Skąd Polacy czerpią wiedzę o architekturze?
Jak wynika z przeprowadzonych przez CBOS badań, Polacy uczą się architektury z seriali i Internetu
Badanie CBOS "Polacy o architektach" to pierwsza w Polsce analiza przeprowadzona na tak dużą skalę. Jak wynika z raportu ponad 30% Polaków w ogóle nie interesuje się architekturą. 17% z nich poszukuje informacji na ten temat w Internecie, a 15% wiedzę o architekturze czerpie z programów telewizyjnych i seriali. Tylko 5% sięga po fachowe czasopisma.
Na stopień zainteresowania architekturą ma wpływ wiek, wykształcenie i styl życia, w tym na przykład to, jak często wyjeżdżamy za granicę. Im częściej obcujemy z kulturą i sztuką w różnych miastach, tym bardziej dążymy do otaczania się ładnymi rzeczami i przebywania w ładniejszych przestrzeniach - mówi Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu Skanska Residential Development Poland.
Dodatkowo ankieterzy CBOS zapytali Polaków o to, czy korzystają z usług architekta. Okazuje się, że 20% Polaków przynajmniej raz korzystało z usług biura architektonicznego. Tak wysoki wynik można tłumaczyć koniecznością współpracy z fachowcem przy budowie domu lub budynku na działalność gospodarczą.
A co myślimy o wyglądzie polskich miast? 67% badanych uważa, że miasta w Polsce są dobrze zaplanowane i mają ładne budynki. 23% dostrzega w nich wady i zalety. Negatywną opinię o wyglądzie polskich miast ma 8% badanych.
Tak duży odsetek osób, które wysoko oceniają estetykę miejską może wynikać z różnego rozumienia pojęcia architektury. Dla jednych to tylko budynki, a dla drugich cały kontekst, w którym one funkcjonują - dodaje mówi Jakub Zagórski.
Polacy w większości (55%) uważają, że największy wpływ na wygląd miast mają lokalne władze. Tylko 11% wskazuje na architektów, 8% na inwestorów i deweloperów, a jedynie 6% uważa, że wpływ na otoczenie mają lokalne społeczności.
_
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia. Polacy o architektach” CBOS przeprowadziło metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na liczącej 946 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski we wrześniu 2014 roku.
- Więcej o:
Plakatem w miejski nieład
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni
Amaron Chevron – francuska jodełka po raz pierwszy w winylach z zamkami 5G
Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?
Nowości od BMI ICOPAL - produkty do izolacji dachów