Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nowe muzeum Guggenheima w Helsinkach

wolf

Na świecie jest ich pięć, przyciągają tłumy, rozpalają wyobraźnię turystów i inwestorów. To muzea Guggenheima, najmocniejsza marka w świecie sztuki, ale i architektury. Każda ich siedziba to arcydzieło sygnowane przez największych architektów: Franka Lloyd Wrighta czy Franka Gehry`ego. Pod koniec tego roku zapadnie decyzja czy kolejny Guggenheim powstanie w stolicy Finlandii

Muzeum Guggenheima chciałoby mieć każde miasto na świecie, ale kolejne placówki powstają tylko w starannie wybranych lokalizacjach. Marka muzeum należy do Fundacji Solomon R. Guggenheim, która dba o renomę najbardziej rozpoznawalnej instytucji muzealnej na świecie obok paryskiego Luwru. Nie ma więc szans na zbyt wielką ilość placówek, bo straciłby one na swojej elitarności. Fundacja z kwitkiem odprawiła już m.in. Rio de Janeiro, czy tajwańskie miasto Taizhong. Nawet bogaty Hongkong nie ma szans na razie na swojego Guggenheima.

Teraz Helsinki chcą powalczyć o przyciągnięcie słynnego muzeum. Miasto oferuje bowiem nie tylko wybudowanie nowego budynku, ale chęć wpisania go w kompleksowy projekt rewitalizacji starego portu przeładunkowego. W 2008 roku jego funkcję zastąpił nowy port na wschodzie miasta, w ten sposób w samym centrum Helsinek zwolniło się 250 hektarów nabrzeża. Miasto chce tam stworzyć nową dzielnicę z mieszkaniami i biurami. Jednak jej sercem mają być spektakularne obiekty kultury.

Burmistrz miasta Jussi Pajunen podkreśla wagę przyszłych inwestycji: - Jako stolica kraju i miejsce koncentracji najważniejszych muzeów sztuki, Helsinki czują odpowiedzialność nad dalszym rozwojem i ulepszaniem fińskiej infrastruktury kulturalnej. W tym celu chcemy przyciągnąć muzeum Guggenheima, które jest już prawdziwie światową instytucją. Nie od dziś wiadomo, że atrakcyjne kulturalne centra pomagają w ekonomicznym wzroście, na co także liczymy. Mamy jednak do zaoferowania kompleksowy plan na rozwój muzeum i wpisanie go w prężnie rozwijające się miasto.

Jest o co powalczyć, bo ekonomiści uważają, że budowa muzeum Guggenheima, to dla każdego miasta świetna inwestycja. Wszystko zaczęło się wraz z hiszpańskim Bilbao, które od 1997 roku ma własne muzeum Guggenheima. Od momentu otwarcia rzeźbiarskiej budowli z tytanu projektu Franka Gehry`ego miasto przyciąga milion turystów rocznie, choć wcześniej było szarym i zapuszczonym ośrodkiem przemysłowym. Wyliczenia podają, że tylko w ciągu pięciu pierwszych lat muzeum zarobiło dla Kraju Basków miliard dolarów! To suma dziesięciokrotnie większa od kosztów budowy gmachu muzeum. Tylko w zeszłym roku Guggenheim przyniósł Bilbao prawie 300 milionów dolarów dochodu.

Prace nad studium wykonalności muzeum w Helsinkach ruszyły w połowie stycznia. Koszt prac studialnych to 2,5 miliona dolarów. Pod koniec roku, jak wszystko pójdzie dobrze, umowę z Fundacją Solomon R. Guggenheim podpisze rada miejska. Na obecnym etapie rozważane będą przede wszystkim kwestie organizacji muzeum, jego programu i ekonomiczne aspekty jego działalności. Dopiero po zgodzie na budowę placówki w Helsinkach rozpoczną się prace nad wyborem konkretnej działki na terenie rewitalizowanego portu oraz architekta.

Czy Helsinki mają szansę być szóstym Guggenheimem na świecie? Przypomnijmy - pierwsze działa w Nowym Jorku przy Piątej Alei, mieści się w spiralnym gmachu projektu Franka Lloyda Wrighta. Do fundacji należy także kolekcja Peggy Guggenheim w Wenecji. Fundacja zarządza również Muzeum Guggenheima w Bilbao oraz Deutsche Guggenheim, które mieście się w berlińskiej placówce banku prze prestiżowej Unter den Linden. Ostatnie muzeum jeszcze nie zostało otwarte, powstaje na obrzeżach Abu Dhabi za niebagatelne 800 milionów dolarów! Będzie to najdroższe i największe z muzeów, również sygnowane przez Gehry`ego. Guggenheim Abu Dhabi ma zostać otwarte w 2013 roku i swoją macierzystą placówkę z Nowego Jorku będzie przerastać 12-krotnie.

Stolica Finlandii pozazdrościła nie tylko Bilbao i Abu Dhabi, ale chyba też Oslo, które ostatnio przyciąga turystów położonym nad brzegiem morza nowatorskim gmachem opery. Być może tym razem nad Bałtykiem wyrośnie oszałamiający budynek słynnego Guggenheima.

Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

IKEA odświeża swoje najlepsze projekty. Kolekcja Nytillverkad to vintage na nowo
Zielony dach na ZUSOK został ukończony. Jak wyglądała przemiana obiektu podczas prac?
Arup wskazuje kierunek rozwoju projektowania generatywnego. Z tego narzędzia korzystają tysiące inżynierów na całym…

Skomentuj:

Nowe muzeum Guggenheima w Helsinkach

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej