Metamorfoza Fortu X. Hotel w XIX-wiecznej twierdzy Toruń
Fort X, będący częścią Twierdzy Toruń, zostanie zaadaptowany na hotel. Koncepcję przebudowy opracowali architekci z pracowni Archigeum Pracownia Reżyserii Architektury.
XIX-wieczna Twierdza Toruń składa się z ponad 200 obiektów, w tym z 18 dużych fortów (15 fortów pierścienia zewnętrznego oraz 3 forty będące częścią pierścienia wewnętrznego). Jest jednym z najatrakcyjniejszych zespołów fortyfikacyjnych w skali europejskiej i jednym z większych w skali Polski. Paradoksem jest fakt, że dziś ich największym wrogiem jest upływający czas, który przyczynia się do powolnego, ale jednak niszczenia. Ten proces w miarę możliwości należy zatrzymać. Architekci z pracowni Archigeum Pracownia Reżyserii Architektury postrzegają tę realizację również w kategoriach obowiązku - mówią o konieczności ochrony niszczejących zabudowań fortecznych. Fort X od wielu lat nie miał szczęścia i stanowił miejsce, w którym składowano odpady i śmieci.
Nowe funkcje zabytkowych twierdz
Sytuacja uległa zmianie, kiedy Fort X trafił w ręce inwestora, który postanowił zagospodarować obiekt schronu i podjąć działania w kierunku odtworzenia terenu. Ponieważ wcześniej architekci z pracowni Archigeum Pracownia Reżyserii Architektury opracowali koncepcję zagospodarowania Fortu XIV, która została pozytywnie oceniona, inwestor zwrócił się do tego właśnie biura o pomoc w wypracowaniu właściwej idei i koncepcji.
Hotel w dawnym schronie
Istniejący schron zostanie poddany gruntownemu odnowieniu i będzie pełnił funkcję hotelową. Odtworzone zostaną stanowiska artylerii oraz stanowiska strzeleckie piechoty; w ich strukturę zostanie wkomponowany projekt domu. Ponadto w całość założenia zostanie wbudowana nowa kubatura w postaci sali wielofunkcyjnej.
Zaproponowana przez na funkcja nie będzie zakłócać odbioru całego założenia fortecznego. Fort automatycznie staje się działającym organizmem, który na siebie zarabia i generuje dochody. Konieczne jest więc odpowiednie i odpowiedzialne podejście do specyfiki tematu
— mówią architekci z pracowni Archigeum Pracownia Reżyserii Architektury.
Koncepcja przebudowy została uzgodniona z konserwatorami.
Przeszliśmy proces uzgadniania wytycznych koncepcji jego zagospodarowania. Udało się wypracować ciekawy kierunek. Projekt wchodzi w fazę opracowania projektu budowlanego. Późną jesienią rozpoczną się prace porządkowe terenu
— dodają autorzy projektu.
Oczyszczona musi zostać także fosa, a to niełatwe zadanie ze względu na znajdujące się tam niewybuchy. Architekci chcą, by fort odnowiono z pożytkiem dla Torunia i jego mieszkańców.
- Więcej o:
Nowy odcinek bulwarów w Warszawie niczym zielona oaza. Wyniki konkursu
Muzeum Katyńskie - jedyny polski obiekt na krótkiej liście nagrody Mies van der Rohe 2017 [ZDJĘCIA]
Spór o fort "Luneta Warszawska" [KRAKÓW]
Zabytki architektury PRL kiedyś i dziś
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach