Odyseja Kosmiczna Fostera
Na pustynnych terenach Nowego Meksyku pojawił się nietypowy obiekt przypominający swą sylwetką ufo. Inwazja obcej cywilizacji? Nie, to tylko kosmiczna realizacja biura Foster & Partners. Spaceport America to pierwszy komercyjny port lotniczy oferujący podróże w kosmos.
Orbitalna turystyka
17 października 2011 roku nastąpiło długo oczekiwanie otwarcie Spaceport America, pierwszego komercyjnego portu lotniczego oferującego podróże kosmiczne. Budynek o nietypowym kształcie zdaje się wyrastać ze skalistego pustynnego krajobrazu Nowego Meksyku. Organiczne formy przypominają bardziej statek obcych czy dzieło hollywoodzkich scenografów niż terminal lotniczy. Jego kształt harmonijnie wtapia się w pejzaż zgodnie z ideą projektantów, którzy chcieli możliwie ograniczyć ingerencję w naturalne środowisko. Ponadto Foster pragnął, aby oryginalne rozwiązania wyrażały dramatyzm i tajemniczość lotu, potęgowały dreszcz emocji towarzyszący pierwszym w historii kosmicznym turystom.
Kosmiczny terminal
Wnętrza zwartej bryły terminalu zorganizowane zostały w racjonalny sposób, oparty na podziale na strefy o zróżnicowanej dostępności. Przestrzeń dla astronautów i zwiedzających została w pełni zintegrowana z częścią ogólnodostępną, podczas gdy np. pomieszczenia kontroli lotów są widoczne, ale niedostępne. Wejście do budynku prowadzi przez długi "kanion", którego ściany stanowią wyjątkową przestrzeń wystawienniczą. Zaprezentowana została na nich zarówno historia podróży kosmicznych, jak i Nowego Meksyku. Droga znajduje swą kontynuację we wnętrzu terminalu, gdzie prowadzi na galerię w hangarze i dalej- do miejsca skąd za przeszkloną fasadą widoczne są startujące i lądujące maszyny.
Budynek przyjazny środowisku
Nowoczesne technologie, które stały się znakiem rozpoznawczym realizacji pracowni Foster & Partners zostały połączone z dużą dbałością o to, by Spaceport był budynkiem przyjaznym środowisku. Zwarta forma, która przylega do podłoża wynika nie tylko z artystycznej koncepcji architektów, ale także pozwala na wykorzystanie podłoża jako masy akumulującej energię cieplną. Tym samym jest ona swoistym buforem, który chroni budynek przed ekstremalnymi różnicami temperatur w Nowym Meksyku. Silne zachodnie wiatry wiejące w tym regionie wykorzystane zostały jako czynnik wspomagający system wentylacji. Liczne świetliki na dachach sprawiają, że do wnętrz dociera naturalne światło dzienne.
Ekologia i high-tech
Projektanci starali się wykorzystać lokalne materiały budowlane oraz technologie. Dzięki temu budynek nie tylko stanowi dopełnienie krajobrazu, ale także jest przykładem połączenia zasad budownictwa zrównoważonego i nowoczesnej techniki. Zastosowane energooszczędne rozwiązania (m.in. redukcja HVAC o 50-70% dzięki wstępnemu chłodzeniu powietrza) sprawiły, że obiekt otrzymał certyfikat LEED (Leadership In Energy and Environmental Design).
Foster i podbój kosmosu
Sir Norman Foster znany był zawsze ze swej miłości do lotnictwa. Fascynacja ta widoczna była w realizacjach kolejnych portów lotniczych. Stansted, Chek Lap Kok, Pekin - wszystkie wymienione lotniska są realizacjami wyjątkowymi. Czy Spaceport America jest znakiem, iż dla Sir Fostera 'World is not enough' i czas na podbój kosmosu?
Skomentuj:
Odyseja Kosmiczna Fostera