Brick Award: najlepsze budynki z cegły
Po raz piąty przyznano nagrody najpiękniejszym ceglanym budynkom ze świata, oto finaliści.
I miejsce w kategorii "Dom jednorodzinny" - projekt "Królicza nora"
W belgijskiej miejscowości Gaasbeek powstał projekt autorstwa Barta Lensa o wdzięcznej nazwie "Królicza nora". Głównym wyzwaniem przed którym stanął architekt było przystosowanie starej farmy do dzisiejszych wymagań mieszkalnych, w ten sposób aby nie zatracić jej wiejskiego charakteru.
Dzięki użyciu cegły, autor stworzył więź między przeszłością i teraźniejszością oraz tchnął nowe życie w stary dom - z wyczuciem zaaranżował pomieszczenia mieszkalne oraz gabinet weterynaryjny, łącząc oba budynki słoneczną przestrzenią.
I miejsce w kategorii "Budynek użytkowy" - Stacja elektroenergetyczna na Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie
Stacja elektroenergetyczna z czarnej jak węgiel cegły, powstała w szkockim biurze architektonicznym NORD. Budynek odznaczający się solidną, kanciastą bryłą urzeka wyraźnymi kontrastami, abstrakcyjną rzeźbą oraz geometrycznymi rozwiązaniami.
Nic więc dziwnego, że jeden z sędziów konkursu przyznał: "Jury uważa, że to bardzo udany projekt, ze względu na bardzo przejrzysty pomysł i doskonałe wykonanie fasady z cegły".
I miejsce w kategorii "Budynek mieszkalny" - rezydencja dla seniorów w Alcácer do Sal
Cechą charakterystyczną projektu architektów Francisca i Manuela Aires Mateus z Lizbony jest niezwykła wrażliwość. Rezydencja dla seniorów w Alcácer do Sal jest dowodem na to, że połączenie funkcjonalności i korzyści społecznej obiektu może iść w parze z wysoką jakością architektoniczną.
Głównym celem architektów było zagwarantowanie mieszkańcom zrównoważonej relacji między życiem w społeczności osób starszych wymagających opieki, a szacunkiem dla ich prywatności. Ponadto dzięki czystej i bardzo uporządkowanej formie budynku, seniorzy otrzymali poczucie bezpieczeństwa i ład, który ułatwia im orientację w przestrzeni.
I miejsce w kategorii "Przebudowa" - domek wypoczynkowy oraz pracownia w miejscowości Čachtice
Projekt architekta Pavla Paňáka z Bratysławy pokazuje, jak ze starej ruiny może powstać nowoczesny, skąpany w świetle budynek. Architekt, w ciągu ponad dziesięcioletnich, przeważnie własnoręcznych prac renowacyjnych, przekształcił dawny piec do wypalania cegieł w swój osobisty ceglany azyl architektoniczny.
Członek jury John Foldbjerg Lassen stwierdził: "Budynek jest ekscytujący, ponieważ wyraża bardzo wiele emocji - w sposób jaki tworzy przestrzeń i to jak łączy się z naturalnym otoczeniem".
I miejsce w kategorii "Specjalne zastosowanie cegły" - muzeum Mapungubwe Interpretation Centre
Muzeum Mapungubwe Interpretation Centre mieści się w Parku Narodowym Mapungubwe w Republice Południowej Afryki, który w 2003 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Celem architektów - Petera Richa, Michaela Ramage i Johna Ochsendorfa - było stworzenie przestrzeni, w której zostaną wyeksponowane nie tylko znaleziska pochodzące z regionu, ale również sam obiekt.
Architekci uznali, że do realizacji projektu warto zaangażować miejscową ludność. I tak, nowy kompleks zbudowano głównie z ręcznie wyrabianych cegieł i płytek, produkowanych przez lokalnych pracowników z gleby, gliny cementu i wody.
W efekcie powstał budynek, który tworzy jedność wraz z otaczającą go naturą. Dzięki nowej interpretacji historycznych technik budowy sklepienia oraz tradycyjnie wyrabianym materiałom, odwiedzający stają się świadkami starożytnej historii tego miejsca. Muzeum Mapungubwe Interpretation Centre jest także zwycięzcą w punktacji ogólnej.
Album "Brick'12"
Równocześnie z rozdaniem nagród Wienerberger Brick Award, ukazał się album "Brick'12". W tym obszernym, 240-stronicowym kompendium wiedzy, międzynarodowi specjaliści w dziedzinie architektury prezentują wszystkie projekty nominowane do konkursu. Wśród tegorocznych obiektów znajdują się także trzy polskie prace: dom jednorodzinny z Rybnika autorstwa Marcina Jojko i Bartłomieja Nawrockiego, DogmA house - projekt Grzegorza Stiasnego orazAndel's Hotel zaprojektowany przez OP Architekten.
W tegorocznym wydaniu albumu nowością jest jego druga część, magazyn "Brick+", zawierający anegdoty o budowaniu, a także opowieści o projektach i ich autorach.
- Więcej o:
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Wnętrza kancelarii SUŁKOWSKI LEGAL od mow.design. IUS EST ARS. Prawo jest sztuką
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia