Fasada jak witryna wystawowa. Biurowiec i pokój rzeczywistości wirtualnej w Danii
Architektura nowego budynku Experience Center w głównej siedzibie Reynaers w Duffel jest spójna z jego funkcją. Wewnątrz mieszczą się między innymi multimedialne sale ekspozycyjne i pokój rzeczywistości wirtualnej AVALON.
Campus Reynaers
Od 2015 do 2017 roku firma Reynaers zainwestowała około 25 milionów euro w rozbudowę i przebudowę Campusu Reynaers, swojej głównej siedziby w Duffel. Powiększono między innymi magazyny, zmodernizowano dział izolacji, szkoleniowy oraz ośrodek automatyzacji. Stworzono również nowoczesny budynek Experience Center (budowa zakończona w 2017 roku), w którym mieszczą się audytorium oraz multimedialne sale ekspozycyjne, a także biura.
Nowy budynek to 3,5 tys. mkw powierzchni
Architekci z pracowni Jaspers-Eyers Architects otrzymali zadanie stworzenia komfortowej przestrzeni dla pracowników i gości firmy Reynaers, a także budynku oszczędnego w utrzymaniu i przyjaznego środowisku. Experience Center ma 3,5 tys. mkw. powierzchni i cztery poziomy - dwa wyższe zajmują biura, niżej jest przestrzeń ekspozycyjna i szkoleniowa.
Fasada niczym okno wystawowe
Fasada frontowa, od strony ulicy, ma charakterystyczną trójwymiarową strukturę - przypomina okno wystawowe, prezentujące różne rozwiązania firmy Reynaers. Tylna fasada wygląda zupełnie inaczej. Ogromne transparentne przeszklenia otwierają wysoki na dwie kondygnacje hol wejściowy na zewnętrzną przestrzeń i wprowadzają światło do wnętrz.
mat.prasowe
Pokój VR
W nowym budynku działa AVALON, pokój rzeczywistości wirtualnej, który umożliwia spacer po projektach architektonicznych w trójwymiarowej przestrzeni. Pokój rzeczywistości wirtualnej stworzony w nowym kampusie Reynaers w Duffel w Belgii oferuje możliwość zwiedzania budynku w czasie, gdy proces projektowy jest wciąż w trakcie realizacji. Innymi słowy - można wejść do budynku już na etapie jego projektowania.
Spacer w wirtualnej rzeczywistości
- Oprogramowania projektowe 3D takie jak Sketchup, Archicad, Revit (z wtyczką Enscape) oraz 3ds Max stają się dzisiaj coraz powszechniejsze, a architektom coraz częściej zdarza się pracować w środowisku 3D. Niezależnie od tego wciąż istnieją ograniczenia w przekazywaniu rzeczywistości poprzez rendering. Na przykład gotowy budynek może wydawać się klientowi inny, niż go sobie wcześniej wyobrażał na podstawie przygotowanych rysunków. Doświadczenie rzeczywistości wirtualnej przenosi proces opracowania 3D na wyższy poziom, pozwalając na rzeczywiste odczuwanie skali, głębi, materiałów, zmiany światła oraz warunków środowiskowych, począwszy od najwcześniejszych faz projektowania - mówi Michał Serzycki, Dyrektor ds. Inwestycji firmy Reynaers Aluminium.
Narzędzie, które ułatwia projektowanie
Pokój rzeczywistości wirtualnej to zaawansowane narzędzie do oceny projektu i eksperymentowania z nim. To świat umożliwiający wprowadzenie radykalnych zmian w projekcie architektonicznym oraz optymalizację budynku jeszcze przed rozpoczęciem procesu budowy. To środowisko do wspólnego doświadczania projektu i współpracy pomiędzy klientami, architektami, inwestorami, wykonawcami, inżynierami.
Zamiana modelu 3D na model wirtualnego spaceru
AVALON zamieni architektoniczny model 3D na model wirtualny. Model, w który można wejść, a następnie obejrzeć różne rodzaje rozwiązań technicznych i detali od środka lub z zewnątrz budynku. Zmiany mogą być dokonywane w czasie rzeczywistym dając architektom i inwestorom możliwość porównania różnych opcji oraz pomagając podjąć dobre decyzje i wyeliminować błędy.
Jak to działa?
System pokoju wirtualnego składa się z 25 projektorów i wykorzystuje najnowszą technologię laserową, co pozwala na odzwierciedlenie projektu w ultrawysokiej rozdzielczości na ścianach (wirtualna rzeczywistość Cave).
Konstrukcja biurowca
Architekci tworzyli swoją koncepcję w oparciu o możliwości, które dają profile aluminiowe Reynaers. Dzięki innowacjom belgijskiej firmy realne było stworzenie bardzo dużych przeszkleń z niemal niewidoczną konstrukcją i zróżnicowanej, niebanalnej fasady frontowej. W swoim projekcie Jaspers-Eyers zastosowali system CW 60-SC, wykorzystano również system CW 86-EF/SG, czyli fasadę elementową z prefabrykowanych modułów. Od tyłu budynku umieszczono między innymi przesuwne okna tarasowe. Przed nadmiarem słońca chroni system BS 100 - a jednocześnie dodaje bryle lekkości.
Biurowiec - wizytówka firmy
Architekci, wykonawcy, inwestorzy i inni partnerzy biznesowi, którzy odwiedzają Experience Center, mogą zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami Reynaers. Nowoczesna, pomysłowa architektura budynku to doskonała zapowiedź tego, co goście znajdą w jego wnętrzach. To także innowacyjne środowisko, które sprzyja powstawaniu nowych koncepcji i opracowywaniu kolejnych innowacji.
Skomentuj:
Fasada jak witryna wystawowa. Biurowiec i pokój rzeczywistości wirtualnej w Danii