obiektu była innowacyjna i wyróżniała się wieloma oryginalnymi pomysłami. Realizacja tego projektu nie doszła do skutku, głównie z powodu światowego kryzysu ekonomicznego, który dotknął również Rosję.
Nową koncepcję obiektu piłkarskiego stworzyła grupa Crocus. Projekt tej pracowni był prosty w realizacji i przede wszystkim nie generował ogromnych kosztów. Bryła Kaliningrad Arena jest bardzo surowa, jednak nie odrzuca swym wyglądem. Elewacja została pokryta perforowaną blachą - jej kolorystyka nawiązuje do barw klubowych drużyny piłkarskiej Bałtika Kaliningrad. Najwyższymi elementami stadionu są 32 kolumny podtrzymujące zadaszenie. Każda z kolumn mierzy 47 metrów.
Warto podkreślić, że stadion w Kaliningradzie będzie najmniejszą areną piłkarską na Mistrzostwach Świata w Rosji.
Skomentuj:
Tak prezentują się stadiony na Mistrzostwa Świata w Rosji. Niektóre z nich robią ogromne wrażenie!