Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bajkowa chatka literacka z widokiem na Wisłę stanęła w Warszawie

oska

Miłośnikom czytania w plenerze już nie straszny "marzec" w maju. A to za sprawą niezwykłego domku, który stanął nad Wisłą w Warszawie. Autorem projektu zrealizowanego na skwerze Kahla jest architekt Jan Strumiłło.

Domek Czytelniczy nad Wisłą w Warszawie
Domek Czytelniczy nad Wisłą w Warszawie
fot. Jan Dybowski

W nadwiślańskim domku czytelniczym można nie tylko schronić się bezpiecznie z książką przed deszczem, wiatrem i chłodem. W środku spotkamy osobę, która doradzi nam, po co warto sięgnąć w morzu nowości wydawniczych. To jedna z tych drobnych interwencji w miejską przestrzeń, która daje dużo radości. 

Chatka pełna literatury

Domek ma spadzisty dach, wydłużony dach i lekką konstrukcję. Przez niestandardowe proporcje i jednolity ceglany kolor przypomina trochę chatkę z bajki. Wygląda jak altanka oglądana przez krzywe zwierciadło. Nieformalna bryła zachęca do wejścia w świat literatury. We wnętrzu domku znajdziemy leżaki, półki z książkami i rośliny. Zapach drewna, którym wyłożono ściany miesza się tu z wonią papieru. A kiedy podniesiemy wzrok z nad książki przez okrągłe, przypominające bulaje okna zobaczymy Wisłę. 

Jan Strumiłło o projekcie domku czytelniczego:

Postanowiłem, że w środku domek powinien być drewniany, pachnieć. Pomyślałem też, że byłoby miło mieć we wnętrzu leżaki i jakieś rośliny. Większość altanek ma prostokątne rzuty a nasz domek jest kwadratowy. Dach zrobiliśmy specjalnie dość szpiczasty, żeby proporcje domku były trochę dziwne, intrygujące – inne, niż w standardowej altance. Do domku wchodzi się bardzo małymi i wąskimi drzwiami. Trzeba się wspiąć po schodku, schylić, trochę zgarbić – jednym słowem włożyć w to trochę wysiłku. Za to w środku czekają leżaki i książki oraz widok na Wisłę.

Instalacja artystyczna zachęca do chwili wytchnienia, a sposób doświadczenia tej małej przestrzeni różni się od standardowych pomieszczeń, w których przebywamy na co dzień. 

W naszym unormowanym, miejskim środowisku wszystkie drzwi muszą być odpowiednio szerokie, ale w takim domku – instalacji artystycznej – można na chwilę powrócić do dziecięcych wspomnień, do marzenia o przechodzeniu przez małe drzwiczki do sekretnego pokoju –dodaje Jan Strumiłło.

Domek czytelniczy zaprojektowany przez Jana Strumiłło i zbudowany przez Antoniego Abroziewicza  to zapowiedź organizowanego przez Empik Apostrofu - międzynarodowego Festiwalu Literatury, który startuje już 15 maja.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Domek Czytelniczy, skwer Kahla (nad Wisłą) przy Metrze Centrum Nauki Kopernik, nieopodal Syrenki czynny od wtorku do niedzieli (9-14.05) w godzinach od 10.00 do 24.00.

Skomentuj:

Bajkowa chatka literacka z widokiem na Wisłę stanęła w Warszawie