Pierwszy indyjski architekt, który otrzymał Nagrodę Pritzkera. Poznajcie Balkrishna Doshi'ego
Balkrishna Doshi na przestrzeni wielu lat stworzył mnóstwo nowoczesnych, oryginalnych i wizjonerskich projektów architektonicznych. Jego obiekty zawsze przyczyniały się do wzbogacenia otaczającej nas przestrzeni. W tym roku otrzymał Nagrodę Pritzkera, która jest niezwykle prestiżowym wyróżnieniem.



Indyjskie miasto Czandiggarh
Balkrishna Doshi jest absolwentem Szkoły Architektury w Momabju. W latach 50. zdobywał doświadczenie zawodowe w biurze Le Corbusiera w Paryżu, który to architekt stał się dla niego prawdziwym guru. Właśnie wtedy przyczynił się m.in. do powstania ważnego projektu indyjskiego miasta Czandiggarh.
Po otrzymaniu Nagrody Pritzkera Doshi wrócił do tamtych czasów, mówiąc
- Moje prace są przedłużeniem mojego życia, filozofii i marzeń próbujących stworzyć skarbnicę architektonicznego ducha. Zawdzięczam tę prestiżową nagrodę mojemu guru, Le Corbusierowi. Jego nauki doprowadziły mnie do pytania o tożsamość i zmusiły mnie do odkrycia nowego, regionalnie przyjętego wyrazu dla zrównoważonego holistycznego środowiska.

Współpraca z Louisem Kahnem
W kolejnych latach współpracował z Louisem Kahnem, któremu pomagał w stworzeniu Indian Institute of Management w Ahmadabadzie. Później, gdy zdobył doświadczenie i wszelkie niezbędne umiejętności architektoniczne, rozpoczął pracę nad własnymi projektami, które charakteryzowały się nowoczesnością i oryginalnością, ale przede wszystkim odpowiadały na potrzeby społeczne.

Modernistyczna, uproszczona forma
Projekty budynków architekta zawsze opierały się na surowej, geometrycznej formie oraz materiałach takich jak cegła, kamień i beton. Balkrishna Doshi mimo iż stosował w swoich pracach modernistyczną, uproszczoną formę, nigdy nie zrezygnował z inspirowania się tradycyjną architekturą indyjską.
Do takich obiektów zaliczają się: Centre for Environment and Planning Technology (CEPT) w Ahmadabadzie oraz Indian Institute of Management w Bangalore.

Kompleks zabudowań Sangath
W 1980 roku Balkrishna Doshi stworzył Sangath, czyli kompleks pawilonowych zabudowań otoczonych zielenią, który wyróżnia się półotwartą formą oraz konstrukcją złożoną z powtarzających się łuków. To miejsce znajduje się Ahmadabadzie i kiedyś pełniło rolę pracowni indyjskiego architekta.

Osiedla dla biednych mieszkańców Indii
Balkrishna Doshi zbudował też osiedla dla najbiedniejszych mieszkańców Indii. Dzięki temu wielu z nich otrzymało szansę na uzyskanie taniego i wygodnego lokum. Indyjski architekt zawsze uważał, że w jego pracy najważniejsza jest praca na rzecz otoczenia człowieka i poprawy jego warunków życia.

"Moja praca to historia mojego życia"
Laureat Nagrody Pritzkera 2018, pokusił się również o podsumowanie swojej wieloletniej pracy architektonicznej:
- Każdy obiekt wokół nas i sama natura - światła, niebo, woda i burza - wszystko jest w symfonii - wyjaśnia Doshi. - A ta symfonia jest tym, czym jest architektura. Moja praca to historia mojego życia, nieustannie ewoluująca, zmieniająca się i poszukująca... Poszukująca, by odrzucić rolę architektury i patrzeć tylko na życie.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego
WXCA z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie architektonicznym na Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie.