Secesja Lwowa w jednym albumie
W albumie można poznać historię kilkudziesięciu budynków, które zaprojektowali architekci związani z Politechniką Lwowską
Lwowska secesja należy do najlepiej zachowanych zespołów tego kierunku w architekturze w Europie Środkowej. Powstała na początku XX wieku. W publikacji znalazły się 53 obiekty, które pokazano na 250 kolorowych zdjęciach i wielu archiwalnych ilustracjach. Znalazły się również przykłady obiektów, których zdobnictwo zaczerpnięto ze stylu zakopiańskiego czy Huculszczyzny.
Pozycja jest dwujęzyczna, obok tekstów w języku polskim można znaleźć informacje w języku angielskim. Ich autorami są dwie badaczki: Żanna Komar (Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków) oraz Julia Bogdanowa z wydziału architektury Politechniki Lwowskiej. Autorem większości zdjęć współczesnych jest ukraiński fotograf Sergey Tarsov oraz Katarzyna Łoza, Oleksandr Novitsky i Jacek Tokarski.
Książka ukazała się we współpracy z Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu i jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Więcej o:
Pałac na sprzedaż. "Miłość do zabytku to kwestia empatii" [WYWIAD]
Łódź okiem młodego architekta [RYSUNKI]
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni
Amaron Chevron – francuska jodełka po raz pierwszy w winylach z zamkami 5G
Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?