Najlepszy łódzki dyplom wg SARP [WIZUALIZACJE]
Projekt toskańskiej winnicy zwyciężył w konkursie na najlepszy dyplom architektoniczny łódzkich uczelni z ostatnich pięciu lat. Przygotował go architekt Mateusz Graczyk, który w Toskanii chciałby postawić obiekt - ikonę
Zaprojektowana winnica jest niemal pozbawiona kątów prostych. Krągłości w architekturze Graczyk dostrzegł analizując schemat ulic włoskich miasteczek, które wiją się niczym serpentyny, a domy nigdy nie stoją prosto. Młody architekt zaproponował wzniesienie winnicy w regionie Montalcino. Zaprojektowany przez niego budynek ma stać się platformą, z której można podziwiać piękno okolicznej przyrody.
By to osiągnąć zaproponował taką formę budynku, którego dach jednocześnie pełni funkcję długiego tarasu. Przygotowując projekt chciał, aby budynek zamiast stać się dominantą krajobrazu raczej wtopił się w jego tło.
Do budowy winnicy ma posłużyć kamień będący podstawowym budulcem w Toskanii. Jej kształt był inspirowany leżącym obok miasteczkiem, które zdaje się wyrastać ze wzgórza.
Forma obiektu przedstawia dwie linie o płynnej formie przecinające się ze sobą, od których odchodzą mniejsze w podobnym kształcie. Końcowa część obiektu, która "wspina" się po zboczu, w pewnym momencie odrywa się od opadającego podłoża i kieruję swój „wzrok” na malownicze toskańskie miasteczko. Pod unoszącą się wysoko w powietrze bryłą budynku powstała przestrzeń amfiteatru, który ma być kulturalną częścią tego rolniczego obiektu.
Budynek winnicy wykorzystuje teren, na którym ma stanąć. We wnętrzu jego funkcje zostały rozplanowane tak by na przykład pomieszczenie do przechowywania wina znalazły się w chłodniejszej, podziemnej części.
Konkurs odbył się w ramach "Tygodnia z Architekturą", który był zorganizowany przez Koło Naukowe KĄT oraz łódzki oddział SARP. BRYŁA gratuluje sukcesu!
Skomentuj:
Najlepszy łódzki dyplom wg SARP [WIZUALIZACJE]