Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Kontener Art: architektura tymczasowa dla sztuki

red.

W Poznaniu trwa II edycja KontenerArt - pilotażowego projektu mobilnego centrum sztuki niezależnej, wykorzystując walory architektury tymczasowej dla rewaloryzacji przestrzeni miejskiej. Zaniedbany teren Chwaliszewa, stanowi miejsce prezentacji rozmaitych akcji artystycznych.

Pomysł na KontenerArt pojawił się w 2006 roku, kiedy podczas debaty o rewitalizacji Śródki ( piękna, ale opustoszała i zaniedbana dzielnica w centrum miasta, odcięta rzeką) Ewa i Zbigniew Łowżył przedstawili koncepcję budowy artystycznego osiedla z kontenerówbudowlanych. Wykorzystanie funkcjonalnych modułów kontenerowych mogących się łączyć w rozmaitych konfiguracjach, miałoby obniżyć koszty utrzymania pracowni artystycznych, sal wystawienniczych czy koncertowych, ożywiając dany teren i podnosząc jego wartość gruntową dzięki tętniącemu tam życiu artystycznemu. Zaletą kontenerowych konstrukcji jest możliwość ich przemieszczenia i budowania ich w bardzo krótkim czasie, oraz krótka droga formalna potrzebna do postawienia obiektu architektonicznego w porównaniu do regularnej zabudowy (wymagają one pozwolenia na budowę). Zalety te w połączeniu z funkcjonalnością kontenerów pozwalają na innowacyjne podejście do architektury tymczasowej, w służbie kultury, dostosowującej się do życia miasta. Aspekty te wykorzystali Ewa i Zbigniew Łowżył, realizując projekt KontenerArt.

Inicjatywa ruszyła w październiku 2008r kiedy KontenerArt, wystawiony na placu Wolości zaskoczył Poznań. Architektoniczna konstrukcja- na wzór tych, o których Poznaniacy słyszeli w medialnych relacjach o nowoczesnym budownictwie ze Świata, stanęła w centrum miasta na bankowym Placu Wolności i spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i akceptacją społeczną. Koncerty, spotkania, wystawy, warsztaty, literatura, dialog - Wszystko to działo się w nowoczesnej, kontenerowej przestrzeni zaaranżowanej na placu w sercu miasta.Inicjatorzy  projektu stworzyli niebanalną przestrzeń dla twórczości i kreatywności oraz spotkań z żywą sztuką, jakiej w Poznaniu brakowało. Miasto doceniło perspektywicznośćprojektu przyznając mu dofinansowanie na 3 kolejne lata.

Szerokie poparcie społeczne KontenerArt utwierdziło organizatorów w przekonaniu, że bezpośredni i spontaniczny kontakt z kulturą jest potrzebą powszechną. Obserwując różnorodność niezależnych inicjatyw i środowisk twórczych w konfrontacji z brakiem miejsca i swobody dla ich realizacji, organizując drugą edycję projektu zaaranżowali oni strefę niezależnych działań i spotkań w zwykłych kontenerach budowlanych, zaadaptowanych do roli mobilnego centrum kultury. W efekcie, przez ponad 2 tygodnie, zaniedbany teren Chwaliszewa w Poznaniu, stanowi miejsce prezentacji rozmaitych akcji artystycznych. Koncerty nagrywane na żywo, nowe czytanie literatury, żywa korespondencja sztuk audiowizualnych, permanentne projekcje w Latarni Video, performance i zabawy modą towarzyszyć będą ważnym rozmowom o wzajemnym oddziaływaniu kultury i architektury na rewitalizację miasta, którego struktura ulega poważnym zmianom rozpraszającym pojęcie centrum.

Pierwsze dni KontenerArt już za nami, co dzień tymczasową konstrukcję odwiedzają setki gości, doceniających starania i realizacje poznańskiego środowiska niezależnych twórców, których tegoroczne działania w KontenerArt podzielić można na:

- rejestrowane na żywo KONCERTY (Napszykłat, Noise Control, KakofoNIKT, +Pituri, CIA Live Act...)

- CYKL "CZYTNIK" (Raymond Queneau "Ćwiczenia stylistyczne", Wojciech Stamm /Lopez Mausere/ ?Czarna matka, czarna martwa, czarna mamba", ...)

- CYKL "We Are The Flux Containers" (korespondencja sztuk audiowizualnych)

- PERFORMANCE ( Centrala Rybna; Zimpel, Pasewicz, Wójciński Trio)

- LATARNIA WIDEO (Jakub Jasiukiewicz, Raman Tratsiuk)

- AKCJE MODOWE (Pracownia MIXER"chcesz zostać modelem MIXERA przyjdź do
Kontenera, Babi Targ-akcja wymiany ciuchów)

- SPOTKANIA i DYSKUSJE ( OSSA, pracowniaFRONT ARCHITECTS , "O rewitalizacji z kulturą w tle")

- SETY DJ-SKIE - wieczorami w KontenerArt objawi się klubowa, eklektyczna strona kolektywu City Inside Art. zagrają: Joana, An On Bast Chill Leader, Lip, Top Cut (skrecz).


- KONTENERgame

źródło: KontenerArt

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski.…

Skomentuj:

Kontener Art: architektura tymczasowa dla sztuki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej