Architektura z natury, czyli biophilic design
Biophilic design to jeden trendów w architekturze. Polega on na tworzeniu przestrzeni, która korzystnie działa na nasze samopoczucie. Efekt ten osiąga się m.in. przez użycie naturalnych materiałów i integracji budynku z roślinnością. Tymi założeniami kierowali się architekci z pracowni dRMM Architects projektując w Oldham ośrodek dla osób dotkniętych chorobą nowotworową.
Biophilic design
W latach 80. XX wieku koncepcje powrotu do natury propagował amerykański biolog Edward O. Wilson. Jego teoria zakłada, że jesteśmy nierozerwalnie, podświadomie i pierwotnie powiązani z przyrodą, czerpiemy z niej siłę, dobre samopoczucie i uzdrawiającą moc. Kontakt z naturą jest w stanie przywrócić zdrowie oraz równowagę psychiczną współczesnemu człowiekowi - uwięzionemu w miejskiej 'dżungli', wśród smogu, regularnie podtruwanemu i zestresowanemu do granic możliwości. Trend powrotu do natury widoczny jest także w we współczesnych projektach architektonicznych.
Maggie's Centre w Wielkiej Brytanii
Jedna z ostatnich realizacji architektonicznych w Wielkiej Brytanii - Maggie's Centre, czyli ośrodek dla osób dotkniętych chorobą nowotworową - jest odzwierciedleniem filozofii powrotu do natury i czerpania z jej uzdrawiającej mocy. Projekt nagrodzono w konkursie Wood Awards 2017.
Czym jest Maggie's?
Maggie's to brytyjska organizacja dobroczynna, zapewniająca wsparcie osobom dotkniętym chorobą cywilizacyjną naszych czasów - nowotworami. Ośrodki Maggie's budowane są na terenach należących do specjalistycznych szpitali onkologicznych - placówek brytyjskiego publicznego systemu opieki zdrowotnej. Emanują ciepłem i przyjazną atmosferą, co jest ich znakiem rozpoznawczym. Wysoko wykwalifikowany personel ośrodków oferuje program wsparcia, który poprawia samopoczucie pacjentów. Projekt architektoniczny, bazujący na koncepcji biophilic design, jest więc logiczną konsekwencją filozofii tej organizacji.
Budynek z tulipanowca
Maggie's Centre w brytyjskim mieście Oldham to pierwszy na świecie budynek wzniesiony z klejonego warstwowo drewna liściastego (CLT - cross-laminated timber). Autorzy projektu, dRMM Architects, wspierani przez AHEC (Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego), projektując budynek i dobierając materiały zdecydowali się na tulipanowiec amerykański ze względu na jego cechy charakterystyczne: wytrzymałość i ciepłą barwę.
Obcowanie z naturalnym drewnem
Powszechnie wiadomo, że obcowanie z drewnem wpływa na obniżenie ciśnienie i spowolnienie tętna, a przede wszystkim znacznie skraca proces powrotu do zdrowia. Według danych opublikowanych w raporcie Planet Ark z 2015 roku zatytułowanym "Wood - Housing, Health, Humanity", drewno ma więcej cech wpływających dobroczynnie na stan zdrowia i ogólne samopoczucie człowieka niż jakikolwiek inny materiał budowlany.
Natura wewnątrz budynku
- W koncepcję Maggie's Centre wpisano holistyczny komunikat, uwzględniający podstawowe założenia projektu: podniesienie na duchu osób żyjących z chorobą nowotworową i dodanie im nadziei. Do zawieszonego nad poziomem gruntu budynku z drewna i szkła, poprzez otwartą wewnątrz przestrzeń, wprowadzono naturalnie rosnące drzewa. Każdy detal w ośrodku zaprojektowano tak, by całość sprzyjała użytkowaniu i dobremu samopoczuciu - powiedział profesor Alex de Rijke, współzałożyciel pracowni architektonicznej dRMM.
- Więcej o:
- ekologia
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie
Wooden Eco-House in the Forest - dom inspirowany skandynawską architekturą. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości? [WYNIKI KONKURS]
Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?
Las bez tajemnic z POL-SKONE
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy