Nieśmieciowa architektura ze śmieci. Odpady jako materiał budowlany
Produkujemy za dużo śmieci - nasza planeta tonie w odpadach, a systemy spalania, recyklingu, utylizacji są niewydolne. Nic więc dziwnego, że poszukiwanie pomysłów na to, jak przetworzyć śmieci, zajmuje wielu badaczy. Także architektów. Okazuje się bowiem, że z odpadów można budować! Wybraliśmy kilka realizacji, które udowadniają, że architektura ze śmieci to przyszłość.
Architektura ze śmieci: W dobrej sprawie. Pawilon informacyjny dla uczestników COP21
COP21, Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbyła się w Paryżu w 2015 roku. Przy okazji takich spotkań międzynarodowych gremiów (w czasie których nie tylko dyskutuje się o największych problemach świata, ale też deklaruje konkretne działania) realizowanych jest wiele projektów mających pokazywać najróżniejsze innowacyjne pomysły na architekturę. Nie inaczej było w Paryżu. Pawilon informacyjny dla uczestników ogromnej, wielodniowej konferencji zaprojektowała pracownia Encore Heureux.
Budynek w całości powstał z materiałów z recyklingu - z odzysku były zarówno materiały konstrukcyjne, jak i wykończeniowe (z drugiej ręki pochodziła nawet wata mineralna służąca do ocieplenia ścian). Elewacje pawilonu zostały obłożone starymi drzwiami, pochodzącymi z rozbieranych domów. Pochodzenie okładziny elewacyjnej było widać dopiero z bliska - z daleka gmach prezentował się wyjątkowo efektownie stanowiąc dowód na to, że ze śmieci można wznosić prestiżowe i stylowe budynki.
Architektura ze śmieci: Cegły z plastiku. Domy w Bogocie
W Bogocie mieszka ponad 8 milinów ludzi. Każdego dnia produkują oni 700 ton odpadów z tworzyw sztucznych (to głównie plastikowe butelki, opakowania itp.). Zaledwie jedna siódma tych śmieci podlega recyklingowi. Z niszczeniem środowiska przez niepodlegające rozkładowi odpady plastikowe nie mógł się pogodzić kolumbijski architekt, Oscar Mendez.
Opracował więc technikę przetwarzania śmieci z tworzyw sztucznych w cegły. Co więcej, z powstającego w ten sposób, tanim kosztem, materiału budowlanego postanowił wznosić domy dla ubogich i potrzebujących. Cegły z plastikowych butelek są pełnowartościowym budulcem, trwałym i łatwym w obróbce.
Mendez zorganizował zespół współpracowników, z którymi swój projekt wcielił w życie (otrzymał za niego wiele nagród, a także dofinansowanie jako obiecujący startup). Cztery osoby w pięć dni są w stanie ze stworzonych przez Mendeza cegieł zbudować domek o powierzchni 40 mkw. Koszt takiej budowy to 5 tysięcy dolarów.
Tylko w 2016 roku założona przez architekta firma Conceptos Plásticos zbudowała kilkadziesiąt domów, w których znaleźli schronienie potrzebujący. Przy okazji nowe zastosowanie znalazło wiele ton śmieci...
Architektura ze śmieci: Odpady inspirują. Brighton Waste House
20 tys. starych szczoteczek do zębów, dwie tony dżinsowych spodni, 4 tys. opakowań po płytach DVD, 4 tys. kaset wideo, 500 dętek z kół rowerowych - to tylko część składników, z których zbudowano w 2014 roku Brighton Waste House.
Pomysł wzniesienia dużego domu tylko ze śmieci narodził się w gronie badaczy z uniwersytetu w Brighton. To oni opracowali zręby koncepcji, jednak do jej realizacji włączyli wiele osób - studentów, dzieci, mieszkańców miasta.
Poprzez radosne uczestnictwo w oryginalnym projekcie (który na dodatek otrzymał cielesną formę) mnóstwo ludzi dowiedziało się, jak segregować i przetwarzać śmieci, jaka wartość tkwi w odpadach, jeśli tylko chce się ich ponownie użyć, ale też jakim zagrożeniem są śmieci, jeśli się je bezmyślnie wyrzuca.
A zbudowany z odpadów Brighton Waste House stoi do dziś i służy jako przestrzeń do warsztatów, spotkań edukacyjnych i różnych działań związanych m.in. z ochroną środowiska.
Architektura ze śmieci: Śmieć wielofunkcyjny w Kamikatsu (Japonia)
Część mieszkalna, ale i minibrowar, pub oraz sklep znalazły się w budynku wzniesionym w 2016 roku w japońskim mieście Kamikatsu. Budowla zwyciężyła w konkursie Sustainable Buildings Award, organizowanym przez portal o architekturze World Architecture News. Autorem projektu jest Hiroshi Nakamura i jego pracownia NAP.
Władze miasta Kamikatsu już jakiś czas temu postawiły sobie za cel zmniejszenie produkcji odpadów i zanieczyszczeń prawie do zera (w tym celu m.in. zarządzono segregację odpadów na 34 różne kategorie), w tej chwili w mieście do ponownego przetworzenia trafia 80% śmieci. Budynek projektu Hiroshi Nakamury także spełnia te wyśrubowane wymogi ekologiczne.
Powstał z materiałów pochodzących z recyklingu, uzupełnionych drewnem z lokalnie rosnących drzew. Elementem charakterystycznym obiektu jest fasada skomponowana z najróżniejszych okien zbieranych w czasie rozbiórek wielorakich budynków.
Architektura ze Śmieci: Budynek Europa w Brukseli
Okna są najważniejszym elementem budynku o ponadnarodowym znaczeniu. Budynek "Europa" - siedziba Rady Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej w Brukseli - choć jest nowoczesnym biurowcem, ma w sobie elementy z recyklingu. Co więcej, poza aspektem ekologicznym, ich użycie miało też znaczenie symboliczne. Monumentalny gmach otrzymał elewacje wykonane z dziesiątków różnej wielkości i kształtu okien. Projektanci budowli z pracowni Philippe Samyn and Partners podkreślają, że ich dobór nie jest przypadkowy. Okna te pochodzą z rozbieranych domów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.
Architektura ze śmieci: Śmieciowy dom w Rotterdamie
15 ton odpadów przemysłowych - to lista materiałów budowlanych użytych do wzniesienia niewielkiego budynku mieszkalnego w Rotterdamie. Dom został wpisany w gęstą zabudowę miasta, co więcej - formą i użytym materiałem dopasowano go do sąsiedniej zabudowy.
Budynek wzniosła para architektów: Nina Aalbers i Ferry in't Veld, twórcy pracowni Architectuur Maken, na własne potrzeby. Powstało tu ich mieszkanie i biuro. Architekci tym sposobem przetestowali na własnej skórze swój pomysł przerabiania odpadów przemysłowych na cegły.
Projektanci stworzyli startup o nazwie StoneCycling, którego celem jest rozwijanie idei specjalnego zgniatania i prasowania odpadów by nabrały kształtu popularnego materiału budowlanego. Cegła zrobiona z takich śmieci z wyglądu przypomina tę tradycyjną, można z niej tak samo łatwo zbudować dom.
Architektura ze śmieci: Śmieci na plażę. Mobilny pawilon edukacyjny w Australii
Australijski architekt Alex Symes długo myślał o tym, aby zacząć edukować ludzi w dziedzinie recyklingu, oszczędzania energii, świadomego sięgania po różne materiały. W tonącym pod odpadami świecie niezwykle ważne jest, aby każdy w swoim codziennym życiu starał się ograniczać produkcję niepotrzebnych śmieci. W końcu architekt uznał, że pożytki płynące z recyklingu pokaże na przykładzie. Zaprojektował więc i zbudował mobilny pawilon edukacyjny.
Nietrudno się domyślić, że budowla w całości powstała z odpadków. Alex Symes nawiązał też współpracę z firmą Dresden Mobile, która ze śmieci produkuje okulary słoneczne. Tak powstał objazdowy kram, który na australijskich plażach wzbudza ogromne zainteresowanie. Wygląda jak sklep z okularami, w rzeczywistości jest punktem informacyjnym, w którym można dowiedzieć się o wszystkich walorach recyklingu.
Architektura ze śmieci: Opakowania dla czytelnictwa. Biblioteka w Indonezji
Jak zachęcić ludzi do czytania książek? A jak dostarczyć lektury do małych wiosek na indonezyjskiej prowincji? Co więcej, jak zrobić to niewielkim kosztem? Na wszystkie te pytania w swoim projekcie odpowiedzi szukali architekci z pracowni Shau. Stworzyli projekt lekkich, łatwych w budowie pawilonów mieszczących niewielkie biblioteki. Da się je postawić nawet na niewielkiej działce, z dala od miasta. Ale na tym nie koniec.
Do opracowania elewacji budynków architekci użyli zużytych opakowań po lodach. Dwa tysiące pojemników z tworzywa sztucznego wystarczy, aby obudować niewielką bibliotekę. Co więcej, dzięki odpowiedniemu ułożeniu pudełek na ścianach można z nich tworzyć napisy. Na prototypowym budynku, który powstał w miejscowości Bandung, na elewacjach można odczytać napis: "buku adalah jendela dunia", co oznacza: "książki są oknem na świat".
Architektura ze śmieci: Śmieć artystyczny
Odpady warto przetwarzać z bardzo wielu powodów: etycznych, ekologicznych, praktycznych oraz ekonomicznych. Portugalski artysta Artur Bordalo (działający pod pseudonimem Bordalo II), udowadnia, że są wśród nich także powody artystyczne. Bordalo od lat bowiem tworzy wielkoformatowe obrazy na murach, a do ich kreowania używa śmieci.
Ogromne, wielobarwne portery zwierząt artysta tworzy z plastikowych butelek, części samochodowych, starych opakowań, desek, strzępków tkanin i wielu innych odpadków, które tylko pozornie nie były już nikomu potrzebne.
Te kolorowe obrazy można traktować jako zabawę nietypowym materiałem - portretując zwierzęta, które przecież w wyniku zanieczyszczenia powietrza cierpią jeszcze bardziej niż ludzie, artysta stara się dać nam wiele do myślenia...
Architektura ze śmieci: Teatr z odpadów w Londynie.
W 2010 roku w południowej części Londynu w Southwark, zaledwie 10 minut spacerem od słynnego Globe Theater, blisko brzegu Tamizy staną Jellyfish Theatre - pierwszy na świecie teatr wybudowany ze śmieci. Tymczasowy budynek powstał dla Oikos Theatre Festival i London Festival of Architecture we współpracy z The Red Room Theatre Company i The Architecture Foundation. Za projekt odpowiadają Martina Kaltwassera i Folke Köbberling.
Jellyfish Theatre powstał z materiałów ofiarowanych przez darczyńców. Użyto starych desek, zużytego drewna z placów budowy, starych zbędnych mebli, drzwi i palet. Warto zaznaczyć, że nawet gwoździe pochodziły z recyklingu.
Skomentuj:
Nieśmieciowa architektura ze śmieci. Odpady jako materiał budowlany