Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.

red

Tu było, tu stało i Stowarzyszenie MASŁAW zapraszają na premierę drukowanej, bezpłatnej mapy Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r., która odbędzie się 1 grudnia 2015 r. o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Premierze mapy Tu było, tu stało 3 (TBTS) towarzyszyć będzie wykład "Co nam zostało po transformacji?", który wygłosi prof. Waldemar Baraniewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Dom Handlowy Smyk 1977
Dom Handlowy Smyk 1977
fot. Rutowska Grażyna NAC

Po dwóch pierwszych częściach mapy Tu było, tu stało (wydanych w 2011 i 2013 r.) przyszedł czas na kolejną. Tym razem jednak nie dotyczy wyburzeń wartościowych obiektów, a zmian, jakie od 25 lat zachodzą w architekturze Warszawy.

Trzecia część została wydana drukiem w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy. Wydawnictwo jest dwujęzyczne - polsko-angielskie. Mapa jest bezpłatna.

Na mapie TBTS znalazło się 20 budynków, a także przestrzeni miejskich, które zmieniły się w ciągu ostatnich 25 lat, a są cenne ze względu na swoją wartość artystyczną, historyczną, kontekst społeczno-kulturowy czy też istotną dla stolicy lokalizację. Obiekty te zostały poddane różnorodnym przekształceniom - modernizacjom, adaptacjom, rewitalizacjom, remontom, konserwacjom. Porównując je ze sobą, możemy ocenić, które z nich są dobrymi przykładami tych przekształceń, a które spowodowały utratę wartości zabytkowej - artystycznej bądź historycznej.

Tu było, tu stało 3 mówi o zmianach, jakie zachodzą w przestrzeni Warszawy. Przyglądając im się, możemy zobaczyć i ocenić ich jakość - co otrzymaliśmy, a co być może straciliśmy w ich wyniku - mówi Patrycja Jastrzębska, autorka i organizatorka projektu. - Ważne jest również to, by nie przymykać oczu na błędy i przypomnieć inwestycje, które zamiast upiększać Warszawę szpecą ją, czy też powodują utratę zabytkowego charakteru obiektu. Przecież te nieudane rewitalizacje i przekształcenia prowadzą często do degradacji cennego, oryginalnego założenia i pomysłu architekta lub utraty substancji zabytkowej. Równocześnie bardzo zależy nam na ukazaniu także pozytywnych przykładów projektów przekształceń obiektów, które mogły popaść w ruinę, a otrzymały „drugie życie” - podkreśla.

Mapa wizualizuje także problematykę związaną z konserwacją i modernizacją obiektów historycznych, ochrony dziedzictwa architektonicznego, działania służb konserwatorskich, a także porusza zagadnienia rewitalizacji niszczejących wartościowych obiektów, czyli przywracania ich miastu i jego mieszkańcom.

Organizatorzy projektu TBTS zachęcają do rozmowy o zaznaczonych na mapie realizacjach i zapraszają na debatę z udziałem ekspertów dotyczącą problematyki mapy Tu było, tu stało 3, która odbędzie się 10 grudnia o godz. 18.00 w klubokawiarni Państwomiasto.

Zależy nam na wywołaniu dyskusji. Chcielibyśmy poznać opinię znawców i mieszkańców Warszawy na temat zmian w tkance architektonicznej stolicy ostatnich lat. Dowiedzieć się, jakie ich zdaniem obiekty zyskały, a jakie straciły na wartości.
    Więcej o:

Skomentuj:

Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.