Morskie królestwo i las 600 choinek. Świąteczne dekoracje na świecie
Świąteczne iluminacje na dobre zagościły w przestrzeniach miast. Ich twórcy coraz częściej zabiegają już nie tylko o rozmach konstrukcji, lecz także ich jakość. Sięgają przy tym po energooszczędne tworzywa i inne ekologiczne rozwiązania - w tym materiały z recyklingu. A że forma to nie wszystko, zwykle budują przy tym odpowiednie narracje. Punktem wyjścia jest oczywiście światło jako symbol świętości. A punktem dojścia - zarówno lokalna integracja społeczna, jak i miejsce na podium w międzynarodowych konkursach. Zobaczcie nasz przegląd najciekawszych tegorocznych dekoracji na świecie. Różnorodność ich form, nietuzinkowe aranżacje i towarzyszące im historie budują atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Większość iluminacji pozostanie w przestrzeniach miast do połowy stycznia.
Tokio, miasto zimowej krainy czarów
Japonia często zwana jest 'zimową krainą czarów'. Wszystko za sprawą olśniewających iluminacji. Jednymi z najpiękniejszych może pochwalić się Tokio. Co roku rozświetla się tu większość dzielnic miasta. W tym roku dech w piersiach zapiera przede wszystkim dekoracja w Shibuya, dzielnicy o charakterze handlowo rozrywkowym, słynącej m.in. z modowych butików.
Miliony połyskujących niewielkich błękitnych diod nie dominują w przestrzeni, bo umieszczone są przede wszystkim na drzewach. Tworzą tu bajkowe kompozycje, obok których nie da się przejść obojętnie. Dekoracje te były prezentowane po raz pierwszy w 2014 r. na brzegu rzeki Meguro. Teraz zdobią jedną z głównych ulic dzielnicy.
Salerno, morskie inspiracje
Okres świąteczno-noworoczny to dla wielu miast czas organizacji festiwali światła. We Włoszech jednym z najważniejszych jest Festiwal Luci d'Artista. Po raz pierwszy odbył się on w 1998 roku w Turynie, ale od 2006 organizowany jest również w Salerno, gdzie dekoracje nie tylko oddają klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, lecz także południowego klimatu samego miasta.
W tym roku motywem przewodnim w Salerno jest królestwo morskie wraz z jego fauną i florą.
fot.: Massimo Pica / Comune di Salerno
fot.: Massimo Pica / Comune di Salerno
Ważne miejsce zajmują tu zwierzęta.
fot.: Massimo Pica / Comune di Salerno
fot.: Massimo Pica / Comune di Salerno
By oddać naturalny charakter, część dekoracji została wykonana z materiałów z recyklingu.
Kolumbia i społeczna rola dekoracji
Bogatą, bo sięgającą ponad 100 lat tradycją dekorowania miasta światłem szczyci się kolumbijskie Medellin. Władze przywiązują tu ogromną wagę do budowania przyjaznego wizerunku miasta, owianego złą sławą za sprawą karteli narkotykowych. Ma go ocieplić m.in. festiwal świątecznych świateł - El Alumbrado.
fot.: Alcaldia de Medellin
fot.: Alcaldia de Medellin
fot.: Alcaldia de Medellin
fot.: Alcaldia de Medellin
Festiwal obchodzi w tym roku swoje 50-lecie. Dla lokalnej społeczności jest czymś więcej niż tylko wyczekiwaną cały rok atrakcją. Od trzech lat mieszkańcy biorą czynny udział w jego tworzeniu, zgłaszając projektantom swoje pomysły na dekoracje. Ponadto, by wesprzeć najbardziej potrzebujących w lokalnej społeczności, miasto angażuje w przygotowanie dekoracji m.in. wdowy i samotne matki.
Fot.: Alcaldia de Medellin
W 2012 roku dzięki iluminacji Medellin zostało uznane przez stronę National Geographic jednym z najpiękniejszych na świecie. Czy teraz będzie podobnie?
Paryż, czyli klasyczna elegancja
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych reprezentacyjnych ulic, która w okresie świąteczno-noworocznym ożywa milionem barw, jest Aleja Pól Elizejskich. Migoczące dekoracje świetlne podobnie jak w Tokio umieszczone są tu przede wszystkim na drzewach i ciągną się od placu Concorde do placu Charles'a De Gaulle'a.
Post udostępniony przez Valérie Val (@val_valerie_bose) Lis 24, 2017 at 5:31 PST
Ale to nie jedyne miejsce, które olśniewa swoim urokiem. W Paryżu, tak jak i w innych europejskich miastach, oświetlone są również zabytkowe pomniki czy nowoczesne witryny sklepów. Najważniejsze punktybpoza Polami Elizejskimi to plac Vendome oraz dzielnica Montmartre.
Zagrzeb, czyli wszystkie kolory zimy
O wysokie miejsce w rankingach zabiega też stolica Chorwacji. W tym roku po raz trzeci udało się jej utrzymać tytuł najpiękniejszego jarmarku bożonarodzeniowego w Europie. Wyróżnienie to przyznaje organizacja European Best Destination, promująca kulturę i turystkę kontynentu.
fot.: I. Nobilo / infozagreb.hr
Magnesem przyciągającym turystów do Zagrzebia w okresie Adwentu są nie tylko świątecznie ozdobione stragany z upominkami czy smakołykami, lecz także dekoracje świąteczne. Najefektowniej wyglądają te skupione wokół głównej atrakcji towarzyszącej jarmarkowi - ogromnego lodowiska pod gołym niebem. Zarówno jego tafla przedzielona lodowymi alejkami, jak i fasady budynków mienią się kolorami.
fot.: J. Duval / infozagreb.hr
Skomentuj:
Morskie królestwo i las 600 choinek. Świąteczne dekoracje na świecie