Poznaliśmy laureatów Brick Award 2016. Oto najlepsze ceglane budynki na świecie
Ponad 600 projektów z 55 krajów świata, żmudny proces selekcji i wyboru tych, które zasłużyły na prestiżowy tytuł najlepszych ceglanych budynków na świecie. Organizowany przez firmę Wienerberger konkurs Brick Award to bez wątpienia największe święto architektury powstałej z wykorzystaniem cegły. Zobaczcie, które budynki zostały nagrodzone podczas tegorocznej edycji.
Nagroda Główna - budynek biurowy 2226, Lustenau oraz House 1014, Barcelona
W tym roku odbyła się siódma edycja organizowanego co dwa lata konkursu Wienerberger Brick Award. 20 maja w wiedeńskim Radiokulturhaus odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek dla zwycięskich projektów, które zostały wybrane spośród projektów nadesłanych na konkurs z 55 krajów świata, w tym z Polski.
W każdej edycji konkursu przyznawana jest nagroda główna oraz nagrody w kategoriach, które bywają modyfikowane w zależności od aktualnych trendów i omawianych problemów. Rok 2016 przyniósł wyjątkowo aż dwie nagrody specjalne oraz nagrody w pięciu dodatkowych kategoriach: Residential Use (Budynek mieszkalny), Public Use (Budynek użyteczności publicznej), Re-Use (Modernizacja), Urban Infill (Budynek w zabudowie uzupełniającej) oraz Special Solution (Specjalne zastosowanie). Do każdego z laureatów trafiła statuetka oraz prestiżowy tytuł. Nagrodzeni architekci otrzymali także nagrody pieniężne, których pula w tegorocznej edycji wyniosła 31 500 Euro.
Laureatem jednej z dwóch nagród głównych został architekt Dietmar Eberle za biurowy budynek 2226 w austriackim Lustenau. Tajemnicza liczba w nazwie budynku choć na pozór wydaje się być adresem tak naprawdę to cenna informacja o... temperaturze wewnątrz budynku, która przez cały rok oscyluje w granicach od 22 do 26 stopni Celsjusza i to bez użycia mechanizmów wentylacji, klimatyzacji czy ogrzewania.
Komfort termiczny został osiągnięty dzięki zastosowaniu solidnej struktury muru szczelinowego o całkowitej grubości aż 76 cm. Jedynym źródłem energii jest ciepło emitowane przez ludzi, komputery i punkty świetlne. Ta realizacja to z pewnością bardzo ważny głos w dyskusji o przyszłości architektury, która w pogoni za ekologią coraz częściej sięga po zaawansowane systemy... które do swojego funkcjonowania potrzebują energii. Okazuje się, że porównywalną wydajność energetyczną można osiągnąć stosując zupełnie inne i zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku metody. Zastosowane rozwiązanie zdecydowało też o przyznaniu budynkowi nie tylko jednej z głównych nagród, ale także nagrody w kategorii Zastosowanie Specjalne.
Ale architektura to nie tylko wydajność energetyczna i zastosowane rozwiązania, ale także forma zewnętrzna. Nagrodzony biurowiec to bardzo skromna i minimalistyczna bryła kształtem zbliżona do sześcianu. Jedynym elementem, który wyłamuje się z prostej konwencji jest tutaj delikatne skręcenie budynku na wysokości ponad drugą kondygnacją, które dynamizuje białą bryłę.
Nagroda Główna - budynek biurowy 2226, Lustenau oraz House 1014, Barcelona
Druga z nagród Głównych oraz nagroda specjalna w kategorii Budynek w zabudowie uzupełniającej została przyznana pracowni HARQUITECTS za realizację domu jednorodzinnego 1014 w Barcelonie. Działka, na której znajduje się nagrodzony budynek położona jest w centrum historycznej dzielnicy Granollers. Szerokość działki to jedynie 6,5 metra, co stanowiło duże wyzwanie projektowe - jak zaplanować budynek, by wykorzystać wąską przestrzeń oraz zapewnić odpowiednie doświetlenie wszystkich pomieszczeń.
Architekci zaplanowali budynek jako sekwencję naprzemiennych części wewnętrznych i zewnętrznych które przenikają się wzajemnie tworząc przytulną i intymną całość. Odgrodzone od ulicy części zewnętrznego ogrodu zapewniają mieszkańcom poczucie swobody i pozwalają na nieskrępowane korzystanie ze wszystkich części działki.
Od strony ulicy zachowana została historyczna elewacja stojącego tu niegdyś budynku - dzięki temu od zewnątrz historyczna ulica nie zatraciła swojego pierwotnego charakteru i klimatu. Stara kamienna ściana tworzy rodzaj kurtyny osłaniającej jeden z wewnętrznych dziedzińców.
Tegoroczna edycja nagrodziła budynki raczej spokojne w formie i odznaczające się dyskretną elegancją. Można zaryzykować stwierdzenie, że wyniki konkursu wpisują się ogólną tendencję licznych nagród architektonicznych, które poza ikonami i wielkimi realizacjami zaczęły zauważać także skromniejsze realizacje pokazując, że każdy budynek ma szansę być wyjątkowy, a dobrze zaprojektowane miasto nie może składać się z samych ikon, ale przede wszystkim ze zwykłej, ale dobrze zaprojektowanej miejskiej tkanki.
Nagroda w kategorii - budynek mieszkalny - Termitary House, Wietnam
Termitary House to projekt lokalnej pracowni Tropical Space. Ceglane ściany budynku złożone są z dwóch faktur - pełnej ściany oraz ażurowego muru umożliwiającego dopływ światła i świeżego powietrza. Tropikalny klimat Wietnamu wymaga, aby wszystkie pomieszczenia posiadały bardzo dobrą wentylację i przewietrzanie.
Wewnętrzny układ domu w swoim wyglądzie przypomina termitierę - znajdziemy tu główne centralne pomieszczenie, do którego prowadzą wszystkie korytarze i na które otwierają się mniejsze prywatne pomieszczenia.
Dom może być prototypem taniego budownictwa dla obszarów tropikalnych. Do jego budowy została użyta cegła będąca lokalnym i tradycyjnym materiałem. Architektom udało się porzucić jednak typowe schematy i rozwiązania i zaproponować ciekawą i oryginalną formę doskonale wpisującą się we współczesne trendy architektoniczne.
Nagroda w kategorii - budynek publiczny - Audytorium szpitala klinicznego AZ Groeninge
Audytorium szpitala klinicznego AZ Groeninge w Belgii otrzymało nagrodę dla najlepszego ceglanego budynku użyteczności publicznej. Autor budynku: Bert Dehullu zaprojektował zaokrągloną bryłę stojącą w opozycji do historycznych zabudowań ośrodka. Poprzez częściowe odcięcie od podłoża bryła nabrała bardzo dynamicznego charakteru i wygląda trochę jak gigantyczny meteor, który wbił się w ziemię.
Zaokrąglone budynki zbudowane z cegły lub posiadające na swojej elewacji gotowe elementy często tak naprawdę przypominają bardziej wielościany, a płynne kształty gubią się w prostych odcinkach. Aby uniknąć tego niechcianego efektu architekt zdecydował się na zaprojektowanie budynku z cegieł murowanych pionowo, dzięki czemu proste odcinki są bardzo krótkie i niezauważalne w całej bryle budynku.
Choć rozwiązanie takie niewątpliwie wymagało większego kunsztu murarskiego - pozwoliło na osiągnięcie ciekawego efektu wizualnego i pozwoliło w świeży sposób spojrzeć na cegłę, która jest tradycyjnym elementem i mogło się wydawać, że znamy już wszystkie wątki i sposoby jej układania. Okazuje się, że niewielka zmiana może otworzyć zupełnie nowe drogi i stworzyć zupełnie nowe możliwości projektowe.
Nagroda w kategorii - modernizacja - Marília project, Sao Paulo
Marília project to przekształcenie starego budynku z 1915 roku w nowoczesną siedzibę firmy. Choć najprostszym rozwiązaniem wydawałoby się wyburzenie starego budynku i zastąpienie go zupełnie nowym projektem architekci z SuperLimao Studio zdecydowali się zachować istniejące mury i poddać je przebudowie i rozbudowie.
Stary budynek wymagał wzmocnienia konstrukcyjnego - stąd na zewnątrz pojawił się nowy stalowy szkielet podtrzymujący nowe części budynku. Nowe przenika się tu ze starym tworząc niepowtarzalną całość o lekko industrialnym charakterze.
"W przypadku Marília mieliśmy możliwość przygotowania projektu, który będzie szanował tradycję, materiał, środowisko i otoczenie" - mówi o projekcie architekt. Takie podejście, choć rzadkie pozwoliło na zaoszczędzenie środków i zachowanie klimatu miejsca nie stojąc w opozycji do jego rozwoju.
Nagroda Specjalna - Cluster House, Zurych
Nagroda specjalna została przyznana projektowi, który stara się odpowiedzieć na problemy współczesnego świata. Brak miejsca, niewystarczające środki finansowe na własne mieszkanie, ale z drugiej strony pytanie czy wszystkiego rzeczywiście potrzebujemy na własność? W świecie, w którym rzeczy mamy w nadmiarze często stoją one nieużywane, a ich utrzymane kosztuje niemałe pieniądze. Coraz częściej zaczynamy korzystać ze wspólnych rzeczy, czy tak samo może wyglądać mieszkanie?
Mieszkańcy projektu Cluster House autorstwa Duplex Architekten zamieszkali we wspólnym budynku, w którym każda rodzina posiada swoją niedużą część prywatną oraz część, z której korzystają wspólnie. W Polsce być może taka idea ciągle kojarzy się z niewystarczającą przestrzenią mieszkalną i przymusowym zamieszkiwaniem w niedostosowanych do tego mieszkaniach, ale w nowoczesnym świecie przynosi odpowiedź na takie zjawiska jak współdzielenie dóbr czy miejsca.
Mieszkańcy tego bloku zrezygnowali z indywidualnych miejsc parkingowych na rzecz współdzielonych samochodów. Wspólne są także kuchnie, szklarnie a nawet pokoje hotelowe - coś, co przy tradycyjnie pojmowanej formie własności byłoby nieosiągalne dla przeciętnego mieszkańca miast. Pokój dla gości, który wykorzystujemy kilka razy do roku z powodzeniem może być dzielony pomiędzy kilka rodzin, przy czym wymaga to zmiany w podejściu do rzeczy wspólnych i wzajemnego porozumienia. Czy eksperyment się powiedzie, a nasze społeczeństwo okaże się gotowe na zmiany? Czy to kolejna utopia?
Skomentuj:
Poznaliśmy laureatów Brick Award 2016. Oto najlepsze ceglane budynki na świecie