To był "dom kostka" z lat 70. jakich wiele. Tak wygląda po modernizacji [PRZED i PO]
To był dom jakich wiele w całej Polsce. Wybudowana w latach siedemdziesiątych typowa kostka lata świetności miała już dawno za sobą. Właściciel postanowił jednak odmienić swój dom i podnieść jego standard. Plan rozbudowy zakładał nową elewację, zwiększenie powierzchni oraz reorganizacja układu funkcjonalnego domu.
Mysłowicka kostka niczym nie różniła się od tysięcy podobnych w całej Polsce. Rozbudowa i remont istniejącej elewacji dodały jej charakteru i nowoczesnego wyglądu. Ale tym co w projekcie najważniejsze jest poprawa funkcjonalności wnętrza.
Projekt modernizacji powstał w pracowni Zalewski Architecture Group. Architekci Krzysztof Zalewski, Adam Gil i Paweł Zalewski zaproponowali w swojej koncepcji przeniesienie wejścia do strefy budynku zlokalizowanej przy ulicy. Dotychczasowe rozwiązanie z wejściem od podwórza nie było funkcjonalne, a dodatkowo pozbawiało ogród podziału na strefę publiczną i prywatną.
Założeniem kompozycyjnym było także wyartykułowanie elementów dodanych w bryle budynku - jasne białe pudełka kontrastują z utrzymaną w szarościach częścią istniejącą - mówią architekci o swoim projekcie.
Do istniejącej kostki dodano dwie kolejne ustawione jedna na drugiej. Dla efektu rozrzeźbienia formy zostały one przekręcone względem siebie oraz ustawione na słupkach fundamentowych, co dodało im lekkości i spowodowało optyczne wrażenie odrywania się budynku od ziemi.
Dolne pudełko zawiera ganek i wiatrołap oraz pokój dzienny będący przedłużeniem strefy dziennej istniejącego obiektu. Górny element zawiera sypialnię przeniesioną z części istniejącej, co pozwoliło na realizację obszernej łazienki na piętrze.
Mimo ograniczonego budżetu oraz nieciekawej, typowej formy domu kostki udało się stworzyć ciekawy obiekt ciekawie prezentujący się od zewnątrz, jak również oferujący bardziej komfortowe przestrzenie dla mieszkańców.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Modernistyczne bryły i delikatne ażury. Dom u podnóża gór
Dom z grafitowym pancerzem i drewnianym wnętrzem
Jak typowy dom "kostka" stał się nowoczesną willą
WASZE PROJEKTY: Dom za zieloną zasłoną
Przebudowa domu kostki we Wrocławiu
Drugie życie domu-kostki
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]