Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Natalia Paszkowska z WWAA to "Polka z werwą"!

red
Natalia Paszkowska zwyciężyła w kategorii "design i architektura" - Fot. Teodor Klepczynski

Natalia Paszkowska, współzałożycielka warszawskiej pracowni WWAA, autorka min. Służewskiego Domu Kultury, otrzymała nagrodę w ogólnopolskim plebiscycie "Polacy z werwą". Gratulujemy!

Wręczenie nagród, które ma na celu uhonorowanie Polaków szczególnie zaangażowanych w rozwój nowoczesnej Polski odbyło się 9 października w Teatrze Wielkim.

Natalia Paszkowska (rocznik 1981) zdobyła nagrodę w kategorii "architektura i design". Nagrody przyznano także w kategoriach: medycyna, nauka, ochrona środowiska, innowacje w biznesie, kultura i sztuka oraz sport.

Paszkowska zawód architekta porównuje do pracy reżysera. Według niej architektowi towarzyszy podobna odpowiedzialność. W procesie budowania uczestniczy wiele osób, ale to architekt musi wszystko koordynować i odpowiada za końcowy efekt nie tylko przed zleceniodawcą, ale także przed przyszłymi użytkownikami danej przestrzeni.

Absolwentką Politechniki Warszawskiej, mimo, że miała okazję pracować z wieloma świetnymi architektami, za swój największy autorytet uważa partnera w pracy i w życiu - Marina Mostafę, z którym stworzyła pracownię WWAA.

Na pytanie zadane przez organizatorów plebiscytu o swoje zawodowe marzenie architektka odpowiada:

Przychodzi mi do głowy takie marzenie: zaprojektować i wybudować budynek (lub przestrzeń między budynkami), który byłby niezawodny w sensie swojej funkcjonalnej przydatności rozpatrywanej na przestrzeni czasu -od powstania, aż do przymusowej anihilacji. Nasze miasta są wypełnione strukturami, które nie pełnią już dobrze żadnej funkcji, więc są używane źle (ku frustracji użytkowników) lub stoją puste. Stąd tak liczne i konieczne projekty modernizacji, rekultywacji, adaptacji, przebudowy, rozbudowy i nadbudowy - mówi Paszkowska.

Pracownia WWAA powstała w 2006 r. i w pełni rozwinęła działalność w 2007 r. po wygranej w konkursie na zaprojektowanie polskiego pawilonu na wystawę Expo 2010 w Szanghaju. Polski pawilon był tłumnie odwiedzany przez gości wystawy. W jego projekcie architekci wykorzystali motyw wycinanki łowickiej, która stanowiła element ażurowej elewacji budynku.

Ich kolejnym docenionym projektem był Służewski Dom Kultury (zrealizowany wspólnie z pracownią 137kilo), który znalazł się min. w dziesiątce najlepszych budynków w plebiscycie BRYŁA ROKU 2013.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Służewski Dom Kultury zainaugurował działalność
"W projektowaniu nie ma miejsca na płeć" [WYWIAD]
Służewski Dom Kultury faworytem tygodnika POLITYKA

Skomentuj:

Natalia Paszkowska z WWAA to "Polka z werwą"!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej