Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Wertykalny las z mieszkaniami socjalnymi od Stefano Boeriego

AO
Projekt koncepcyjny 'wertykalnego lasu' wieżowca z mieszkaniami socjalnymi w Eindhoven. - projekt: Stefano Boeri Architetti

Wieżowców Bosco Verticale czytelnikom Bryły nie trzeba przedstawiać. Wertykalny las w Mediolanie porasta 900 drzew. Dwie mieszkalne wieże wybudowane w dzielnicy Porta Nuova o wysokości 90 i 110 metrów mieszczą apartamenty dla zamożnych. Tymczasem Stefano Boeri rozwija projekt pionowego lasu. Wprowadza drzewa i zielone nasadzenia na balkony i fasady bloku w Eindhoven. Tym razem powstaną nie apartamenty, a mieszkania socjalne.

Projekt koncepcyjny 'wertykalnego lasu' - wieżowca z mieszkaniami socjalnymi w Eindhoven. - projekt: Stefano Boeri Architetti

Wertykalny Las Trudo w Eindhoven

Pionowe ogrody, zielone fasady i wieżowce porośnięte dorodnymi drzewami nie należą do najtańszych rozwiązań architektonicznych. Innowacyjne projekty wymagają często kosztownego prototypowania, sprawdzenia technologii, przetestowania rozwiązań na tzw. "żywym organizmie". Nic więc dziwnego, że wymagające kosztownego utrzymania nowinki pojawiają się najpierw w budynkach, w których mieszkają zamożni. Jednak rozwiązania wdrażane w luksusowych willach i kosztownych wieżowcach po czasie stają się bardziej dostępne i na dobre znajdują swoje miejsce w kolejnych realizacjach, przeznaczonych dla szerszej grupy mieszkańców.

Tak też się się stało w przypadku projektu pionowego lasu. Zleceniodawcy z Eindhoven w Holandii - organizacja Sint Trudo - dostrzegli w projekcie Stefano Boeriego nie tylko fantazję zrealizowaną na fasadzie apartamentowca, ale rozwiązanie, które z powodzeniem można zastosować również w budynku z mieszkaniami socjalnymi. Zanieczyszczenia powietrza, smog, który daje o sobie znać szczególnie o tej porze roku, wpływa na życie każdego człowieka niezależnie od statusu.

Trudo Vertical Forest - rzuty mieszkań. - projekt: Stefano Boeri Architetti

19 pięter, 125 mieszkań, setki drzew i roślin porostających wieżowiec

- Projekt wieżowca mieszkalnego w Eindhoven udowadnia, że można połączyć rozwiązania dwóch palących problemów w jednym projekcie. Chodzi o zmiany klimatu i zapotrzebowania na mieszkania socjalne. Wznoszenie wieżowców porośniętych roślinnością wynika nie tylko z potrzeby poprawienia miejskiego mikroklimatu, lecz również daje szansę gorzej sytuowanym mieszkańcom na poprawę warunków bytowych - mówi Stefano Boeri. 

Trudo Vertical Forest ma wyznaczyć i promować wyższy standard budynków socjalnych. Każdy z lokali będzie liczył 50 mkw., posiadał balkon o powierzchni co najmniej 4 mkw., na którym zostanie zasadzone przynajmniej jedno drzewo i około 20 roślin krzewiastych.

Trudo Vertical Forest - schemat jednego z mieszkań. - projekt: Stefano Boeri Architetti

Prototyp wertykalnego lasu dla budownictwa socjalnego

Wieżowiec mieszkalny w Eindhoven zostanie wzniesiony z prefabrykowanych elementów. Francesca Cesa Bianchi, która zarządza projektem w biurze Stefano Boeri Architetti zapewnia, że wykorzystanie prefabrykatów oraz opracowanie rozwiązań technologicznych do montażu fasady, a także starania polegające na ograniczeniu użytych surowców, wpłyną na zmniejszenie kosztów budowy. Trudo Vertical Forest ma stać się prototypem zielonego wieżowca z tanimi mieszkaniami socjalnymi przeznaczonymi na wynajem. Architekci traktują zlecenie jak kolejne wyzwanie. Chodzi o to, by w przyszłości pionowy las stał się jednym z szerzej stosowanych i dostępnych rozwiązań w mieszkalnictwie.

Projekt koncepcyjny 'wertykalnego lasu' wieżowca z mieszkaniami socjalnymi w Eindhoven. - projekt: Stefano Boeri Architetti

75-metrowy drapacz chmur porośnięty lasem

Holenderski wieżowiec będzie mierzył 75 metrów wysokości. Fasada zostanie obsadzona 125 dorodnymi drzewami i 5200 krzewami i innymi roślinami. Architekci wykorzystają ponad 70 gatunków roślin, które zgodnie z ich wyliczeniami są w stanie pochłonąć 50 ton dwutlenku węgla w przeciągu roku. O dobór odpowiednich nasadzeń zadba Studio Laura Gatti, które wcześniej opracowało projekt dla wieżowca Bosco Verticale w Mediolanie. W realizacji zielonych nasadzeń pomoże Laurze Gatti biuro Du Pré Groenprojecten i szkółka leśna Van den Berk w Sint-Oedenrode. O utrzymanie roślinności zadba organizacja Sint Trudo.

Zachęcamy do przeczytania artykułu pt.: Wieżowce to nie tylko wyścig do nieba, ale też na zielone technologie


fot. flickr.com/Rob Deutscher, licencja: CC BY 2.0

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Wieżowce to nie tylko wyścig do nieba, ale też na zielone technologie
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!

Skomentuj:

Wertykalny las z mieszkaniami socjalnymi od Stefano Boeriego

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej