Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

10 domów jednorodzinnych z ciekawym designem - z miłości do geometrii

Dominika Redlicka
Dom w Gliwicach o nieregularnej, surowej bryle - Fot. Tomasz Borucki/ www.widawscy.pl

Każdy z nas ma mniej lub bardziej sprecyzowaną wizję wymarzonego dachu nad głową. Ma być klasyczny, w stylu skandynawskim lub też ultranowoczesny. Przygotowaliśmy dla Was zbiór dziesięciu domów jednorodzinnych o ciekawej bryle i pomysłowych rozwiązaniach architektonicznych. W poszukiwaniu inspiracji zajrzeliśmy do wnętrz. Ze szczególną atencją potraktowaliśmy kuchnię, bo właśnie ona jest atrybutem rodziny i prawdziwego domowego ogniska. Zobaczcie.

Ponad 200-metrowy dom zbudowano z lokalnego wapienia. - Fot. Maciej Lulko/ www.kropka-studio.pl

Minimalizm w zgodzie z naturą

Łączenie nowoczesności i tradycji to co raz częstszy zabieg w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Niska bryła tego domu na Jurze nawiązuje do parterowej zabudowy praktykowanej w tych rejonach. Jego ściany przypominają stare wapienne mury, ale wykonano je w nowoczesnej technologii koszy gabionowych wypełnionych lokalnym wapieniem. Do ocieplenia i przyozdobienia domu wykorzystano drewniane listwy.

Fot. Maciej Lulko/ www.kropka-studio.pl

Budynek ma minimalistyczną, dość surową i monochromatyczną w wyglądzie bryłę. Architekci wpisując go w naturalny krajobraz zwrócili uwagę na ekologię i efektywność energetyczną. Dom jest pasywny, ogrzewany pompą ciepła, wyposażony w wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz przeszklenia trójszybowe, które charakteryzują się wysoką izolacją przed zimnem i niską stratą ciepła.

Fot. Maciej Lulko/ www.kropka-studio.pl

Ascetyczna architektura projektu została utrzymana także we wnętrzach. Kuchnia to jedna ze stref wpisanych w bardzo rozległą przestrzeń parteru domu. Na pierwszy rzut oka jest niemalże niewidoczna. Jej obecność zdradza wyspa wykończona dębowymi deskami oraz czarna płyta piekarnika odcinająca się w bieli kuchennej zabudowy, którą zmyślnie wkomponowano w ciągnącą się aż po sufit płytę.

Fot. Maciej Lulko/ www.kropka-studio.pl

Kuchnię umownie wydziela w jednolitej przestrzeni długa na ponad 4 metry wyspa. Uwagę zwraca jej wzornictwo i wysoka estetyka wykonania, a także niezwykła funkcjonalność. Wyspę podzielono na strefę przechowywania z szufladami oraz część roboczą ze zmywarką, płytą kuchenną i zlewem.

Właściciel marzył o tym, żeby z okien swojego domu widzieć... morze. Teraz mam widok na morze zieleni - Fot. Marzena Hmielewicz

Z inspiracji Bauhausem

Kostki wracają do łask, ale przybierają bardziej nowoczesną formę. Proste linie, duże okna, płaski dach są dla niektórych wyznacznikiem idealnego domu. Ten projekt autorstwa architekta Pawła Lisa  oparty jest na modnym stylu Bauhausu, w którym pomija się wszystko co niepotrzebne, a stawia się na komfort i minimalizm. Klasyczne proporcje oraz filary sprawiają, że zyskał charakter modernistycznego pawilonu.
Prostą bryłę dekoruje naprzemiennie jasny tynk oraz ciemna ceramiczna okładzina. Architekt przez połączenie dwóch różnych materiałów wykończeniowych stworzył efekt trójwymiarowości budynku.

Kostki wracają do łask, ale przybierają bardziej nowoczesną formę. Proste linie, duże okna, płaski dach są dla niektórych wyznacznikiem idealnego domu. Ten projekt autorstwa architekta Pawła Lisa  oparty jest na modnym stylu Bauhausu, w którym pomija się wszystko co niepotrzebne, a stawia się na komfort i minimalizm. Klasyczne proporcje oraz filary sprawiają, że zyskał charakter modernistycznego pawilonu.

Prostą bryłę dekoruje naprzemiennie jasny tynk oraz ciemna ceramiczna okładzina. Architekt przez połączenie dwóch różnych materiałów wykończeniowych stworzył efekt trójwymiarowości budynku.

Fot. Marzena Hmielewicz

Ze względu na bliskość ulicy, większość pomieszczeń domu zlokalizowano od północnej strony budynku czyli od ogrodu. Duża część elewacji zyskała przeszklenie, by jak najwięcej światła słonecznego rozświetlało wnętrza.

Fot. Paweł Lis

Zgodnie z koncepcją całości założenia architektonicznego wnętrza cechuje prostota i funkcjonalność. Kuchnia jest przejściowa, usytuowana na głównym ciągu komunikacyjnym między wejściem a jadalnią i salonem, który ma aż 6,4 metrów wysokości! Od korytarza oddziela ją jedynie krótsza ściana nośna, na której zamontowano otwartą klatkę schodową prowadzącą na piętro. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskano wrażenie niczym nieskrępowanej przestrzeni.

Fot. Paweł Lis

Biała, dwurzędowa zabudowa kuchenna odcina się na tle ciemnych ścian, podłogi i sufitu. Na lewej ścianie kuchni zaprojektowano wysoką, pojemną szafę gospodarczą.

Dom w Tychach - Fot. Tomasz Zakrzewski/ www.rsplus.pl

Współczesny bungalow

Życzeniem klienta był dom parterowy. Wyzwaniem dla architektów ze studia RS+ okoliczna zabudowa, która z każdej strony miała wgląd w działkę właścicieli. Rozwiązaniem okazało się stworzenie osłoniętego z trzech stron głównego tarasu. Dom powstał na planie litery U z osłoniętym z trzech stron dziedzińcem. W ten sposób powstała kameralna strefa, w której skupia się życie towarzyskie podczas ciepłych miesięcy. Ponad parterową bryłę wychodzą dwie niewielkie części kryte skośnymi jednospadowymi dachami. Pod jedną z nich kryje się stryszek, drugi służy podwyższeniu przestrzeni salonu.

Fot. Tomasz Zakrzewski/ www.rsplus.pl

Na taras otwiera się cała centralna, dzienna część domu ? salon, jadalnia, kuchnia. Domknięciem kompozycji tarasu są pergole, kontrastujące szarością z jasnym tynkiem elewacji. Ta sama szarość pojawia się też w elementach parkanu domu, co nadaje projektowi wrażenie jednolitej kompozycji.

Fot. Tomasz Zakrzewski/ www.rsplus.pl

Kuchnię zaplanowano na planie litery L. Jej dwubarwną biało-czarno kompozycję uzupełniono drewnem w odcieniu mahoniowym. To ono stanowi centralny punkt dekoracyjny głównej kuchennej zabudowy, którą wkomponowano we wnękę. Estetyczne fronty szafek nie posiadają uchwytów, tworząc jednolitą i estetyczną płaszczyznę.

Fot. Tomasz Zakrzewski/ www.rsplus.pl

Wyspa ma nowoczesną, spójną kompozycję. Od części roboczej fronty szuflad mają to samo wybarwienie drewna, co zabudowane szafki kuchenne. Od strony jadalni ? jest czarno-biała nawiązując kolorystycznie do strefy jadalni oraz kolorystyki długiej komody znajdującej się pod oknem. Boki i plecy wyspy, ze względów estetycznych, są wyższe o 15 cm niż jej blat.

Dom w Gliwicach o nieregularnej, surowej bryle - Fot. Tomasz Borucki/ www.widawscy.pl

Czysta forma

Budynek powstał w 2016 roku. Jego cechą charakterystyczną jest asymetryczny kształt:  długa, wąska i dynamiczna bryła odcina się wśród tradycyjnej architektury okolicznych domów dzielnicy Żerniki. Za projekt architektoniczny odpowiada zewnętrzny architekt Urszula Różańska-Owczarek.

Fot. Tomasz Borucki/ www.widawscy.pl

Nieregularna geometria budynku stała się dla architektów z Widawscy Studio Architektury inspiracją do kształtowania układu funkcjonalnego domu. We wnętrzach dominuje modernistyczne podejście ? oszczędność w kolorach i dodatkach. Na podłodze zastosowano posadzkę z polerowanego betonu, a wszystkie ściany w domu zostały pomalowane na kolor biały. Ciepła dodają geometryczne wzory, miękkie welurowe kanapy i wszechobecna mięta oraz turkus.

Fot. Tomasz Borucki/ www.widawscy.pl

Szczególnie kuchnia kocha się w geometrii. Jej ciekawy kształt to nawiązanie do formy zewnętrznej budynku. W nieregularną formę przybrano kuchenną wyspę, okap oraz wykonaną na zamówienie zabudową kuchenną na ścianie z oknem.
W kącie kuchni sprytnie ukryto małą, poręczną spiżarkę. W turkusowej ścianie ?zatopiono? białą, połyskującą kostkę, która chowa w sobie większe sprzęty agd.

Szczególnie kuchnia kocha się w geometrii. Jej ciekawy kształt to nawiązanie do formy zewnętrznej budynku. W nieregularną formę przybrano kuchenną wyspę, okap oraz wykonaną na zamówienie zabudową kuchenną na ścianie z oknem. W kącie kuchni sprytnie ukryto małą, poręczną spiżarkę. W turkusowej ścianie ?zatopiono? białą, połyskującą kostkę, która chowa w sobie większe sprzęty agd.

Fot. Tomasz Borucki/ www.widawscy.pl

Otwarta konstrukcja wyspy to praktyczność połączona z dobrym wzornictwem. Jej wysoka estetyka wykonania (m.in. brak widocznych uchwytów, płyta grzejna kolorystycznie wpasowana w biel blatu), zapewnia przyjemne dla oka wrażenia wizualne. Dodatkowo łatwo ją obejść z dwóch stron ? czy to niosąc posiłek do jadalni obok, czy też kawę do sypialni na piętrze.

Jednorodzinny dom pod Wrocławiem - źródło: Iwona Fabrowicz

Nietypowy dom wolnostojący

Projekt z pracowni Lipińscy Domy to rozwiązanie pomiędzy klasyczną kostką a modernistyczną bryłą. Budynek wyróżnia trapezowy dach, który niestandardowo z obu stron schodzi aż do samego dołu. Nietypowy kształt domu wyróżnia się z krajobrazu tradycyjnych dachów dwuspadowych. Uwagę przykuwa również zróżnicowanie materiałów na elewacji. Z jednej strony stanowi zdobi i porządkuje otoczenie, z drugiej ? zapewnia intymność mieszkańcom.

Dom w Smolcu pod Wrocławiem. Fot. Iwona Fabrowicz/ www.lipinscy.pl

Właściciele dbając o swoją prywatność, zdecydowali się na mniejsze okna od strony drogi, co zrekompensowano dużym przeszkleniem od ogrodu. Na tyle budynku rozmieszczono strefę mieszkalną, która jest dobrze doświetlona światłem dziennym. Na dole znajduje się salon z kuchnią, na górze ? sypialnie.

źródło: Iwona Fabrowicz

W tym projekcie, ze względu na mniejsze okna od strony fasady budynku, zdecydowano się na otwarcie aneksu kuchennego na salon. Od części dziennej oddziela go tylko minimalistyczna biała wyspa, dlatego jest dobrze doświetlony przez światło wpadające od ogrodu. Wnętrze dodatkowo rozświetla biel zabudowy kuchennej, która idealnie stapia się z jasnymi ścianami. Mlecznobiałe są także kuchenne lampy wiszące, zlewozmywak i bateria tworząc lekką, dyskretną i uporządkowaną scenerię.

źródło: Iwona Fabrowicz

Przy kuchni, za przesuwnymi schowana jest niewielka spiżarka. Wykorzystano przestrzeń, jaka powstała pod klatką schodową prowadzącą na piętro domu. Dzięki temu rozwiązaniu niewielka kuchnia jest bardziej funkcjonalna.

Wiejski dom pod miastem - Fot. Bartosz Makowski

Klasyczny dom powstał dla rodziny z dziećmi, którzy uciekali od miejskiego zgiełku i hałasu. Architekt ze studia Easy Project zaprojektował prostą bryłę zbliżoną do kwadratu, z poddaszem mieszkalnym, pod dwuspadowym dachem. Dom ma taras i duże okna, które pozwalają cieszyć się widokiem leśnego krajobrazu. Estetyka budynku to połączenie grafitowej stolarki okiennej z jasnym kolorem tynku i wstawkami z cegły.

Fot. Bartosz Makowski

Od strony drogi znajduje się duży podjazd do garażu, który dzieciom właścicieli służy także do zabawy. Z prawej strony od wejścia zaprojektowano narożną kuchnię z panoramicznym oknem.

Fot. Bartosz Makowski

Architekt funkcjonalnie rozplanował pomieszczenia. Główny hol na parterze płynnie łączy się  z rozległym salonem-jadalnią. Obok znajduje się otwierająca się na niego funkcjonalna kuchnia, która sąsiaduje ze spiżarnią.

Fot. Bartosz Makowski

Naturalne materiały wykończeniowe oraz przyroda widoczna za oknami - to najbardziej charakterystyczne elementy wystroju kuchni. Zabudowę kuchenną funkcjonalnie zaprojektowano w narożniku, koncentrując się wokół okna. Duże szare blaty robocze w połączeniu z drewnianym wybarwieniem frontów sprawiają, że kuchnia prezentuje się bardzo elegancko i nowocześnie. Na uwagę zasługuje usytuowanie zmywarki do naczyń, która została zaprojektowana tak, by jej najniższa krawędź znalazła się około 40 cm. Dzięki temu załadunek i rozładunek jest wygodniejszy, gdyż unikamy schylania się, jak to często bywa przy standardowym zabudowaniu zmywarki.

Dom nagrodzony tytułem Fasada Roku Baumit 2015 (Nagroda Internautów oraz Nagroda Jury w kategorii Budynek Jednorodzinny Nowy), Zielonki Wieś - BECZAK/BECZAK Architekci

Skosy kontrolowane

Bryła tego domu otrzymała nagrodę Fasada Roku Baumit 2015. Ciemny grafit  elewacji i połaci dachowych uzupełniono ciepłą barwą drewna. Skosy budynku to wpływ nieregularnego kształtu działki, na której dom się znajduje. Parterowy garaż został zlokalizowany równolegle do drogi, a główny korpus równolegle do bocznych granic działki. W zestawieniu z dwuspadowym, asymetrycznym dachem całość tworzy dość dynamiczną  i ekspresyjną kompozycję.

BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI, fot. JanKarol.com

W części, w której połać dachowa ma mniejszy spadek, zaprojektowano parter oraz użytkowe piętro. Drugi fragment konstrukcji stanowi dwukondygnacyjny salon z wewnętrzną grą wiązarów dachowych, który znajduje się pod fragmentem dachu o dużym nachyleniu. Od ogrodu duży kryty taras z przeszkleniem na całej jego długości.

BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI, fot. JanKarol.com

Wnętrza domu to kontynuacja śmiałych rozwiązań projektowych. Pojawiają się tu szkło, drewno oraz beton. W otwartej przestrzeni salonu, do którego prowadzi długi hol, zwracają uwagę  surowe płyty stropowe oraz duże geometryczne lampy projektowane na zamówienie. Za szklaną balustradą widoczna jest kładka stanowiąca komunikację na piętrze. Strop ocieplają kojarzące się z tradycyjnym budownictwem odsłonięte drewniane konstrukcje dachowe. Chropowate i przemysłowe powierzchnie zostały skontrastowane z polerowaną i błyszczącą bielą kuchni, która znajduje się za ścianką z poziomym wycięciem.

BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI, fot. JanKarol.com

Kuchnia z jadalnią tworzą harmonijną całość. Przestronne wnętrze nie ogranicza kuchennej zabudowy, która pnie się aż po sam sufit.  Zastosowanie większych frontów mebli sprawia, że aranżacja wydaje się bardziej uporządkowana, a lakierowane powierzchnie odbijają światło wpadające przez duże przeszklenie.

Dom pod Krakowem - materiały prasowe artMOKO

Harmonia nowoczesności

Autorem domu na przedmieściach Krakowa o prostym, nieco surowym wyglądzie jest pracownia projektow artMOKO. Na życzenie właścicieli, architektura budynku otwiera się na ogród, co gwarantuje intymność i spokojny relaks. Elewacja budynku to kontrastowe zestawienie drewna z betonowymi szarościami. Poziome pasy nadają rytm architekturze bryły oraz ekskluzywnej ekstrawagancji.

materiały prasowe artMOKO

Minimalistyczne i nowoczesne wnętrza definiuje stonowana, monochromatyczna stylistyka bieli i szarości. By aranżacja nie była odbierana jako chłodna i surowa złagodzono ją ciepłym wybarwieniem drewna orzechowego użytego na podłodze oraz zabudowie kuchennej. Kuchnia znajduje się po przeciwległej stronie szarego kubiku, w którym od salonu wmontowano kominek.

materiały prasowe artMOKO

Okrążając kubik z lewej strony przechodzimy przez jadalnię, na której końcu znajduje się imponujących rozmiarów kuchnia na planie prostokąta. Szafki zaplanowano jednorzędowo pod oknem tworząc długi blat roboczy. Funkcjonalnie doświetlają go lampki zamontowane w podwieszanym suficie. Drewniano-stalowa zabudowa kuchenna w połączeniu z białym grysem użytym na podłodze sprawia, że wnętrze prezentuje się bardzo nowocześnie.

materiały prasowe artMOKO

Na przeciwległej ścianie (w kubiku) na wygodnej wysokości zamontowano m.in. piekarnik i mikrofalówkę. Dzięki temu rozwiązaniu gotowe potrawy  poręczniej jest wyjmować  wprost na znajdującą się obok wyspę. Wyspa zazwyczaj oddziela kuchnię od salonu. Tu spełnia rolę nie tylko dodatkowej przestrzeni do przechowywania, przygotowania posiłków oraz ich szybkiego spożywania.

Projekt domu w Krostoszowicach RS+ Robert Skitek - fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Futurystyczna kostka

W projektowaniu tego domu wyzwaniem był znaczny spadek na działce, którą dysponował inwestor. Budynek miał stanąć w najwyższym jej punkcie tuż przy drodze. Stąd roztacza się najlepszy widok na pagórkowaty teren oraz horyzont zamknięty linią lasu.
Architekci ze studia RS+ uwzględnili zastaną topografię i opracowali bryłę, którą koresponduje z otoczającym krajobrazem, jednocześnie chroniąc prywatność właścicieli.
Od ulicy budynek jest parterowy z oddzieloną szklanym wiatrołapem częścią garażową. Charakterystyczne bryły z wymaganym skośnym dachem pokryte w całości łupkiem otoczone są betonowym murkiem. Tworzy on swoistą platformę, która oprócz budynku tworzy od strony drogi strefę wejściową z podjazdem, a od ogrodu zawieszony drewniany taras.

