Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

TOP 5 BRYŁA poleca

DL

Po raz kolejny, wspólnie z księgarnia artystyczną BOOK OFF, wybraliśmy dla Was kilka najciekawszych nowości wydawniczych, poświęconych architekturze. Zobacz jakie książki warto wziąć ze sobą na majówkę!

1. Walter Niedermayr / Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA

Ta wielkoformatowa publikacja, jest efektem długiej współpracy włoskiego fotografa Waltera Niedermayra i tokijskich architektów Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa, tworzących pracownię SANAA. Niedermayr jest znany przede wszystkim ze swoich pastelowych alpejskich krajobrazów. SANAA to tegoroczni zdobywcy architektonicznego nobla - Nagrody Pritzkera, których realizacje charakteryzują się minimalistyczną i efemeryczną architekturą. Zarówno Niedermayr, jak i SANAA w swoich dyscyplinach są wierni artystycznemu podejściu do architektury i przestrzeni, ich kontekstu, warstw i struktur.

Architektura SANAA, tak samo jak fotografie Niedermayra unikają sensacyjności i dramatyzmu. Raczej pomagają czytelnikowi w odczytaniu sensu pracy architekta, przestrzeni, która stworzył i relatywności tego co widzialne.

W albumie znajdziemy m.in. fotografie Szklanego Pawilonu w Toledo (2006), kompleksu Novartis w Bazylei (2006), Szkoły Projektowania i Zarządzania Zollverein w Essen (2006), Domu Moriyama w Tokio (2005), kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Onishi (2005), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Kanazawa (2004), Domu w Gaju Śliwkowym w Tokio (2003) i Centrum Opieki Dziennej w Jokohamie (2000).

Wyd. Hatje Cantz
Cena: 189,00 zł

2. Anish Kapoor

Anish Kapoor jest jednym z najbardziej znanych na świecie artystów, twórcą słynnych rzeźb takich jak Cloud Gate w Millenium Park w Chicago, Mirror przy Rockefeller Center w Nowym Jorku, Taratantara w Neapolu, czy ostatniego głośnego projektu wieży ArcelorMittal Orbit dla Londynu. To także laureat prestiżowych nagród, włączając w to Nagrodę Turnera otrzymaną w 1991 roku.

Rzeźby Kapoora są tajemnicze i piękne. O ile wykorzystują one zarówno tradycyjne materiały (piaskowiec, alabaster), jak i te nowoczesne (polerowaną stal i PVC), to ich przekaz jest eteryczny i nieuchwytny.

Publikacja należy do najbardziej obszernych wydań, poświęconych jednemu artyście. Ten monograficznych przegląd obejmuje ponad trzydzieści lat pracy twórczej Kapoora, bogato ilustrowanych setkami fotografii, diagramami i szkicami technicznymi jego najbardziej ambitnych projektów.

Wyd. Phaidon
Cena: 239,00 zł

3. Sensing Space: Future Architecture by Technology

Biurowiec, którego fasada zmienia się w nocy w delikatnie pulsującą grę kolorów; mieszkanie, które daje nam znać kiedy wraca do domu nasz ukochany na drugim końcu świata; dom, który nie odgradza nas od świata zewnętrznego, lecz pozwala na włączenie naszej własnej melodii do muzyki otoczenia. W jakim stopniu integracja nowych technologii, pozwala nam na tworzenie przestrzeni, które dają nam bodźce do działania, i w których czujemy się, w najlepszym tego słowa znaczeniu, "jak u siebie w domu"? Czy architektura potrafi zaspokoić potrzeby mobilnego, globalizującego się społeczeństwa? Co oznacza "dom" w XXI-wieku? Co rozumiemy pod pojęciem "interaktywna" lub "inteligentna" architektura?

Książka Sensing Space prezentuje projekty, eksperymenty i ich wyniki, mające na celu odnalezienie formy architektury i przestrzeni przyszłości, dokonane przez m.in. Dunne & Raby, G TECTS, Ruairi Glynna, J. Mayera H., Usmana Haque, Toyo Ito, Cedrica Price'a, realities:united i Adama Somlai-Fischera.

Wyd. Jovis Verlag
Cena: 99,00 zł

4. Some Ideas on Living in London and Tokyo

Książka Stephena Taylora (Stephen Taylor Architects) i Ryue Nishizawy (SANAA), rozważa problem życia w mieście, poprzez eksplorację nowych podejść, które ujawniają różne sposoby wdrażania projektów architektonicznych w miastach. Z uwagi na ich skalę, obszerną zabudowę i chęć rozrostu, Londyn i Tokio doświadczają tych samych problemów urbanistycznych, lecz równocześnie istnieją i odmiennych systemach kulturowych, w których takie pojęcia jak: bliskość, prywatność, społeczność i przestrzeń publiczna, posiadają odmienne znaczenia. Projekty mieszkaniowe Taylora i Nishizawy pokazują, w jaki sposób ich mieszkańcy żyją zarówno w swoim domu, i jednocześnie, rozszerzają skalę swojej egzystencji na najbliższe sąsiedztwo i całe miasto.

Książka pokazuje założenia, którymi posługują się Taylor i Nishizawa, i które stanowią ramę dla ich podejść i idei. Towarzyszą temu liczne fotografie, opisy projektów i zapisy dyskusji. Czytelnik znajdzie również eseje Giovanny Borasi, skupiające się na tematyce aktualności tych kwestii obecnie, i Petera Allisona, określające podejście do nich architekta w historycznej perspektywie i w obliczy dwóch różnych kultur.

Wyd. Lars Muller Publishers
Cena: 89,00 zł

5. Urban Interventions: Personal Projects in Public Spaces

Wywodzące się z graffiti i street artów miejskie interwencje, są kolejną generacją sztuki obecnej w przestrzeni publicznej. W kreacji, zarówno miejskich jak i wiejskich krajobrazów, wykorzystują liczne komponenty mające na celu przybliżenie sztuki masom. Przemieniają ulicę w studio, laboratorium, klub lub galerię. Zmodyfikowana sygnalizacja świetlna, huśtawki na przystankach autobusowych, czy też obrazy wykonane z piasku lub śniegu, skłaniają nas do ponownego odkrycia otaczającej nas przestrzeni, i sformułowania względem niej nowych sposobów zachowań. Książka jest inteligentnym i krytycznym komentarzem planowania, wykorzystania i komercjalizacji przestrzeni publicznej.

Wyd. Gestalten Verlag
Cena: 189,00 zł

Skomentuj:

TOP 5 BRYŁA poleca