Kryształowy stadion z Shenzhen
Tegoroczny Stadion Olimpijski blednie w zestawieniu z tym obiektem
Stadion Longgang w Shenzhen, Chiny, proj. GMP Architekten
Jeden z najpiękniejszych stadionów lekkoatletycznych świata wcale nie znajduje się w Londynie, ale w chińskim mieście Shenzhen. To zdecydowanie jedna z najlepszych aren sportowych wybudowanych w ostatnich latach. Obiekt powstał na Uniwersjadę 2011, międzynarodową imprezę sportową odbywającą się co dwa lata. Porównując stadion w Shenzhen oraz główną budowlę tegorocznych Igrzysk Olimpijskich, można odnieść wrażenie, że Londyn nie wykorzystał szansy na stworzenie architektonicznej ikony i mógł pokusić się o coś zdecydowanie bardziej spektakularnego...
Na potrzeby Uniwersjady, prócz stadionu zbudowano również wielką halę widowiskową i pływalnię, które zostały zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie wyszukanej bryły i nawiązują do niej stylistycznie.
Projekt niemieckiej grupy GMP Architekten, znanej w Polsce m.in. z przebudowy Stadionu Śląskiego w Chorzowie, zaskakuje niezwykłą konstrukcją. Fasady i dach zbudowano ze stalowych kratownic powleczonych od wewnątrz płótnem, a z zewnątrz pokrytych szkłem. Stadion za dnia - podobnie jak pływalnia i hala widowiskowa - wygląda jak zielony kryształ, a nocą dzięki mocnemu podświetleniu przybiera prawie białą barwę.
Stadion Longgang w Shenzhen, Chiny, proj. GMP Architekten
Architektura stanowić ma nawiązanie do chińskiej filozofii. Z jednej strony park okalający kompleks nawiązuje do tradycyjnego chińskiego ogrodu, który symbolizuje ruch i rozwój. Z drugiej, kryształowa forma stadionu symbolizuje nieprzemijalną i stabilną strukturę. Liczne alejki i cieki wodne sprawiają, że w czasie wolnym od wielkich sportowych imprez teren służył mieszkańcom jako park.
Stadion Longgang w Shenzhen, Chiny, proj. GMP Architekten
Obiekt posiada 60 334 miejsca. Trybuny podzielono na trzy pierścienie - w drugim czyli środkowym zaprojektowano lożę honorową na 200 miejsc, a w najwyższym, czyli trzecim umiejscowiono aż 60 luksusowych lóż. Hala widowiskowa mieści 18 000 widzów, basen kolejne 3000.
Stadion Longgang w Shenzhen, Chiny, proj. GMP Architekten
W efekcie, stadion Longgang spełnia wymogi i oczekiwania zarówno imprez lokalnych, jak i międzynarodowych turniejów rangi mistrzowskiej. Całość kosztowała ok. 530 mln $, czyli 1,7 mld zł. Dla porównania, budowa Stadionu Olimpijskiego w Londynie wyniosła blisko dwa razy więcej.
Skomentuj:
Kryształowy stadion z Shenzhen