Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Prezentujemy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, za które pracownia KKM Kozień Architekci została nominowana do Europejskiej Nagrody Miesa van der Rohe 2009.
Przemyśl jest miastem o wyjątkowym charakterze, zapierającej dech w piersiach malowniczości powstałej z połączenia architektury, historii i miejsca. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej to jeden z najważniejszych obiektów użyteczności publicznej tego miasta.
- Atmosfera miasta wywarła na nas tak silny wpływ, że uznaliśmy, że projektowany budynek muzeum powinien wpisywać się w ten nastrój - zdradzają autorzy projektu.
To wpisywanie się to nie tylko utrzymanie odpowiedniej skali, układu urbanistycznego ulic i placów, czy nawet nawiązania materiałowe. To również klimat dynamicznych wglądów, niespodziewanych przejść, nagłych zmian natężenia światła. To siła ciężaru budowli - jak w barokowych kościołach.
- Efekt, jakiego poszukiwaliśmy, to klimat i nastrój barokowego Przemyśla - zaułków ulicznych, zróżnicowanych "skalarnie" i przestrzennie wnętrz placowych, uformowania miasta położonego na wzgórzu o niezwykłym klimacie gry światła i cienia - opowiada architekt .
Nagroda imienia Miesa van der Rohe przyznawana jest co dwa lata europejskim architektom za wybitne realizacje. Pod uwagę brane są walory estetyczne i konceptualne obiektu, ale też innowacyjność rozwiązań technicznych i konstrukcyjnych. Laureat konkursu otrzymuje nagrodę pieniężna w wysokości 50 tys. euro i statuetkę nawiązującą kształtem do pawilonu niemieckiego z wystawy światowej projektu Miesa van der Rohe. Przyznawane jest również wyróżnienie, obejmujące rzeźbę i nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. euro.
Ale wygrana to przede wszystkim prestiż. Zespół projektowy z pracowni KKM Kozień Architekci w składzie: Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak i Katarzyna Kozień-Kornecka, ma szansę znaleźć się obok wybitnych pracowni architektonicznych, laureatów poprzednich edycji konkursu, m.in. takich jak: Nicholas Grimshaw & Partners, Alvaro Siza, Norman Foster & Partners czy Zaha Hadid.
- Więcej o:
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni
Amaron Chevron – francuska jodełka po raz pierwszy w winylach z zamkami 5G
Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?
Nowości od BMI ICOPAL - produkty do izolacji dachów
Powerhouse Telemark - biurowiec z dodatnim bilansem środowiskowym
BIM - wykorzystanie w praktyce