Trump Tower x 10, czyli wieżowce Donalda Trumpa. Jak wygląda Trump Tower w Chicago, Nowym Jorku?
Zanim Donald Trump zapragnął zamieszkać w Białym Domu "zbudował" niejeden drapacz chmur. Rozsiane po całym świecie wieżowce nietrudno odnaleźć, każdy bowiem nosi jego nazwisko. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli sygnowanych nazwiskiem Trump jest hotel w Las Vegas z lśniącą w słońcu złotą fasadą. Budowle stworzone przez firmę deweloperską Donalda Trumpa rozsiane są po całym świecie znajdziemy w Nowym Jorku, Chicago, Stambule i Manili. Przedstawiamy dziesięć z nich.
Trump International Hotel w Las Vegas
Otwarty w 2008 roku Trump Hotel w Las Vegas to jeden z najbardziej znanych wieżowców w portfolio Donalda Trumpa. Budynek zwraca uwagę ostentacyjną, lśniącą w słońcu złotą elewacją. Projekt fasady nie pozostawia wątpliwości, że chodziło głównie o dosłowną manifestację bogactwa i luksusu. Wszystkie okna po zewnętrznej stronie budynku pokryto 24-karatowym złotem. Paradoksalnie styl budynku wpisuje się w krzykliwą architekturę Las Vegas - miasta kiczu, rozrywki i kasyn.
Trump Hotel liczy 64 kondygnacje i wznosi się na wysokość 189 metrów, co sprawia, że jest trzecim najwyższym budynkiem Las Vegas. W środku znajdują się apartamenty mieszkalne i część hotelowa. Zainteresowanie kupnem mieszkań było tak wielkie, że pojawiły się pogłoski o planach wybudowania drugiego wieżowca. Budynek zaprojektowała pracownia Bergman, Walls & Associates.
Trump Tower w Nowym Jorku
To 58-piętrowy wieżowiec, znajdujący się na Manhattanie przy najsłynniejszej ulicy Nowego Jorku, czyli Piątej Alei. W czasie kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku, w tym budynku mieścił się główny sztab wyborczy Donalda Trumpa. Tu odbył się jego wieczór wyborczy i stąd wygłosił on pierwsze przemówienie.
Budowę wieżowca Trump Tower ukończono w 1983 roku. Za jego projekt odpowiada amerykański architekt Der Scutt. Bryła budynku zyskała charakterystyczne, zygzakowate nacięcia. W dolnej części fasady posadzono drzewa.
Na dolnych kondygnacjach Trump Tower mieści się galeria handlowa. 30 pięter przeznaczono na biurowce. Najwyższe kondygnacje 202-metrowego wieżowca przy 725 5th Avenue at 56th Street to luksusowe apartamenty (ich właścicielami są m.in. Bruce Willis i Cristiano Ronaldo). Do rodziny Trumpów należy apartament zajmujący trzy ostanie piętra wieżowca.
Trump Tower wyróżnia 5-piętrowe atrium o powierzchni 1400 m2. Na 4 i 5 piętrze znajdują się ogrody zewnętrzne.
Zobacz także: Empire State Building - wieżowiec, który stał się symbolem Nowego Jorku [IKONY ARCHITEKTURY]>>
Trump International Hotel & Tower (Trump Tower) w Chicago
Kolejny wieżowiec liczący aż 423 metry wysokości i 98 kondygnacji znajduje się w Chicago. Swoją kaskadową formę, podkreślającą kolejne uskoki zawdzięcza architektowi Adrianowi Smithowi. Składa się z nachodzących i poprzesuwanych względem siebie brył. Każdy uskok zaznaczony jest złotym, poziomym pasem. Kolejne części zwężają się ku górze, a bryła zwieńczona jest smukłym masztem.
Trump International Hotel & Tower w Chicago oddano do użytku 19 sierpnia 2008 roku. Biurowiec jest drugim co do wysokości wieżowcem w Chicago (ustępuje wysokością tylko Willis Tower). Na liście najwyższych wieżowców w Stanach Zjednoczonych plasuje się na siódmym miejscu, a w rankingach najwyższych wieżowców na świecie zajmuje 28. pozycję.
JW Marriott Panama (dawniej Trump Ocean Club International Hotel & Tower) w Panamie
JW Mariott (dawniej Trump Ocean Club International Hotel & Tower) to hotel zlokalizowany w 70-kondygnacyjnym wieżowcu w Panamie, należącym pierwotnie do Donalda Trumpa. Wieżowiec wznosi się na wysokość 284 metrów - to najwyższy budynek w Panamie i całej Ameryce Środkowej. Za projekt odpowiada kolumbijska pracownia architektoniczna Arias Serna Saravia. Kształt budynku przypomina rozpostarty na wietrze żagiel (widać tu podobieństwo do Burj Al Arab w Dubaju). Wnętrza powstały w pracowni Hirsch Bedner Associates.
W budynku mieszczą się apartamenty mieszkalne, pokoje hotelowe, biura, kasyno, centrum spa, sale konferencyjne, centrum handlowe, konferencyjne i bankietowe.
Trump Organization zarządzała hotelem do marca 2018 r., do czasu gry większościowy pakiet udziałów w spółce hotelarskiej nabył cypryjski biznesmen Orestes Fintiklis. Usunął on nazwę "Trump" z budynku, którą zastąpił nazwą "The Bahia Grand Panama". Ostatecznie hotel zyskał nazwę JW Marriott Panama we wrześniu 2018 roku.
W czerwcu 2019 roku Orestes Fintiklis oskarżył firmy Trumpa o uchylanie się od płacenia podatków.
Zobacz także: Historia drapaczy chmur, czyli opowieść o wyścigu do nieba>>
Trump Towers, Sunny Isles Beach - wieżowce na Florydzie
Trump Towers w kurorcie Sunny Isles Beach to trzy 271-metrowe wieżowce wybudowane na Florydzie tuż przy plaży. Podobnie jak inne przedstawione budynki pełnią funkcję mieszkalną i hotelową. Opływowa bryła nawiązuje do fałd piasku tworzonych przez morskie fale. W białą elewację, miękką linią wycinają się rzędy balkonów. Budynki zaprojektował Sieger Suarez.
Trump Tower w Manili (Filipiny)
Otwarty w 2017 roku Trump Tower w Manili (znany także jako Trump Tower w Century City) to jeden z najnowszych wieżowców Donalda Trumpa. Projekt 57-piętrowego budynku powstawał w pracowniach Broadway Malyan i Pomeroy Studio. Jest to trzeci najwyższy budynek na Filipinach.
Trump Towers Istambul w Stambule
Trump Towers Istambul to kompleks dwóch wieżowców w dzielnicy Şişli w stolicy Turcji. Budynki o wysokości 156 i 147 m pełnią różnorodne funkcje. Jeden wieżowiec przeznaczony został na biura, w drugim znajdują się apartamenty (ponad 200 mieszkań). Jest tu również centrum handlowe i kino. To pierwsze Trump Towers w Europie. Ciekawostką jest znajdująca się tu piwnica z winami, mogąca pomieścić 16 800 butelek.
The Dominick (dawniej Trump SoHo) w Nowym Jorku
To kolejna szklana bryła firmowana piertownit nazwiskiem Donalda Trumpa. 46-piętrowy budynek stanął w dzielnicy Nowego Jorku - w Soho w 2008 roku. To prosty w formie wieżowiec, pokryty szklaną, przezroczystą taflą szkła odbijającą kolor nieba. Wieżowiec został zaprojektowany w pracowni Handel Architects, a aranżację wnętrz opracował David Rockwell. Wysokościowiec pełni funkcję hotelu. Obiekt został przemianowany na The Dominick w 2017 roku
Trump World Tower w Nowym Jorku
Trump World Tower to luksusowy apartamentowiec na Manhattanie. Jest to 262-metrowa wieża, z 72. piętrami i oszkloną fasadą w ciemnobrązowym kolorze. Był to pierwszy budynek, który złamał dżentelmeńską umowę o stawianiu budynków nie wyższych od kwatery głównej ONZ w jej najbliższym otoczeniu. Za projekt oszczędnej w formie bryły odpowiada architekt Costas Kondylis. Przez jej ciemny kolor bywa nazywana złowieszczą wieżą. Mieszkanie ma tu m.in. Bill Gates
Trump International Hotel and Tower w Toronto
Ostatni wieżowiec w tym zestawieniu to pięciogwiazdkowy hotel postawiony w centrum biznesowej dzielnicy w Toronto, w Kanadzie w 2012 roku. Budynek ma wysokość 277 metrów, co czyni go drugim najwyższym (po First Canadian Place) budynkiem w mieście. Hotel oferuje 260 luksusowych pokoi i 109 mieszkań w wysokim standardzie.
Trump Tower w Toronto został zaprojektowany w pracowni Zeidler Partnership Architects. Prosta bryła została rozbita poprzez urozmaicenie elewacji kamienną okładziną. Podobnie jak w przypadku wieżowca w Stambule, władze miasta chciały usunąć nazwisko Trumpa z nazwy budowli, taki wniosek pojawił się po jego agresywnych i skierowanych przeciwko muzułmanom wystąpieniach.
Skomentuj:
Trump Tower x 10, czyli wieżowce Donalda Trumpa. Jak wygląda Trump Tower w Chicago, Nowym Jorku?