Najlepsze i najwyższe. TOP 5 wieżowców ze świata
Ranking na rok 2012 ogłosiła międzynarodowa organizacja Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH). Zobacz najlepsze wieżowce z czerech stron świata
Absolute Towers, Mississauga, Kanada, proj. MAD architects
Najlepszym kompleksem wieżowców obu Ameryk okazał się Absolute Towers z kanadyjskiego miasta Mississauga. Dotychczas było ono postrzegane jedynie jako sąsiadujące z wielkim Toronto. Dziś dzięki charakterystycznym kształtom wysokościowców stało się miastem rozpoznawalnym z oryginalną architektoniczną wizytówką
Skręcone wieże, o miękkich kształtach podbił serca Kanadyjczyków. Pierwszy wybudowany obiekt czyli South Tower, szybko ochrzcili imieniem najseksowniejszej gwiazdy kina - Marylin Monroe.
Jury doceniło przede wszystkim oryginalny wygląd wieżowców oraz ich znaczenie dla rozwijającego się miasta.
1 Bligh Street, Sydney, Australia, proj. Architectus + Ingenhoven Architects
Najlepszym wysokościowcem Azji i Australii okazał się biurowiec 1 Bligh Street zlokalizowany w biznesowej dzielnicy Sydney. Budynek ukończony w maju 2011 roku, został dobrze wkomponowany w otaczającą go zabudowę, a swą oryginalną formą wyróżnia się na tle innych wysokościowców. Na ostatnich kondygnacjach wieżowca rosną drzewa.
Obiekt o eliptycznym kształcie ma 28 pięter i 135 metrów wysokości. Został zaprojektowany przez grupę architektów z Niemiec (Ingenhoven Architects) i Australii (Architectus).
Jury doceniło w nim przede wszystkim ekologiczne rozwiązania, takie jak kolektory słoneczne i swobodny dostęp światła dziennego do pomieszczeń. W piwnicach wieżowca znajdują się m.in. oczyszczalnia ścieków, która przetwarza 90 proc. nieczystości produkowanych w budynku. W obiekcie umieszczono również przedszkole, dwie kawiarnie oraz podziemny parking.
Palazzo Lombardia, Mediolan, Włochy, proj. Pei Cobb Freed & Partners
Na starym Kontynencie przoduje Mediolan. W wysokim na 162 metry Palazzo Lombardia mieści się miejski ratusz. To pierwszy włoski obiekt, który został wyróżniony przez Council on Tall Buildings and Urban Habitat. W obiekcie swą siedzibę mają nie tylko władze miasta - mieści się tu również kompleks handlowy i wypoczynkowy. Cały obiekt otoczony jest parkiem.
Według Jury Pallazzo Lombardia doskonale wpisuje się w środowisko miasta znanego z bogatej historii designu i mody.
Doha Tower, Katar, proj. Ateliers Jean Nouvel
Na Bliskim Wschodzie i w Afryce przoduje Doha Tower czyli elegancka bryła o obłych kształtach. Jednak na uwagę zasługuje przede wszystkim wysokość budynku - to aż 400 metrów. Wewnątrz zajmuje przestrzeń handlowa, pięciogwiazdkowy hotel z ponad 200 pokojami, biura, a także luksusowe apartamenty.
Jury doceniło w budynku głównie niezwykłą elewację, która łączy w sobie nowoczesność z wzorami zaczerpniętymi z kultury islamu.
Al Bahar Towers, Abu Zabi, proj. Aedas Architects Ltd.
W dodatkowej kategorii za innowacyjność projektu, zwyciężył kompleks dwóch wieżowców z Abu Zabi. Bliźniacze wieże Al Bahar posiadają ruchomą, sterowaną komputerowo elewację, która otwiera się i zamyka w zależności od położenie słońca.
Monumentalne wieże, każda po 145 metrów wysokości, stanowią symboliczną bramę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a zdobiona fasada nawiązuje do tradycji islamskiej sztuki zdobniczej.
Jury doceniło zarówno nowatorskie rozwiązanie ruchomej fasady, jak i kontekst kulturowy zawarty w projekcie.
- Więcej o:
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Wnętrza kancelarii SUŁKOWSKI LEGAL od mow.design. IUS EST ARS. Prawo jest sztuką
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia