Ławka dla Strasburga. Nowy projekt Pawła Grobelnego
Paweł Grobelny zaprojektował ławkę dla unijnej dzielnicy w Strasburgu, w której znajduje się siedziba Parlamentu Europejskiego. Meble miejskie autorstwa polskiego projektanta stoją również w paryskiej dzielnicy biznesowej La Défense.
Zwycięski projekt Pawła Grobelnego dla Strasburga to ławka długości dwóch metrów, wykonana z wysokiej jakości aluminium i drewna teakowego. Ławka nawiązuje formą do otaczającego kontekstu, szczególnie do najważniejszego budynku w tej dzielnicy - siedziby Parlamentu Europejskiego. Prosta, minimalistyczna forma mebla wpisuje się idealnie w inne projekty zrealizowane przez Pawła Grobelnego dla przestrzeni publicznej, jak chociażby wielkie lustro ze stali nierdzewnej zrealizowane specjalnie dla parku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w maju tego roku.
To nie pierwsza realizacja obiektów miejskich Pawła Grobelnego za granicą. Ławki jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w największym miejskim parku w Szanghaju. Do dzisiaj funkcjonuje także kino plenerowe zrealizowane dla belgijskiego Centrum Sztuki Współczesnej w Strombeek. Paweł Grobelny jest także laureatem międzynarodowego konkursu na meble miejskie dla francuskiego miasta Mont de Marsan oraz dla biznesowej dzielnicy Paryża – La Defense.
Projekty małej architektury, mebli miejskich i instalacji dla przestrzeni miejskich są głównym punktem zainteresowań projektowych Pawła Grobelnego. Do portfolio licznych projektów zrealizowanych w przestrzeniach publicznych Paryża, Brukseli, Szanghaju doszedł kolejny projekt – tym razem we francuskim Strasburgu.
- Więcej o:
Wielkoformatowe lustro, w którym przegląda się pałac
Meble miejskie, czyli biuro na świeżym powietrzu [PARYŻ]
Meble miejskie po nowemu. Design z betonu
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu