Najlepsze budynki na świecie w 2017 roku. Zwyciężył dom z ubitej ziemi odporny na wstrząsy
W ostatnim czasie najważniejsze nagrody architektoniczne omijają wielkie inwestycje pretendujące do miana ikony. Jury międzynarodowych konkursów skutecznie ignoruje realizacje przystrajające się w piórka fantazyjnych form i drogich materiałów. Przestaje więc dziwić fakt, że tytuł budynku roku 2017 na największym festiwalu architektury w Berlinie otrzymał dom z ubitej gliny wybudowany w chińskiej wiosce.
![World Building of the Year 2017. Budynek roku 2017 - tytuł przyznawany przez jury Światowego Festiwalu Architektury [ World Architecture Festival]. Dom jednorodzinny odbudowany przy użyciu konstrukcji z ubitej ziemi wzmocnionej stalowymi i betonowymi belkami. Technologię budowy opracowała grupa naukowców z chińskiego uniwersytetu w Hong Kongu. World Building of the Year 2017. Budynek roku 2017 - tytuł przyznawany przez jury Światowego Festiwalu Architektury [ World Architecture Festival]. Dom jednorodzinny odbudowany przy użyciu konstrukcji z ubitej ziemi wzmocnionej stalowymi i betonowymi belkami. Technologię budowy opracowała grupa naukowców z chińskiego uniwersytetu w Hong Kongu.](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_cover/8c/22670918-world-building-of-the-year-2017-budynek-roku-2017.jpeg)
![World Building of the Year 2017. Budynek roku 2017 - tytuł przyznawany przez jury Światowego Festiwalu Architektury [ World Architecture Festival]. Dom jednorodzinny odbudowany przy użyciu konstrukcji z ubitej ziemi wzmocnionej stalowymi i betonowymi belkami. Technologię budowy opracowała grupa naukowców z chińskiego uniwersytetu w Hong Kongu. World Building of the Year 2017. Budynek roku 2017 - tytuł przyznawany przez jury Światowego Festiwalu Architektury [ World Architecture Festival]. Dom jednorodzinny odbudowany przy użyciu konstrukcji z ubitej ziemi wzmocnionej stalowymi i betonowymi belkami. Technologię budowy opracowała grupa naukowców z chińskiego uniwersytetu w Hong Kongu.](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_gallery_item/8c/22670918-world-building-of-the-year-2017-budynek-roku-2017.jpeg)
![World Building of the Year 2017. Budynek roku 2017 - tytuł przyznawany przez jury Światowego Festiwalu Architektury [ World Architecture Festival]. Dom jednorodzinny odbudowany przy użyciu konstrukcji z ubitej ziemi wzmocnionej stalowymi i betonowymi belkami. Technologię budowy opracowała grupa naukowców z chińskiego uniwersytetu w Hong Kongu. World Building of the Year 2017. Budynek roku 2017 - tytuł przyznawany przez jury Światowego Festiwalu Architektury [ World Architecture Festival]. Dom jednorodzinny odbudowany przy użyciu konstrukcji z ubitej ziemi wzmocnionej stalowymi i betonowymi belkami. Technologię budowy opracowała grupa naukowców z chińskiego uniwersytetu w Hong Kongu.](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_gallery_item/8c/22670918-world-building-of-the-year-2017-budynek-roku-2017.jpeg)
Nagroda World Building of the Year 2017 dla domu z ubitej gliny
Zwycięzcą największego festiwalu architektury na świecie (World Architecture Festival w Berlinie) ogłoszono jeden z domów w chińskiej wiosce Guangming, która ucierpiała podczas trzęsienia ziemi w 2014 roku. Przypomnimy tylko, że w ubiegłym roku cieszyliśmy się z tytułu 'World Building of the Year' dla Centrum Dialogu 'Przełomy' w Szczecinie zaprojektowanego w pracowni KWK PROMES. W tym roku do nagrody głównej nominowano dwie polskie realizacje: siedzibę "Wiadomości Wrzesińskich" zaprojektowaną w pracowni Ultra Architects - BRYŁĘ ROKU 2016 [nagroda jury] i "Dom po drodze" autorstwa Roberta Koniecznego KWK PROMES.
mat. prasowe
Historia powstania najlepszej realizacji architektonicznej w 2017 roku zaczyna się tragicznie - trzęsieniem ziemi. Po katastrofie, które spustoszyła wioskę w 2014 roku, mieszkańcy zaczęli odbudowywać swoje domy. Okazało się jednak, że cegła i beton są dla nich zbyt drogie. Z pomocą przyszli naukowcy z chińskiego uniwersytetu. Udoskonalili oni technikę budowania przy użyciu ubitej ziemi, tak by powstałe obiekty były bardziej odporne na wstrząsy. W tym celu konstrukcje wzmocniono stalowymi i betonowymi belkami. To właśnie prototypowy dom dla starszego małżeństwa otrzymał najważniejszą nagrodę podczas tegorocznego festiwalu architektury w Berlinie.
Zaskakujący werdykt? Niekoniecznie
Wybór jury Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie może być dla niektórych zaskoczeniem. Bo jak to? Prosty, zwykły dom w jednej z chińskich wiosek otrzymuje tytuł najlepszej realizacji architektonicznej w 2017 roku? Na pierwszy rzut oka taki werdykt może wyglądać dość absurdalnie. Gdzie tu finezja, rozmach projektowy? A jednak chodzi o coś zupełnie innego. Międzynarodowe nagrody są nie tylko branżowym świętem i ukoronowaniem pracy architektów. Mają również wskazywać rozwiązania doceniane na najwyższym szczeblu i wyznaczać pożądany kierunek rozwoju.
Po raz kolejny okazuje się, że architekci tworząc ramy dla codziennego życia nie wymigują się od społecznej odpowiedzialności. Ta praca wykracza daleko poza zagadnienia estetyki, a nawet zmyślnej konstrukcji i sprawnego stosowania nowoczesnych technologii. Spektakularne realizacje schodzą w dyskusji o architekturze na drugi plan. Nagradzane są realizacje, które łączą najwyższy kunszt projektowy z odpowiedzią na palące problemy społeczne. Jednym z nich jest brak mieszkań. Na tę kwestię zwróciło uwagę jury kolejnej nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe, przyznając w tym roku pierwsze miejsce modernizacji galeriowca Kleiburg w Amsterdamie. To właśnie betonowy blok z wielkiej płyty i dom z ubitej ziemi stają się międzynarodowymi wzorami. Okazuje się, że wciąż aktualne pozostaje pytanie tak stare jak sama architektura - jak ma wyglądać schronienie i z czego zostanie zbudowane.

Superlofty w Holandii z nagrodą specjalną
Nagrodę specjalną podczas tegorocznej edycji World Architecture Festival przyznano pracowni Marc Koehler Architects za projekt osiedla mieszkaniowego w Amsterdamie. To kompleks loftów kształtowanych zgodnie z zapotrzebowaniem przyszłych użytkowników. Warto podkreślić, że budynki wznoszą kooperatywy mieszkańców, a nie deweloperzy. Dzięki temu mieszkańcy mają o wiele więcej do powiedzenia jeśli chodzi o rozmiar, rozkład i funkcjonalność mieszkania niż w sytuacji kupna gotowego mieszkania z oferty rynkowej.
mat. Marc Koehler Architects
Różne typy mieszkań na jednym osiedlu
W ramach inicjatywy mieszkaniowej powstają tanie mieszkania, lofty z ogrodami i luksusowe apartamenty. Wszystkie typy mieszkań funkcjonują w obrębie jednego osiedla. Nie ma podziałów, ogrodzeń i zamkniętych stref dla lokatorów o wyższych dochodach. Powierzchnia mieszkań jest zróżnicowana, najmniejsze mają 56 mkw., największe 190 mkw.
Budynki zostały zaprojektowane tak, by zużywały jak najmniej energii i korzystały z odnawialnych zasobów. Na dachach powstały zielone ogrody otwarte dla wszystkich mieszkańców, a na osiedlu znalazł się punkt ładowania samochodów i rowerów elektrycznych.
fot. Marcel van der Burg

Krajobraz roku 2017 - Chengtoushan, Chiny
Nagroda w kategorii najlepszy projekt architektury krajobrazu powędrowała do Chin dla architektów z pracowni Turenscape. Wyróżniono koncepcję zagospodarowania dawnych wykopalisk archeologicznych w Chengtoushan w Chinach. To miejsce, w którym znaleziono pozostałości po neolitycznej osadzie. Projekt łączy kilka funkcji: stanowiska archeologicznego będącego dziś atrakcją turystyczną, jak i miejsca tradycyjnej uprawy ryżu.
mat. prasowe
Stanowisko archeologiczne zostało utrzymane praktycznie w niezmienionej formie. Działkę obsadzono roślinnością charakterystyczną dla regionu i wytyczono ścieżkę dla zwiedzających. Poza obrębem neolitycznej osady rozciągają się pola ryżowe uprawiane w tradycyjny sposób przez mieszkających tu rolników.

Nagroda dla siedziby organizacji pozarządowej Streetlight na Filipinach
Kolejną nagrodę w kategorii "Small project of the year" przyznano architektom z pracowni Eriksson Furunes, Leandro V. Locsin Partners i Jago Boase za projekt odbudowy siedziby organizacji pozarządowej Streetlight na Filipinach. Budynki stojące niegdyś na działce zostały zniszczone w wyniku tajfunu, która spustoszył Filipiny w 2013 roku.

Targ rybny w Sydney - najlepszy projekt roku
W kategorii najlepszy, dotąd niezrealizowany projekt zwyciężył targ rybny w Sydney zaprojektowany przez architektów z pracowni Allen Jack+Cottier Architects i NH Architecture.

Najlepsze użycie koloru w architekturze w 2017 roku
W kategorii, w której liczy się wyczucie koloru i malarskość barwnej kompozycji, nagrodzono hostel Fitzroy Crossing w Australii. Budynek zaprojektowali architekci z pracowni Iredale Pedersen Hook Architects.

Najlepsza fotografia architektury w 2017 roku
W ramach Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie rozstrzygnięto konkurs na najlepszą fotografię architektury roku. Nagrodę główną otrzymał Terrenc Zhang. W kadrze uchwycił halę gimnastyczną na kampusie Uniwersytetu Tianjin w Chinach zaprojektowaną w pracowni Atelier Li Xinggang.
- Więcej o:
Ocalony od wyburzenia blok zdobywcą nagrody Mies van der Rohe 2017
Najlepszy budynek na świecie - nagroda dla Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie
Sprzeczna 4 - manifest nowoczesnej prefabrykacji
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika