Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Najładniejsze domy świata [ZDJĘCIA]

red

Willa w kształcie chmury, dom jak wielka donica. Oto budynki mieszkalne dostrzeżone na prestiżowym konkursie architektonicznym World Architecture Festival 2012

Cloud House w Australii - źródło: mcbridecharlesryan.com.au

Australia. Dom Chmura

Cloud House zaprojektował McBride Charles Ryan. Dom znajduje się w Belbourne w Australii. Architekt przebudował istniejący już dom, dodając do niego efektowną część - salon, którego ściany i dach mają kształt chmury. Dom był przebudowywany wielokrotnie. Powstało wiele przestrzeni, które mogą wydawać się niespójne, przez co budynek może zaskakiwać każdego, kto go odwiedza.

Od strony ulicy jego kształt jest niemal identyczny jak kształt sąsiednich zabudowań. Dopiero kierując się w głąb można przekonać się dlaczego budynek znalazł się w finale konkursu WAF. Przed ogrodem architekt umieścił przestronny, mocno przeszklony salon, który jest połączony z jadalnią. To tutaj mieszkańcy mają spędzać większość swojego wolnego czasu. Salon nie ma tradycyjnych ścian i sufitu, wszystkie te elementy są obłe i łączą się tworząc jedna płaszczyznę, która otacza mieszkańców.

Harold Street Residence - fot. John Gollings (jcba.com.au)

Australia. Harold Street Residence

Za projekt domu w australijskim mieście Melbourne odpowiada pracownia Jackson Clements Burrows Architects. Budynek powstał dla pary, która chce w przyszłości mieć dzieci, dlatego architekci musieli tak rozplanować układ pomieszczeń, aby te odpowiadały przyszłym potrzebom mieszkańców.

Na parterze znajduje się jasny salon, z którego można wyjść do ogrodu. Obok architekci zaplanowali kuchnię, małą sypialnię oraz garaż na dwa samochody. Sypialnie innych domowników znalazły się na piętrze. Z kolei ażurowe, boczne ściany mają zapewnić dodatkowe naświetlenie pomieszczeń, a latem umożliwić swobodny przepływ powietrza co ma zapewnić dobrą wentylację i chłodzenie wnętrza.

Haus Bavaria w Niemczech - fot. Herbert Stolz (berarducciarchitecture.com)

Niemcy. Haus Bavaria

Zaprojektowany przez włoską pracownię Carlo Berarducci Architecture dom znajduje się w niemieckim mieście Regensburg. Haus Bavaria to nietypowy dom ponieważ został wciśnięty niczym plomba między sąsiednie kamienice. Jego elewacja jest prosta, niemal całkowicie biała. Również we wnętrzu biel jest dominującym kolorem. Trudno uwierzyć, ale cały budynek został zaprojektowany dla dwóch osób. Mieszkańcy mają do dyspozycji między innymi basen oraz szklaną windę, która łączy wszystkie piętra.

Dom na kamiennej wyspie na Łotwie - źródło: Zaiga Gaile Birojs (www.zgb.lv)

Łotwa. Dom na kamiennej wyspie

Dom zaprojektowało biuro łotewskiej architekt Zaigi Gaile. Nie jest on zupełnie nowym budynkiem. Architekci przebudowali bowiem już istniejący budynek z lat 80, w którym kiedyś mieścił się zakład przetwórstwa ryb. Dom stoi na kamiennej wyspie i jest otoczony morzem Bałtyckim. Architekci natknęli się na ten budynek przypadkiem, kiedy spacerowali na plaży w Wielkanoc, dlatego nazwali dom Wyspą Wielkanocną.

Przebudowa domu obejmowała wybudowanie małej przystani dla jachtu. Dom został ocieplony, a jego elewację pokryto stalowymi płytami w kolorze rdzy, które mieniąc się w zachodzącym słońcu dają niesamowity efekt. W budynku zamontowano przesuwane okna. W środku natomiast podzielono przestrzeń budując duży, wysoki, sięgający dachu piętra hol połączony z salonem oraz część sypialną, na którą składa się aż 5 pokoi.

Budynek jest ekologiczny, ogrzewany dzięki pompie, która czerpie ciepło z wnętrza ziemi. Wg. architektów dom jest doskonałym miejscem do życia w ciszy i spokoju, z dala od zatłoczonej Rygi.

Hill House - Dom Góra - fot. Nic Granleese (maynardarchitects.com)

Australia. Hill House

Dom "ze stromym zboczem" zaprojektowało biuro Andrew Maynard Architects. Budynek znajduje się w Northcote w Australii. Dom powstał dla pięcioosobowej rodziny i w założeniu ma odpowiadać obecnym jak i przyszłym potrzebom mieszkańców. Architekci starali się maksymalnie wykorzystać przestrzeń projektując dom tak, aby już samej jego elewacji nadać funkcję rekreacyjną.

Obok wejścia do domu architekci umieścili szeroką na dwa metry pochyłą ścianę, która pokryta sztuczną trawą umożliwia szybkie przemieszczanie się z piętra na parter. Tak oryginalne rozwiązanie na pewno będzie źródłem zabawy dla mieszkających tam dzieci.

Armadillo House - źródło: formwerkz.com

Singapur. Armadillo House

The Armadillo House zaprojektowało studio Formwerkz Architects. Dom zbudowany został przy ruchliwej autostradzie w Singapurze. Bliskość drogi szybkiego ruchu wymusiła na architektach takie zaprojektowanie ściany, która graniczy z ulicą, aby jak najlepiej tłumiła hałas i jednocześnie umożliwiła doświetlenie wnętrza budynku. Dlatego ściana domu zbudowana jest z kilku, pokrytych dźwiękoszczelnym materiałem płaszczyzn, miedzy którymi umieszczono okna.

Właściciel domu chciał, aby dwójka jego dzieci mogła korzystać z budynku jeszcze przez długie lata i by bliskość autostrady nie wpływała negatywnie na jakość życia mieszkańców. Dlatego pokój dzienny umieszczony został w najniższej, tłumiącej hałas części budynku, a w ogrodzie posadzono maksymalnie dużo zieleni, która ma niwelować negatywny wpływ zanieczyszczonego przez samochody powietrza.

Deck House w Brazylii - źródło: isayweinfeld.com

Brazylia. Deck House

Dom zaprojektował architekt Isay Weinfeld. Powstał dla rodziny z trojgiem dzieci w brazylijskim Sao Paulo. Dom ma trzy poziomy. Na samej górze ulokowano pomieszczenia mające pełnić głównie towarzyską funkcję. To tam domownicy i ich goście mają wspólnie spędzać większość wolnego czasu. Architekci umieścili tam werandę, przestronny hol, jadalnię oraz kuchnię i pralnię.

Istotną rolę odgrywało tutaj nachylenie terenu. Dom powstał na stromym zboczu dlatego patrząc na niego od frontu widać parter oraz dwa piętra. Natomiast widok domu od strony ogrodu sprawia wrażenie, że dom jest budynkiem parterowym z mocno rozbudowanym podziemiem. Deck House jest bardzo duży. Jego powierzchnia liczy aż 1249 m kw. W domu są cztery sypialnie. Jedna rodziców i trzy dla każdego dziecka. Na środkowym poziomie architekt zaprojektował sypialnię dla gości, siłownię oraz saunę. Na dużą powierzchnię domu wpływ miały też inne zaprojektowane pomieszczenia, na przykład: ogromny garaż, liczne pomieszczenia techniczne, pokój ochroniarza, magazyn czy nawet studio muzyczne.

House V4 - fot. Nelson Kon (marciokogan.com.br)

Brazylia. House V4

Dom V4 zaprojektowało Studio MK27. Budynek znajduje się w Sao Paulo w Brazylii. House V4 jest przykładem "świadomego marnowania przestrzeni" tzn. kiedy architekci projektują domy tak, aby wykorzystać każdą dostępną przestrzeń to zespół architektów ze Studia MK27 zaprojektował swój dom w ten sposób, aby stwarzał wrażenie przerośniętego. Wrażenie to może dodatkowo potęgować bardzo mocne przeszklenie dużego salonu. Jego szklane ściany można całkowicie rozsunąć. Takie rozwiązanie pozwala postrzegać parter domu jako jeden, wielki taras.

Separation Street - źródło: www.dko.com.au

Australia. Separation Street

Dom autorstwa studia dKO Architecture znajduje się w Northcote w Australii. Budynek składa się z dwóch samodzielnych mieszkań. Architekci starali się, aby mieszkania nie były kojarzone jako bliźniaki, lecz co najwyżej kuzyni. Dlatego mieszkania różnią się detalami takimi jak kolor elewacji. Jedno z nich łączy biel i czerń, drugie zaś czerń z elementami drewna. Na uwagę zasługują dachy budynków. Dom w nowoczesny sposób nawiązuje do tradycyjnych zabudowań w okolicy, świadczy o tym popularny w tamtej części Australii kształt dachu, który architekci wykorzystali w swoim projekcie.

Stacking Green - fot. Hiroyuki Oki (votrongnghia.com)

Zwycięzca konkursu - Stacking Green House z Wietnamu

Najlepszym domem jednorodzinnym World Architecture Festival 2012 został Stacking Green house, który został zaprojektowany przez architektów z biura Vo Trong Nghia Architects. Obsadzony roślinnością budynek stoi w mieście Ho Chi Minh (dawniej Sajgon) w Wietnamie. Miasto to znane jest z bardzo gęstej zabudowy i dużego ulicznego ruchu, dlatego do krajobrazu miasta przeniknął już zwyczaj otaczania swoich domów i balkonów w blokach donicami z gęstą roślinnością.

Dom zbudowany został na typowej dla Sajgonu, wąskiej działce liczącej 4 x 20 metrów. Białą fasadę budynku wzbogacono o liczne donice dla roślin. Odległości między poziomymi warstwami zieleni nie są równomierne. Warunkuje je rodzaj danych roślin, których wysokość może sięgać od 25 do 40 centymetrów. W ten sposób architekci umożliwili roślinom niemal niczym nieskrępowany rozwój.

Wewnątrz donic zamontowano specjalny system nawadniający, który zapewnia roślinom optymalne warunki. Taka zielona fasada ma nie tylko ułatwić kontakt mieszkańców z naturą, ale też chronić ich przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych gwarantując przy tym dobre nasłonecznienie wnętrza. Rośliny mają też chronić mieszkańców przed ulicznym hałasem i zanieczyszczonym powietrzem.

Dom zdaje się być doskonałą odpowiedzią na potrzeby współczesnego człowieka. Żyjemy w coraz gęściej zaludnionych miastach i często mamy coraz mniej czasu by obcować z naturą. Stacking Green house pokazuje, że natura ta może być jednak na wyciągnięcie naszej ręki. Co myślicie o zwycięskim domu?

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Najpiękniejsze domy w Polsce
Ceglany dom w Holandii
Drugie życie domu kostki

Skomentuj:

Najładniejsze domy świata [ZDJĘCIA]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej