Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.
Tu było, tu stało i Stowarzyszenie MASŁAW zapraszają na premierę drukowanej, bezpłatnej mapy Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r., która odbędzie się 1 grudnia 2015 r. o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Premierze mapy Tu było, tu stało 3 (TBTS) towarzyszyć będzie wykład "Co nam zostało po transformacji?", który wygłosi prof. Waldemar Baraniewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.









Po dwóch pierwszych częściach mapy Tu było, tu stało (wydanych w 2011 i 2013 r.) przyszedł czas na kolejną. Tym razem jednak nie dotyczy wyburzeń wartościowych obiektów, a zmian, jakie od 25 lat zachodzą w architekturze Warszawy.
Trzecia część została wydana drukiem w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy. Wydawnictwo jest dwujęzyczne - polsko-angielskie. Mapa jest bezpłatna.
Na mapie TBTS znalazło się 20 budynków, a także przestrzeni miejskich, które zmieniły się w ciągu ostatnich 25 lat, a są cenne ze względu na swoją wartość artystyczną, historyczną, kontekst społeczno-kulturowy czy też istotną dla stolicy lokalizację. Obiekty te zostały poddane różnorodnym przekształceniom - modernizacjom, adaptacjom, rewitalizacjom, remontom, konserwacjom. Porównując je ze sobą, możemy ocenić, które z nich są dobrymi przykładami tych przekształceń, a które spowodowały utratę wartości zabytkowej - artystycznej bądź historycznej.
Tu było, tu stało 3 mówi o zmianach, jakie zachodzą w przestrzeni Warszawy. Przyglądając im się, możemy zobaczyć i ocenić ich jakość - co otrzymaliśmy, a co być może straciliśmy w ich wyniku - mówi Patrycja Jastrzębska, autorka i organizatorka projektu. - Ważne jest również to, by nie przymykać oczu na błędy i przypomnieć inwestycje, które zamiast upiększać Warszawę szpecą ją, czy też powodują utratę zabytkowego charakteru obiektu. Przecież te nieudane rewitalizacje i przekształcenia prowadzą często do degradacji cennego, oryginalnego założenia i pomysłu architekta lub utraty substancji zabytkowej. Równocześnie bardzo zależy nam na ukazaniu także pozytywnych przykładów projektów przekształceń obiektów, które mogły popaść w ruinę, a otrzymały „drugie życie” - podkreśla.
Mapa wizualizuje także problematykę związaną z konserwacją i modernizacją obiektów historycznych, ochrony dziedzictwa architektonicznego, działania służb konserwatorskich, a także porusza zagadnienia rewitalizacji niszczejących wartościowych obiektów, czyli przywracania ich miastu i jego mieszkańcom.
Organizatorzy projektu TBTS zachęcają do rozmowy o zaznaczonych na mapie realizacjach i zapraszają na debatę z udziałem ekspertów dotyczącą problematyki mapy Tu było, tu stało 3, która odbędzie się 10 grudnia o godz. 18.00 w klubokawiarni Państwomiasto.
Zależy nam na wywołaniu dyskusji. Chcielibyśmy poznać opinię znawców i mieszkańców Warszawy na temat zmian w tkance architektonicznej stolicy ostatnich lat. Dowiedzieć się, jakie ich zdaniem obiekty zyskały, a jakie straciły na wartości.
- Więcej o:
Mediateka kontra Dom Chemika. Nowoczesność kontra modernizm
Te budynki wyglądają kosmicznie, a powstały w czasach głębokiego socjalizmu [ZDJĘCIA]
Fenomen osiedla za Żelazną Bramą
IKEA odświeża swoje najlepsze projekty. Kolekcja Nytillverkad to vintage na nowo
Zielony dach na ZUSOK został ukończony. Jak wyglądała przemiana obiektu podczas prac?
Arup wskazuje kierunek rozwoju projektowania generatywnego. Z tego narzędzia korzystają tysiące inżynierów na całym świecie
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D