Natalia Paszkowska z WWAA to "Polka z werwą"!
Natalia Paszkowska, współzałożycielka warszawskiej pracowni WWAA, autorka min. Służewskiego Domu Kultury, otrzymała nagrodę w ogólnopolskim plebiscycie "Polacy z werwą". Gratulujemy!


Wręczenie nagród, które ma na celu uhonorowanie Polaków szczególnie zaangażowanych w rozwój nowoczesnej Polski odbyło się 9 października w Teatrze Wielkim.
Natalia Paszkowska (rocznik 1981) zdobyła nagrodę w kategorii "architektura i design". Nagrody przyznano także w kategoriach: medycyna, nauka, ochrona środowiska, innowacje w biznesie, kultura i sztuka oraz sport.
Paszkowska zawód architekta porównuje do pracy reżysera. Według niej architektowi towarzyszy podobna odpowiedzialność. W procesie budowania uczestniczy wiele osób, ale to architekt musi wszystko koordynować i odpowiada za końcowy efekt nie tylko przed zleceniodawcą, ale także przed przyszłymi użytkownikami danej przestrzeni.
Absolwentką Politechniki Warszawskiej, mimo, że miała okazję pracować z wieloma świetnymi architektami, za swój największy autorytet uważa partnera w pracy i w życiu - Marina Mostafę, z którym stworzyła pracownię WWAA.
Na pytanie zadane przez organizatorów plebiscytu o swoje zawodowe marzenie architektka odpowiada:
Przychodzi mi do głowy takie marzenie: zaprojektować i wybudować budynek (lub przestrzeń między budynkami), który byłby niezawodny w sensie swojej funkcjonalnej przydatności rozpatrywanej na przestrzeni czasu -od powstania, aż do przymusowej anihilacji. Nasze miasta są wypełnione strukturami, które nie pełnią już dobrze żadnej funkcji, więc są używane źle (ku frustracji użytkowników) lub stoją puste. Stąd tak liczne i konieczne projekty modernizacji, rekultywacji, adaptacji, przebudowy, rozbudowy i nadbudowy - mówi Paszkowska.
Pracownia WWAA powstała w 2006 r. i w pełni rozwinęła działalność w 2007 r. po wygranej w konkursie na zaprojektowanie polskiego pawilonu na wystawę Expo 2010 w Szanghaju. Polski pawilon był tłumnie odwiedzany przez gości wystawy. W jego projekcie architekci wykorzystali motyw wycinanki łowickiej, która stanowiła element ażurowej elewacji budynku.
Ich kolejnym docenionym projektem był Służewski Dom Kultury (zrealizowany wspólnie z pracownią 137kilo), który znalazł się min. w dziesiątce najlepszych budynków w plebiscycie BRYŁA ROKU 2013.
- Więcej o:
Służewski Dom Kultury zainaugurował działalność
"W projektowaniu nie ma miejsca na płeć" [WYWIAD]
Służewski Dom Kultury faworytem tygodnika POLITYKA
IKEA odświeża swoje najlepsze projekty. Kolekcja Nytillverkad to vintage na nowo
Zielony dach na ZUSOK został ukończony. Jak wyglądała przemiana obiektu podczas prac?
Arup wskazuje kierunek rozwoju projektowania generatywnego. Z tego narzędzia korzystają tysiące inżynierów na całym świecie
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D