Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Od pomysłu, przez projekt, do realizacji. Konkurs dla architektów i studentów architektury

red

Droga od zamysłu architektonicznego do realizacji inwestycji często bywa długa. Każdy jej etap to swoisty krok milowy w tworzeniu budynków i kreowaniu przestrzeni. To czy projekt lub istniejący obiekt odzwierciedla wyobrażenia i plany architekta często bywa wypadkową wielu czynników. Zatem jak naprawdę zmienić wizję w projekt, który znajdzie swoje odbicie w realnej inwestycji? To właśnie jest przedmiotem V już edycji konkursu dla architektów "Zmień wizję w projekt".

Projektowanie to nadawanie realnego wymiaru wizjom artystycznym architektów. Co więcej, urzeczywistnianie obrazów, często abstrakcyjnych, i dopasowywanie ich do sytuacji panującej obecnie w budownictwie.

W trakcie projektowania architekt staje przed zadaniem, jak wykorzystując dostępne technologie zaprojektować obiekt, który nie tylko odzwierciedli wizję istniejącą w jego głowie, ale również będzie spełniał oczekiwania inwestora. Będzie bezpieczny, efektywny ekonomicznie, przyjazny dla środowiska i jego użytkowników i jednocześnie zachwycający. To właśnie przed takim wyzwaniem stają uczestnicy konkursu „Zmień wizję w projekt”. Projektując obiekty przeznaczone do realizacji mają za cel zachwycić, ukazać piękno, prostotę czy harmonię, wykorzystując przy tym powszechne i sprawdzone rozwiązania
ROCKWOOL i ROCKPANEL.

4 EDYCJE, 4 INSPIRUJĄCE MIASTA I 17 NAGRODZONYCH PRAC

Przez cztery lata trwania konkursu zgłoszonych zostało do niego ponad 140 prac, reprezentujących różne segmenty budownictwa. Spośród nich jury konkursu wyłoniło łącznie 17 zwycięskich projektów, a także wyróżniło wiele interesujących obiektów. Jurorów zafascynowało przewrotne i nieoczywiste wykorzystywanie materiałów (faktur i kolorów), konsekwencja i determinacja w przeprowadzaniu zamysłu estetycznego oraz nowatorskie podejście do funkcjonujących w architekturze od lat prostoty i umiaru. W nagrodę zwycięzcy każdej z edycji odwiedzali słynące z wyjątkowej
architektury miasta – Barcelonę, Dubaj, Singapur i Szanghaj.

Piąta edycja konkursu skierowana jest tym razem do dwóch grup: architektów, projektantów i biur projektowych lub architektonicznych oraz po raz pierwszy do studentów architektury.

Przyszłość polskiej architektury i budownictwa leży w rękach, a właściwie umysłach młodych ludzi, którzy jeszcze kształcą się na specjalistycznych kierunkach. To jest także czas, kiedy ich umysły są najbardziej otwarte i spragnione nowych wyzwań, innowacyjnego podejścia do projektowania oraz nowych, nieoczywistych źródeł inspiracji. Nie jest to jednak jedynie kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i zrównoważonego,
ekologicznego podejścia do architektury. To jak mocno zaszczepimy w młodych adeptach wiedzę i świadomość na temat budownictwa optymalnego energetycznie i ekonomicznie, będzie miało realny wpływ na przyszłość naszego kraju – uzasadnia decyzję o rozszerzeniu konkursu Piotr Pawlak, ROCKWOOL Polska.

Konkurs jest inicjatywą trzech marek Grupy ROCKWOOL aktywnie działających w budownictwie – ROCKWOOL, ROCKFON oraz ROCKPANEL. Kompleksowość oferowanych rozwiązań daje możliwość twórczego projektowania przy jednoczesnym zachowaniu realności rozwiązań i wymagań, jakie stawiają dziś przed architektami inwestorzy.

W dotychczasowych edycjach jurorów zachwycały głównie umiar i prostota konsekwentnie przeprowadzanej w projektach narracji, wychodzenia z wizją estetyczną poza obszar budynku, z uwzględnieniem małej architektury oraz nowatorskie wykorzystanie form, kolorów oraz faktur.

Tegoroczna edycja trwa do 31 maja. Poza niezapomnianym doświadczeniem i możliwością sprawdzenia swoich umiejętności w prestiżowym gronie – na zwycięzców czeka Grand
Prix w kwocie 10.000 zł zarówno w kategorii architektów jak i studentów. Ale to nie wszystko, łączna pula nagród wynosi aż 75 000 zł.

Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

IKEA odświeża swoje najlepsze projekty. Kolekcja Nytillverkad to vintage na nowo
Zielony dach na ZUSOK został ukończony. Jak wyglądała przemiana obiektu podczas prac?
Arup wskazuje kierunek rozwoju projektowania generatywnego. Z tego narzędzia korzystają tysiące inżynierów na całym…

Skomentuj:

Od pomysłu, przez projekt, do realizacji. Konkurs dla architektów i studentów architektury

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej