Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Kontener Art: architektura tymczasowa dla sztuki

red.

W Poznaniu trwa II edycja KontenerArt - pilotażowego projektu mobilnego centrum sztuki niezależnej, wykorzystując walory architektury tymczasowej dla rewaloryzacji przestrzeni miejskiej. Zaniedbany teren Chwaliszewa, stanowi miejsce prezentacji rozmaitych akcji artystycznych.

Pomysł na KontenerArt pojawił się w 2006 roku, kiedy podczas debaty o rewitalizacji Śródki ( piękna, ale opustoszała i zaniedbana dzielnica w centrum miasta, odcięta rzeką) Ewa i Zbigniew Łowżył przedstawili koncepcję budowy artystycznego osiedla z kontenerówbudowlanych. Wykorzystanie funkcjonalnych modułów kontenerowych mogących się łączyć w rozmaitych konfiguracjach, miałoby obniżyć koszty utrzymania pracowni artystycznych, sal wystawienniczych czy koncertowych, ożywiając dany teren i podnosząc jego wartość gruntową dzięki tętniącemu tam życiu artystycznemu. Zaletą kontenerowych konstrukcji jest możliwość ich przemieszczenia i budowania ich w bardzo krótkim czasie, oraz krótka droga formalna potrzebna do postawienia obiektu architektonicznego w porównaniu do regularnej zabudowy (wymagają one pozwolenia na budowę). Zalety te w połączeniu z funkcjonalnością kontenerów pozwalają na innowacyjne podejście do architektury tymczasowej, w służbie kultury, dostosowującej się do życia miasta. Aspekty te wykorzystali Ewa i Zbigniew Łowżył, realizując projekt KontenerArt.

Inicjatywa ruszyła w październiku 2008r kiedy KontenerArt, wystawiony na placu Wolości zaskoczył Poznań. Architektoniczna konstrukcja- na wzór tych, o których Poznaniacy słyszeli w medialnych relacjach o nowoczesnym budownictwie ze Świata, stanęła w centrum miasta na bankowym Placu Wolności i spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i akceptacją społeczną. Koncerty, spotkania, wystawy, warsztaty, literatura, dialog - Wszystko to działo się w nowoczesnej, kontenerowej przestrzeni zaaranżowanej na placu w sercu miasta.Inicjatorzy  projektu stworzyli niebanalną przestrzeń dla twórczości i kreatywności oraz spotkań z żywą sztuką, jakiej w Poznaniu brakowało. Miasto doceniło perspektywicznośćprojektu przyznając mu dofinansowanie na 3 kolejne lata.

Szerokie poparcie społeczne KontenerArt utwierdziło organizatorów w przekonaniu, że bezpośredni i spontaniczny kontakt z kulturą jest potrzebą powszechną. Obserwując różnorodność niezależnych inicjatyw i środowisk twórczych w konfrontacji z brakiem miejsca i swobody dla ich realizacji, organizując drugą edycję projektu zaaranżowali oni strefę niezależnych działań i spotkań w zwykłych kontenerach budowlanych, zaadaptowanych do roli mobilnego centrum kultury. W efekcie, przez ponad 2 tygodnie, zaniedbany teren Chwaliszewa w Poznaniu, stanowi miejsce prezentacji rozmaitych akcji artystycznych. Koncerty nagrywane na żywo, nowe czytanie literatury, żywa korespondencja sztuk audiowizualnych, permanentne projekcje w Latarni Video, performance i zabawy modą towarzyszyć będą ważnym rozmowom o wzajemnym oddziaływaniu kultury i architektury na rewitalizację miasta, którego struktura ulega poważnym zmianom rozpraszającym pojęcie centrum.

Pierwsze dni KontenerArt już za nami, co dzień tymczasową konstrukcję odwiedzają setki gości, doceniających starania i realizacje poznańskiego środowiska niezależnych twórców, których tegoroczne działania w KontenerArt podzielić można na:

- rejestrowane na żywo KONCERTY (Napszykłat, Noise Control, KakofoNIKT, +Pituri, CIA Live Act...)

- CYKL "CZYTNIK" (Raymond Queneau "Ćwiczenia stylistyczne", Wojciech Stamm /Lopez Mausere/ ?Czarna matka, czarna martwa, czarna mamba", ...)

- CYKL "We Are The Flux Containers" (korespondencja sztuk audiowizualnych)

- PERFORMANCE ( Centrala Rybna; Zimpel, Pasewicz, Wójciński Trio)

- LATARNIA WIDEO (Jakub Jasiukiewicz, Raman Tratsiuk)

- AKCJE MODOWE (Pracownia MIXER"chcesz zostać modelem MIXERA przyjdź do
Kontenera, Babi Targ-akcja wymiany ciuchów)

- SPOTKANIA i DYSKUSJE ( OSSA, pracowniaFRONT ARCHITECTS , "O rewitalizacji z kulturą w tle")

- SETY DJ-SKIE - wieczorami w KontenerArt objawi się klubowa, eklektyczna strona kolektywu City Inside Art. zagrają: Joana, An On Bast Chill Leader, Lip, Top Cut (skrecz).


- KONTENERgame

źródło: KontenerArt

Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

IKEA odświeża swoje najlepsze projekty. Kolekcja Nytillverkad to vintage na nowo
Zielony dach na ZUSOK został ukończony. Jak wyglądała przemiana obiektu podczas prac?
Arup wskazuje kierunek rozwoju projektowania generatywnego. Z tego narzędzia korzystają tysiące inżynierów na całym…

Skomentuj:

Kontener Art: architektura tymczasowa dla sztuki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej