Znamy zwycięskie projekty w programie LECHSTARTER
Dobiegło końca ogólnopolskie głosowanie w programie Lechstarter. 15 zwycięskich projektów pozytywnie odmieni oblicze wybranych polskich miast i zintegruje lokalne społeczności. Leszek Chmielewski przeznaczył na ten cel łącznie aż milion złotych.
Na 44 finałowe projekty oddano aż 561839 głosów. Największą ich liczbę zdobyła inicjatywa z Siechnic (Zrób SiechNICE), która wraz z czterema innymi pomysłami z Pelplina, Gdyni, Płońska i Bydgoszczy otrzymają granty o wartości 100 000 złotych.
O zwycięskich projektach
Siechnicki projekt zakłada ożywienie przestrzeni wokół zbiornika retencyjnego – Błekitna Laguna, stworzenie miejsca spotkań i spędzania wolnego czasu. W kategorii grantu o wysokości 50 000 złotych najwięcej głosów zdobył Park Miejski w Świdwinie. Oaza kultury, który przywróci do życia zaniedbane zielone serce miasta, tchnie w nie ducha kultury i integracji. W tej kategorii granty zdobyło również 9 innych projektów z Gdańska, Sokołowska, Żyrardowa, Wolbromia, Białegostoku, Wrocławia, Augustowa i Płocka.
Wszystkie inicjatywy łączyły wspólne cele: ulepszanie polskich miast oraz integracja ich mieszkańców. Każdy projekt należał do jednego z trzech obszarów: Nowa miejska przestrzeń, Miejskie akcje i koooperacje oraz Innowacje dla miasta i ludzi.
Po raz drugi Lechstarter spotkał się z ogromnym zaangażowaniem mieszkańców, którzy wzajemnie mobilizowali się do oddawania głosów. Do programu zgłoszono prawie 300 projektów! Zwycięskie inicjatywy są nie tylko innowacyjne, ale też bardzo funkcjonalne. Wierzymy, że pozytywnie wpłyną na codzienne życie mieszkańców miast. – skomentowała Karolina Hasińska, przedstawicielka Lecha Premium, organizatora programu.
Wśród inicjatyw docenionych przez internautów znalazł się m.in. plenerowy spektakl Maska z Gdyni, będący narzędziem rewitalizacji miasta; EKObus, czyli obywatelski projekt transportu miejskiego w Płońsku czy też Otwarta Scena na Świebodzkim z Wrocławia, umożliwiająca młodym artystom dotarcie do szerszej publiczności, a mieszkańcom darmowy dostęp do kultury.
O wyborze finałowych projektów decydowali członkowie jury programu Lechstarter. Filip Springer, odpowiedzialny był za ocenę pomysłów z obszaru Nowa miejska przestrzeń. Teresa Latuszewska - Syrda, była jurorką z obszaru Miejskie akcje i kooperacje a Yuri Drabent - specjalistą w obszarze Innowacje dla miasta i ludzi.
Lista 15 laureatów znajduje się poniżej, a opisy projektów, które zostaną zrealizowane w programie LECHSTARTER są dostępne na stronie: www.lechstarter.pl.
Laureaci grantów o wartości 100 000 złotych:
1. Zrób siechNICE - Błękitna laguna dla mieszkańców, Siechnice
2. Zielona Skrzynka, Pelplin
3. Maska - spektakl plenerowy narzędziem rewitalizacji, Gdynia
4. EKObus, Płońsk
5. Bezpieczne Kąpieliska - rozbudowa, Bydgoszcz
Laureaci mikrograntów o wartości 50000 złotych:
1. Park Miejski w Świdwinie. Oaza kultury., Świdwin
2. Internetowe Centrum Rewitalizacji, Gdańsk
3. Pralnia - Makerspace w Sokołowsku, Sokołowsko
4. BIELnik po robocie, Żyrardów
5. Kawiarnia w starym kinie, Wolbrom
6. Biała Czysta Kulturalna | | rzeka dla mieszkańców, Białystok
7. Otwarta Scena na Świebodzkim, Wrocław
8. Umeblujmy ul. Stągiewną w Gdańsku, Gdańsk
9. Augustowski Uliczny GO - TEATR, Augustów
10. Moda na Starówkę, Płock
Partnerem programu jest fundacja Urban Forms.
- Więcej o:
Architektoniczne atrakcje w pobliżu popularnych lotnisk
Najfajniejsze kładki i ścieżki rowerowe w Polsce i na świecie [PRZEGLĄD]
Okna świata w obiektywie Andre Vicente Goncalvesa
Katowice: Pałac Kota przy Warszawskiej. Dawna siedziba PKO BP zmieni się w miejsce pełne rozrywki i gastronomii
Kino Fala w Giżycku - jaki los czeka ten budynek? Mozaiki z PRL-u robią ogromne wrażenie!
Wodny i naturalny plac zabaw w Parku Jaworek w Tychach. To projekt pracowni RS+ Robert Skitek
Obserwatorium na Śnieżce: architektoniczny szczyt Polski
Przedwojenny basen termalno-solankowy w Ciechocinku przejdzie rewitalizację? Nazywano go „Małym Adriatykiem”