Najlepsze budynki Europy [ZDJĘCIA]
Poznaj finalistów prestiżowego konkursu architektonicznego im. Miesa van der Rohe. Ośmioosobowe jury niezależnych ekspertów wybrało pięć najlepszych budynków Europy. W jury zasiadała też Polka, Ewa Porębska, redaktor naczelna miesięcznika ?Architektura-murator?
Dom spokojnej starości, Alcácer do Sal, Portugalia
Budynek z 2010 r. został zaprojektowany przez studio Aires Mateus Arquitectos. Pracownia ta znana jest z prostej formy, którą otrzymują projekty jej autorstwa. Architekci zgrabnie połączyli sześciany, które razem stworzyły estetyczną przestrzeń nie tylko mieszkalną ale i szpitalną.
Główna część gmachu wygląda jakby powstała w wyniku nałożenia na siebie prostokątnych kostek. Taka wizualna szachownica była celowym zabiegiem, ponieważ w wolnych wnękach pomiędzy poszczególnymi częściami architekci zaprojektowali okna oraz balkony. Zastosowanie białej elewacji ma dobrze kontrastować z portugalskim, ciemnoniebieskim niebem.
Stosując prostą formę budynku oraz białą elewację architekci chcieli dać mieszkającym tu seniorom poczucie bezpieczeństwa i ładu. Taka forma ma ułatwiać w orientowaniu się w przestrzeni. Z tego samego powodu wnętrze domu wypełnia głównie biel oraz światło.
Metropol Parasol, Sewilla, Hiszpania
Tajemnicze parasolki zaprojektował niemiecki architekt Jurgen Mayer. Od kilku lat władze Sewilli zastanawiały się w jaki sposób rewitalizować zaniedbany miejski plac. Wreszcie zdecydowali się na odważny projekt. Drewniane parasolki pełnią funkcje handlowe i rekreacyjne. Oprócz targowych hali parasolki skrywają kawiarnie i restauracje. Turyści mogą natomiast korzystać z powstałego na dachu tarasu widokowego. Określana przez niektórych mianem "dużych grzybów" konstrukcja już stała się nowym symbolem Sewilli. głowiły się jak zrewitalizować zaniedbany plac w stolicy flamenco. Dziś mogą sobie pogratulować.
Architekt Jurgen Mayer opowiada o wyzwaniach, jakie przyniosła ze sobą realizacja tego niecodziennego projektu:
Harpa, Reykjavík, Islandia
Harpa to kompleks, w którym mieści się sala koncertowa i centrum konferencyjne. Autorami są: Batteríid architects, Henning Larsen Architects oraz Studio Olafur Eliasson. Harpa wypełnia lukę jaką był brak odpowiedniego obiektu w Islandii dla organizowania większych imprez. Powstały obiekt to część projektu urbanistycznego, który obejmuje portowe tereny miasta. Miejskie władze chcą by ta inwestycja przyczyniła się do rewitalizacji tej części Reykjaviku i przybliżyła przemysłowy teren do centrum.
Zaprojektowany gmach wyróżnia oryginalna elewacja, na którą składają się setki kolorowych płytek. Te razem tworzą wewnątrz efektowną grę światła.
Miejska Hala Targowal, Gandawa, Belgia
Nową halę targową w belgijskiej Gandawie zaprojektowali: Robbrecht en Daem architecten oraz Marie-José Van Hee architecten. Zrealizowany projekt jest rekonstrukcją istniejącego tu przed laty budynku. Powstała hala ma uporządkować miejską przestrzeń, bowiem przez wiele lat mieścił się tutaj parking. Cała konstrukcja liczy w sumie 24 tysiące metrów kwadratowych. Mimo swych rozmiarów dobrze współgra z zabytkowym otoczeniem. Pomogła temu drewniana elewacja, która w zestawieniu z kamiennym kościołem nadaje hali skromny wygląd.
Superkilen, Kopenhaga, Dania
Superkilen to nowoczesna przestrzeń miejska, która powstała w jednej z najbardziej zróżnicowanych etnicznie dzielnic Kopenhagi. Autorami projektu są pracownie: BIG Bjarke Ingels Group, Topotek1 oraz Superflex. Przebudowany miejski plac objął w sumie 30 tysięcy metrów kwadratowych.
Dzięki przebudowie okoliczni mieszkańcy mogą korzystać z nowych spacerowych alejek, ścieżek rowerowych, placu zabaw oraz wielu innych elementów rekreacyjnych. Cały projekt odwołuje się do wielokulturowości współczesnej Danii. Architekci umieścili w tej przestrzeni wiele miejskich mebli, które nawiązują do kultur poszczególnych krajów. Na przykład powstały maszt świetlny można kojarzyć z typowymi dla Stanów Zjednoczonych reklamami moteli.
Zastosowanie intensywnych kolorów ma podzielić przestrzeń na kilka stref. Plac z elementami rekreacyjnymi jest czerwony, z kolei kolor zielony wyznacza park, czerń natomiast dominuje w strefie wyznaczającej rynek dzielnicy.
Polskie propozycje
W prestiżowym konkursie uczestniczyły również budynki z Polski. W sumie nominowanych zostało 15 obiektów z naszego kraju.
Skomentuj:
Najlepsze budynki Europy [ZDJĘCIA]