W projektowaniu tego domu wyzwaniem był znaczny spadek na działce, którą dysponował inwestor. Budynek miał stanąć w najwyższym jej punkcie tuż przy drodze. Stąd roztacza się najlepszy widok na pagórkowaty teren oraz horyzont zamknięty linią lasu. Architekci ze studia RS+ uwzględnili zastaną topografię i opracowali bryłę, którą koresponduje z otoczającym krajobrazem, jednocześnie chroniąc prywatność właścicieli. Od ulicy budynek jest parterowy z oddzieloną szklanym wiatrołapem częścią garażową. Charakterystyczne bryły z wymaganym skośnym dachem pokryte w całości łupkiem otoczone są betonowym murkiem. Tworzy on swoistą platformę, która oprócz budynku tworzy od strony drogi strefę wejściową z podjazdem, a od ogrodu zawieszony drewniany taras.

fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Od strony ogrodu widać, że budynek nie jest parterowy a piętrowy. W częściowo zagłębionej w gruncie, niewidocznej od strony ulicy części mieści się strefa nocna. Pod górnym tarasem, na poziomie gruntu znajduje się drugi taras, całkowicie zadaszony. Oba tarasy połączone są wspornikowym biegiem schodowym.

fot. Tomasz Zakrzewski, archifolio.pl

We wnętrzach domu materiały wykończeniowe zmieszano ze sobą. Biel ścian i powierzchni dachów dopełniają podłogi ze szlifowanego betonu i naturalnego drewna, szkło, drewniane schody oraz ciemne dodatki. Otwarta przestrzeń dzienna znajduje się na górnym poziomie. Pomysłowym rozwiązaniem jest wpisanie zabudowy kuchennej w sporych rozmiarów biały prostopadłościan, który tworzy podstawę antresoli. Najwyższy poziom zagospodarowano jako strefę wypoczynku z biblioteczką.

fot. Tomasz Zakrzewski, archifolio.pl

W długiej fornirowanej ścianie ukryto całą zabudowę kuchni oraz spiżarnię, gabinet i toaletę. Spójna kolorystycznie oraz materiałowo długa i wąska wyspa kuchenna wydziela strefę kuchni od jadalni. Drewniane schody są eksponowanym elementem wnętrza.
Fence House - dom jednorodzinny - Modelina

Kanciasty piętrowiec

Skośne dachy w projekcie domu autorstwa biura mode:lina zostały podyktowane przez warunki zabudowy, a częściowo zamknięta elewacja od strony ulicy ma chronić domowników przed hałasem i zapewniać spokój. W asymetrycznej kostce ukryto garaż.

Fot. Marcin Ratajczak

Kształt budynku podyktowany został przez jego funkcję. Domownicy, czyli rodzice i dwójka dzieci, chcieli mieszkać niezależnie ? stąd pomysł na podzielenie go na dwie części.

Fot. Marcin Ratajczak

Od strony ogrodu uwagę przykuwa ogromne przeszklenie. Duże okna zapewniają dopływ naturalnego światła i widok na zieleń. Elewację uzupełniają proste, surowe materiały ? cegły, beton oraz blacha w odcieniach szarości.

Fot. Marcin Ratajczak

Kuchnia została zaplanowana w wysuniętej części domu. Tuż obok niej znajduje się jadalnia, z której płynnie przechodzi się na salon z antresolą, sięgający poddasza.

Fot. Marcin Ratajczak

Mimo półotwartego charakteru, kuchnia to odrębne pomieszczenie. Stylistyka wnętrza po połączenie stylu skandynawskiego z industrialnym. Nad solidnym blatem kuchennym wykonanym z betonu wiszą duże przemysłowe lampy. Surowy charakter ocieplają drewniane deski, jakimi obudowano wyspę. Dzięki temu spełnia ona rolę nie tylko użytkową, ale również dekoracyjną.  Kuchenna zabudowa jest biała i funkcjonalnie zagospodarowano ją na całej, przeciwległej do okna ścianie. Imponujących rozmiarów przeszklenie zapewnia podgląd na salon i spektakularne widoki na ogród.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju

Skomentuj:

10 domów jednorodzinnych z ciekawym designem - z miłości do geometrii

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej