MAKABRYŁA ROKU 2015 przed nami! Zobacz dotychczasowych zwycięzców i zgłoś swoje nominacje
To już 9 edycja konkursu na Makabryłę Roku! Do tej pory niechlubny tytuł przyznawaliście zarówno dużym, okazałym inwestycjom, jak również niewielkim, położonym w niedużych miasteczkach. Wszystkie połączył wspólny mianownik - zasłużyły na tytuł najbrzydszego budynku w Polsce zrealizowanego w ubiegłym roku. Zobacz laureatów poprzednich edycji klikając przycisk Czytaj Dalej lub kliknij TUTAJ aby przesłać swoją nominację w tegorocznej edycji konkursu Makabryła Roku.
2007 - Info Glob Gorzów Wielkopolski
W pierwszej edycja Makabryły wybieraliście najbrzydszy budynek 2007 roku. Spośród wszystkich nadesłanych przez Was propozycji wybraliśmy 10, na które można było głosować. Niekwestionowanym zwycięzcą został pawilon Info Glob z Gorzowa Wielkopolskiego, przez mieszkańców pieszczotliwie nazywany "pajączkiem". Forma tego pawilonu informacyjnego połączonego z wieżą widokową wywołuje uśmieszek wśród wszystkich, którzy widzą go po raz pierwszy. Szkoda tylko, że nie jest to uśmiech zadowolenia...
Pajączek był niekwestionowanym liderem głosowania i zgarnął 2862 Wasyzch głosów.
2. miejsce
Fot. Grażyna Makara / AG
Galeria Krakowska dostała 1474 głosy. Budynek był krytykowany głównie za niefunkcjonalne rozwiązania, schowanie dworca PKP w głębi galerii handlowej oraz bryłę, która choć w centrum miasta ignoruje kontekst i odgradza się od otaczającej przestrzeni grubym murem.
3. miejsce
Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta
Ostatnie miejsce na podium zajęły warszawskie Złote Tarasy zdobywając 1054 głosów. Obiekt w ścisłym Centrum Warszawy o rozkrzyczanej, mało spójnej formie i odwracający się od miasta. Choć ma wielu zwolenników lista wad ostatecznie zdecydowała o trzecim miejscu w niechlubnym rankingu.
2008 - Nowy gmach TVP w Warszawie
Makabryłą roku 2008 został nowy gmach TVP w Warszawie, który wygląda jak pomieszanie rzymskiego Koloseum i Wieży Babel (2786 głosów). Z założenia nowoczesny i reprezentacyjny gmach do dziś dla wielu warszawiaków jest symbolem brzydkiej architektury. Szczęśliwie kolejne plany rozbudowy siedziby Telewizji Polskiej to już wynik konkursu architektonicznego - jak widać ktoś uczy się na błędach, choć szkoda, że błędy te są takie kosztowne i warszawska Wieża Babel zostanie z nami na długo.
2. miejsce
źródło: Jacek Kammer
Drugie miejsce przypadło Galerii Hosso z Koszalina. Budynek tylko nieznacznie ustępował zwycięzcy zdobywając 2361 głosów. Sztuczne, udające historyczne formy bardziej przypominają tanią atrapę niż to, do czego się odwołują. Płaskie elewacje i szczyty podtrzymywane przez metalowe wsporniki widoczne z chodnika - prawdziwa makabryła!
3. miejsce
Fot. Michal Lepecki / AG
Trzecie miejsce to druga w historia "nagroda" dla Krakowa. tym razem na podium znalazła się Nowa Opera krakowska. Budynek ma niewiele wspólnego z obiektami kultury wysokiej, które atmosferę budują już monumentalnymi, okazałymi formami budynków. Mijając krakowską operę mamy raczej wrażenie, że to kolejny supermarket, czy mało ciekawy biurowiec. Budynek w głosowaniu zyskał 1485 głosów.
2009 - Kompleks budynków mieszkalnych na Zakrzówku w Krakowie
To już trzecia edycja, w której Kraków znalazł się na podium. Tym razem naszą antynagrodę przyznaliście kompleksowi mieszkalnemu na Zakrzówku (932 głosy). Rynny wewnątrz klatki schodowej, gąszcz niewielkich balkoników, usytuowanych tak blisko siebie, że lokatorzy mogą podać sobie ręce, miejsca parkingowe na zakładkę. To osiedle przypomina bardziej oszczędnościowe bloki wznoszone za czasów Władysława Gomułki niż współczesne osiedla.
2. miejsce
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja
Ten rok to była naprawdę mocna reprezentacja Małopolski. Drugie miejsce - również Kraków! i hotel Niebieski. Budynek znalazł się nie tylko na podium Makabryły. Był także nominowany do konkursu ArchiSzopa.
3. miejsce
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja
To miejsce przypadło Wojewódzkiemu Sztabowi Wojskowemu w Katowicach. Zmodernizowany budynek wygląda... strasznie. Niestety jest to tylko jeden z wielu przykładów kiczowatych termomodernizacji, które można znaleźć w praktycznie każdym mieście w Polsce. Można więc przyjąć, że to ogólna nagroda dla wszystkich budynków, które doświadczają architektonicznego kalectwa pod grubą warstwą styropianu.
2010 - Pomnik Chrystusa w Świebodzinie
Na świebodziński pomnik Chrystusa oddaliście 4444 głosów. Ten monstrualny pomnik znakomicie pokazuje, że wielki rozmiar niczego nie gwarantuje, co najwyżej śmieszność jeśli nie zadbamy jednocześnie o dobrą architekturę.
2. miejsce
Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Na drugie miejsce zasłużył hotel Gołębiewski w Karpaczu. Hotele tej marki nie cieszą się raczej estymą jeśli chodzi o formy budynków. Ale zlokalizowanie gigantycznego molocha, który nieudolnie próbuje udawać góralską chatę w pięknym krajobrazie u stóp Śnieżki, wyczerpało Waszą cierpliwość. Na nowy hotel oddaliście 4017 głosów.
3. miejsce
Karolina S.
Trzecie miejsce zajął budynek Stacji paliw w Rytrze. Przez złośliwych bywa nazywany dziełem polskiego Franka Gherego... Krzywe rynny, zygzakowaty dach, blacha na elewacjach - rzeczywiście widać tu inspirację znakomitą architekturą mistrza, ale ewidentnie coś jednak nie wyszło. Śmiałe inspiracje nie pomogły - obiekt uzyskał 3268 Waszych głosów.
2011 - Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie
Makabryłą Roku 2011 została nadbudowa secesyjnej kamienicy z Mławy. Urokliwy zabytkowy budynek został przygnieciony przez ciężkie i brzydkie szare pudło, zupełnie nie pasujące do historycznego budynku. Nie szczędziliście słów krytyki tej nadbudowie i zdecydowaliście o przyznaniu jej pierwszego miejsca oddając na nią 4339 głosów.
2. miejsce
Agencja Gazeta
Drugie miejsce zajął kolejny pomnik Chrystusa. Tym razem z Ustronia. Choć mniejszy od laureata poprzedniej edycji - ma "tylko" 24 metry i tak znalazł się na podium naszego zestawienia. Niewątpliwie pomógł mu w tym fakt, że został wzniesiony nielegalnie... Na pomnik oddaliście w sumie 2304 głosy.
3. miejsce
Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
3 miejsce zajął budynek zaprojektowany przez architekta, który popełnił rok wcześniej budynek hotelu Gołębiewski z Karpacza. Tym razem zaprojektował Muzeum Archidiecezjalne w Białystoku, które tak jak wcześniejszy budynek totalnie ignoruje kontekst. Pośród urokliwych kamieniczek powstało wielkie pudło zaburzające proporce zabudowy ulicy Warszawskiej.
2012 - Zadaszenie strefy VIP na stadionie Radomiaka w Radomiu
Pierwsze miejsce dla najgorszego budynku roku 2012 przyznaliście zadaszeniu strefy VIP na stadionie w Radomiu. 4744 głosy powędrowały dla obiektu, który nawet ciężko nazwać architekturą - ot kilka metalowych kątowników i blacha, które bardziej przypominają prowizoryczne rozwiązanie niż zadaszenie VIP-owskiej loży... A całość za 150 tysięcy złotych!
2 miejsce
Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
Na drugie miejsce zasłużyła realizacja olsztyńskiej Kamienicy. Tu znów mamy do czynienia z odwołaniami do architektury w wykonaniu mistrzów, tyle że w niezbyt szczęśliwej formie. Tym razem za wzór zapewne służyły miękkie linie budynków projektowanych przez Gaudiego... ale efekt niestety nigdy nie stanie się powodem do dumy i celem pielgrzymek miłośników pięknych budynków.
3. miejsce
Fot. Piotr Fijałkowski
Na podium znalazła się także poznańska realizacja - Galeria MM. Efekt końcowy mocno odbiega od projektu konkursowego. Padały mocne słowa o oszustwie i kłamstwie, a sam budynek dostał 3958 negatywnych głosów. Jak w zgłoszeniu pisał Adam Nikodem:
To kolejne centrum handlowe w środku miasta, co za koszmar! Zrobione z płytek przypominających toalety dworcowe...
2013 - City Center z Poznania
Wśród laureatów Makabryły 2013 ponownie znalazł się Poznań, tym razem na pierwszym miejscu. Nowa galeria handlowa City Center, w której znalazł się też dworzec kolejowy zbierała prawdziwą falę krytyki i rekordową ilość 6992 głosów za ciężkie formy nie przypominające wizualizacji, ale przede wszystkim za niefunkcjonalne rozwiązania i schowanie dworca gdzieś na tyłach galerii handlowej. Dotarcie na perony - to prawdziwy tor z przeszkodami.
2. miejsce
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
Drugie miejsce przyznaliście zjawisku ekranów akustycznych, które na masową skalę zaczęły pojawiać się zarówno w szczerym polu, jak i w centrach miast przy reprezentacyjnych alejach. Niestety ekrany powstają do dziś wygradzając przestrzeń, zasłaniając widoki i szpecąc okolicę brzydkimi formami i rdzewiejącą blachą. 5028 głosów niestety nie powstrzymało inwazji.
3. miejsce
fot. redakcja
Kościół bł. Jana Pawła II w Krakowie zasłużył Waszym zdaniem na trzecie miejsce. Na "krakowskie bizancjum" oddaliście 3643 głosy. Bryła kościoła to kolejny przykład na wciąż pokutujące w Polsce myślenie, że bardziej imponuje się skalą niż pięknem architektury.
2014 - Wycinka Parku w Rybniku
Kolejna edycja przyniosła kolejny rekord głosów. Tym razem pierwsze miejsce i 7022 wasze głosy powędrowały do wycinki pięknego parku w Rybniku. Po raz kolejny przyjazna mieszkańcom przestrzeń przegrała z komercją. W miejscu zieleni miał powstać blaszany supermarket z ogromnym parkingiem pod oknami bloków. Okoliczni mieszkańcy nie kryją rozgoryczenia, że lokalne zgodziły się na taką zmianę i dewastację przestrzeni.
Sprawdziliśmy tez co się stało w miejscu wyciętego parku. Niestety wszystko zostało zrealizowane i tam gdzie wcześniej kwitły drzewa dziś jest betonowy parking i blaszany budynek jednej z popularnych sieci handlowych.
Magdalena Filipowska
2. miejsce
fot. TOMASZ RYTYCH
Na drugie miejsce Waszym zdaniem zasłużyła rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie. Ogromny moloch, który wyrósł kilkoma kondygnacjami nad otaczającą zabudowę i do tego jaskrawe kolory - nie mogło być chyba gorzej. Niestety rzeczywistość zweryfikowała myślenie, że to już katastrofa totalna i do sprawy doszło jeszcze straszenie sądem internautów krytykujących formę nowego budynku i władz odpowiedzialnych za jego budowę.
3. miejsce
ANNA KRASKO
Ostatnie miejsce na podium zajęło zielonogórskie planetarium. Mieszkańcy spodziewali się budynku o równie ciekawej formie jak chociażby warszawski Kopernik... ale dostali jaskrawoczerwony blaszak, który na pewno nie zachęca by wejść do środka.
2015 - Który budynek otrzyma tytuł w tym roku?
Który budynek zasłuży na tytuł najbrzydszego polskiego budynku 2015 roku? Czekamy na Wasze nominacje! Jeśli w Twojej okolicy powstała jakaś makabryła zrób jej zdjęcie i prześlij do nas klikając TUTAJ.
Nagrody
W tegorocznej edycji przewidzieliśmy nagrody. Przygotowaliśmy dla Was albumy 101 najciekawszych polskich budynków dekady. Co zrobić aby otrzymać książkę?
Trzeba przesłać zgłoszenie budynku dołączając do niego własne zdjęcie. Jeśli uznamy, że budynek zasługuje, by znaleźć się w finałowej dziesiątce, a Twoje zdjęcie będzie najlepsze - w nagrodę otrzymasz nasz książkowy upominek. Szczegóły konkursu w regulaminie.
Na zgłoszenia czekamy do 28 lutego 2016 roku. Konkursowe nominacje można wysłać TUTAJ.
W sprawie plebiscytu na Makabryłę Roku 2015 można też poza konkursem kontaktować się z naszą redakcją pod adresem brylujemy@gazeta.pl w tytule maila wpisując makabryła 2015.
Głosowanie na najgorszy polski budynek 2015 roku odbędzie się w dniach 29 lutego - 06 marca 2016.
Po zakończeniu konkursu na makabryłę rozpocznie się tegoroczna edycja Bryły Roku, w której przyznamy nagrody najlepszym polskim realizacjom.
- Więcej o: