Skąd Polacy czerpią wiedzę o architekturze?
Jak wynika z przeprowadzonych przez CBOS badań, Polacy uczą się architektury z seriali i Internetu





Badanie CBOS "Polacy o architektach" to pierwsza w Polsce analiza przeprowadzona na tak dużą skalę. Jak wynika z raportu ponad 30% Polaków w ogóle nie interesuje się architekturą. 17% z nich poszukuje informacji na ten temat w Internecie, a 15% wiedzę o architekturze czerpie z programów telewizyjnych i seriali. Tylko 5% sięga po fachowe czasopisma.
Na stopień zainteresowania architekturą ma wpływ wiek, wykształcenie i styl życia, w tym na przykład to, jak często wyjeżdżamy za granicę. Im częściej obcujemy z kulturą i sztuką w różnych miastach, tym bardziej dążymy do otaczania się ładnymi rzeczami i przebywania w ładniejszych przestrzeniach - mówi Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu Skanska Residential Development Poland.
Dodatkowo ankieterzy CBOS zapytali Polaków o to, czy korzystają z usług architekta. Okazuje się, że 20% Polaków przynajmniej raz korzystało z usług biura architektonicznego. Tak wysoki wynik można tłumaczyć koniecznością współpracy z fachowcem przy budowie domu lub budynku na działalność gospodarczą.
A co myślimy o wyglądzie polskich miast? 67% badanych uważa, że miasta w Polsce są dobrze zaplanowane i mają ładne budynki. 23% dostrzega w nich wady i zalety. Negatywną opinię o wyglądzie polskich miast ma 8% badanych.
Tak duży odsetek osób, które wysoko oceniają estetykę miejską może wynikać z różnego rozumienia pojęcia architektury. Dla jednych to tylko budynki, a dla drugich cały kontekst, w którym one funkcjonują - dodaje mówi Jakub Zagórski.
Polacy w większości (55%) uważają, że największy wpływ na wygląd miast mają lokalne władze. Tylko 11% wskazuje na architektów, 8% na inwestorów i deweloperów, a jedynie 6% uważa, że wpływ na otoczenie mają lokalne społeczności.
_
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia. Polacy o architektach” CBOS przeprowadziło metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na liczącej 946 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski we wrześniu 2014 roku.
- Więcej o:
Plakatem w miejski nieład
IKEA odświeża swoje najlepsze projekty. Kolekcja Nytillverkad to vintage na nowo
Zielony dach na ZUSOK został ukończony. Jak wyglądała przemiana obiektu podczas prac?
Arup wskazuje kierunek rozwoju projektowania generatywnego. Z tego narzędzia korzystają tysiące inżynierów na całym świecie
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni