Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Życie w pudełku

bec

Kontenery kojarzą się z budownictwem tymczasowym, nieatrakcyjnym wizualnie i niskiej jakości. Tymczasem projektanci coraz częściej udowadniają, iż mogą stanowić one nie tylko atrakcyjne tworzywo, ale także są odpowiedzią na kilka problemów współczesnej architektury.

IBA Dock Hamburg - Architektura z kontenerów - IBA Dock Hamburg

Pływające kontenery w Hamburgu

Siedziba Międzynarodowej Wystawy Budownictwa w Hamburgu (Hamburg IBA) zlokalizowana została w hamburskich dokach. Przy dawnym portowym nabrzeżu znajduje się pływający obiekt wykonany w całości z kontenerów. Zrealizowano go w ramach programu "IBA- ogrzewanie za zero", zakładającego zaspokojenie zapotrzebowania na energię przy pomocy tylko i włącznie ze źródeł odnawialnych. Kontenery IBA Dock są więc ogrzewane energią słoneczną, dzięki rozmieszczonym na dachach kolektorom.

Butik Freitag w Zurychu- zarówno produkty jak i siedziba powstały przy użyciu produktów z recyclingu - źródło: madeofboxes.pl

Butik z recyclingu

Firma Freitag wyspecjalizowała się w produkcji gadżetów przy wykorzystaniu materiałów pozyskanych z recyclingu. Torby i torebki, futerały i pokrowce wykonywane są ręcznie z zużytych plandek samochodowych, starych samochodowych pasów bezpieczeństwa, starych dętek rowerowych. Butik w Zurychu został wykonany z kontenerów transportowych i stanowi konsekwentne rozwinięcie idei powtórnego wykorzystania produktów. 17 stalowych pudeł zestawiono ze sobą tak, że powstała piętrowa część handlowa oraz wysoka wieża, która stanowi czytelny znak w przestrzeni miejskiej.

"Contertainer"- poliklinika i publiczna biblioteka w Batu w Indonezji. - fot: Ganny Gozaly

Biblioteka w kontenerach

Architekci z pracowni Dpavilion zrealizowali w Batu w Indonezji nietypową placówkę użyteczności publicznej. Budynek mieści poliklinikę oraz bibliotekę o otwartym charakterze, z której ludzie mogą korzystać całkowicie za darmo. Forma budynku kojarzyć się może z nurtem dekonstruktywistycznym- dynamiczna kompozycja zróżnicowanych form łączy elementy architektury tradycyjnej oraz kontenery. Różnobarwne stalowe pudełka zostały umieszczone na ostatniej kondygnacji. Wsparte na ukośnych słupach wystają daleko poza obrys niższych partii budynku sprawiając, że całość zyskuje dynamiczny charakter. Architekci nazwali obiekt "Contertainer"- kontener z rozrywką.

Dom i pracownia w kontenerach w Antwerpii, projekt- sculpt.it - fot: Sculpt.it

Mieszkaj i pracuj w kontenerach

Na wąskiej działce pomiędzy budynkami w Antwerpii stanął nietypowy budynek. Plomba zaprojektowana przez architektów z pracowni Sculpt.it ma jedynie 2,5 metra szerokości! Pomimo ograniczonej przestrzeni, 3-piętrowy obiekt mieści pomieszczenia o zróżnicowanym przeznaczeniu- miejsca do pracy, życia, rekreacji. Wykonany został z czterech ustawionych na sobie kontenerów. Od strony ulicy ich ściany zostały całkowicie przeszklone, a ich transparentność nawiązywać ma do ekshibicjonizmu witryn z dzielnicy uciech. Poszczególne kontenery zróżnicowano dzięki zastosowaniu różnokolorowego oświetlenia widocznego z zewnątrz.

Alternatywne kino w Vancouver zlokalizowane w starych okrętowych kontenerach - źródło: madeofboxes.pl

Kino w starym pudełku

W centrum Vancouver powstało eksperymentalne kino. Dwa stare kontenery okrętowe zostały ustawione jeden na drugim i połączone w taki sposób, że wewnątrz uzyskano przestrzeń umożliwiającą oglądanie projekcji. Obiekt jest w pełni ekologiczny- wykorzystuje materiały pochodzące z recyclingu oraz energię słoneczną, a w razie potrzeby może zmienić swą lokalizację. Stalowe ściany kontenerów nie zostały odnowione- łuszcząca się farba i ogniska rdzy stały się polem działań dla twórców streetartu. Dzięki temu sztuka znajduje się nie tylko w kontenerach, ale i na zewnątrz nich.

Nomadic Museum autorstwa Shigeru Bana, Nowy Jork, 2005. - źródło: madeofboxes.pl

Muzeum w dokach

Shigeru Ban, architekt powszechnie kojarzony z obiektami o charakterze tymczasowym. W 2005 roku zaprojektował nietypowe muzeum w Nowym Jorku- Nomadic Museum. Dwa proste budynki wzniesiono ze 148 kontenerów oraz tak lubianych przez japońskiego projektanta papierowych tub. Całość stworzyła nietypową przestrzeń, która z zewnątrz nawiązywała do portowego charakteru nabrzeża, a wewnątrz tworzyła oryginalną oprawę dla eksponowanych fotografii Gregory'ego Colbera.

Cud nad Wisłą- architektura z recyclingu w rodzimym wydaniu. - fot: Asia Piaścik

Kontenery nad Wisłą

CUD (nad Wisłą) jest niezwykłą realizacją w Warszawie, która udowadnia, że w naszych warunkach proekologiczna architektura tworzona z elementów odpadowych ma rację bytu. Projekt autorstwa Asi Piaścik zakładał wykorzystanie kontenerów oraz europalet. Sezonowa klubokawiarnia stanowi atrakcję sama w sobie- zlokalizowana nad brzegiem Wisły, zapewniająca wspaniały widok na jej wschodni dziki brzeg, oferuje szeroki program aktywności kulturalnych.

Sklep w pudełku - Butik Blessus w Starym Browarze w Poznaniu - źródło: www.madeofboxes.pl

Więcej na www.madeofboxes.pl

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek

Skomentuj:

Życie w pudełku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej