Modułowy dom w Utrechcie
Ten dom można łatwo rozbudowywać, a także bez problemu zmniejszyć. Mieszkańcy mogą przestawiać ściany wewnętrzne, a fasadę wymienić w dwa dni. Wykonany jest wyłącznie z materiałów nadających się do recyklingu. W dodatku może wyprodukować więcej energii niż jej zużywa.
Wybudowany w dwa miesiące
Dom prezentowany na zdjęciu zwyciężył w konkursie organizowanym przez belgijski oddział firmy Reynaers Aluminium produkującej energooszczędne systemy aluminiowe dla m.in. okien i drzwi, która co roku przyznaje nagrody dla wyjątkowych projektów architektonicznych. Nagrodzony dom zbudowany został w zaledwie dwa miesiące na przedmieściach Utrechtu.
Modułowy, zeroenergetyczny
Montaż domu, razem z konstrukcją fundamentów i położeniem instalacji, może trwać jeszcze krócej - nawet jedynie sześć tygodni. Do wyboru jest nie tylko liczba modułów i ich ustawienie, lecz także rodzaj wykończenia fasady - wśród opcji są np. kamień, drewno, cegła i metal, ale też konstrukcje umożliwiające uprawę wertykalnego ogrodu. Wielkość domu można dostosować do aktualnych potrzeb mieszkańców, a dzięki zainstalowanym na całym dachu panelom fotowoltaicznym budynek może wyprodukować więcej energii niż jej zużywa.
Dom może rosnąć, gdy rodzina się powiększa
Możemy zacząć skromnie, od jednego modułu. Gdy rodzina i jej potrzeby się powiększą, wystarczy dodać kolejny - można ustawiać obok siebie lub jeden na drugim (maksymalnie 4), nawet na bardzo małej działce. Kiedy dorosłe już dzieci będą się wyprowadzać, mogą zabierać ze sobą nie tylko swoje rzeczy, ale nawet cały moduł i ustawić go w nowym miejscu!
Każdemu według potrzeb
W prezentowanym domu kolejne poziomy ustawione są prostopadle względem siebie, co umożliwiło stworzenie dwóch dużych balkonów. - Na podstawie jednego bazowego modułu można konstruować domy różnorodne pod względem wielkości, kształtu, układu pomieszczeń i wykończenia - mówi Max Brobbel, architekt z firmy BILT, producenta prefabrykowanych systemów, z których zbudowany jest dom.
Ekologia, recykling i inne zalety
Drewno zastosowane w domu modelowym pochodzi ze zrównoważonych upraw. Wszystkie elementy, które wykorzystano w budynku, nadają się do recyklingu. Szczelne okna o wysokich parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej zabezpieczają dom przed hałasem i utratą ciepła, co ogranicza zapotrzebowanie na energię wykorzystaną do ogrzewania.
Ściany - dziś tu, jutro tam
Gdy mieszkańcom znudzi się układ pomieszczeń albo zmienią się ich potrzeby, mogą samodzielnie poprzesuwać wewnętrzne ściany, które nie są montowane na stałe. Problemem nie jest nawet zmiana lokalizacji kuchni albo łazienki, bowiem moduły mają instalacje pod podłogą.
Prezentację koncepcji BILT można zobaczyć tutaj: https://vimeo.com/233863132
- Więcej o:
- architektura
- dom
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"