Z wizytą w pracowni: PL.architekci
Poznańscy architekci zmienili oblicze zaniedbanego strychu i urządzili w nim elegancką pracownię, w której króluje biel. Świetna metamorfoza wnętrza!
















Siedziba pracowni PL.architekci mieści się na poddaszu jednej z poznańskich kamienic. Wcześniej w tym miejscu był nieużytkowy strych, który wymagał gruntownego remontu, prace adaptacyjne obejmowały nawet kładzenie na nowo dachówki.
Jesteśmy już tu od 2010, ale dopiero w tym roku skończyliśmy cały remont... Projektując siedzibę chcieliśmy maksymalnie wykorzystać przestrzeń poddasza i wszystkie jego atuty, by stworzyć miejsce przyjemne do pracy, inspirujące a jednocześnie pokazujące klientom nasz sposób myślenia o architekturze i wnętrzach.
Właściwie od samego początku wiedzieliśmy, że chcemy uwypuklić rytm konstrukcji drewnianej dachu. W tym celu wszystkie zabudowy (czy to ściany czy meble) zostały jakby włożone w konstrukcje drewnianą, tak by ta mogła swobodnie przechodzić przez wszystkie pomieszczenia. Z każdego miejsca pracowni widać niczym nie zakłóconą konstrukcję budynku: ściany i meble zawsze kończą się w pewnej odległości od belek i słupów. Z tego tez względu wszystkie współczesne zabudowy są białe - wybija się tylko pierwotny układ dachu. Otworzyliśmy też ciemny strych na świat! Zostało zamontowane 17 okien dachowych, które mocno wypełniają światłem całe poddasze i umożliwiają kontakt z otoczeniem. Na antresolę prowadzą schody stalowe - wykonane jako przesuwne - by ułatwić wejście w niższą część poddasza.
Tam zostały też wstawione wielkoformatowe drukarki, by nie zakłócić porządku i bieli w części niższej. Mocno podkreślony kontrast starego z nowym - powoduje szacunek dla starej zabudowy, ale też podkreśla nowoczesne meble i rozwiązania. Tu nic niczego nie udaje. TAK JAK LUBIMY!
- Więcej o:
Z wizytą w pracowni: Ultra Architects
Z wizytą w pracowni: mode:lina
Z wizytą w pracowni: HS99 z Koszalina
Z wizytą w pracowni: JEMS Architekci
IKEA odświeża swoje najlepsze projekty. Kolekcja Nytillverkad to vintage na nowo
Zielony dach na ZUSOK został ukończony. Jak wyglądała przemiana obiektu podczas prac?
Arup wskazuje kierunek rozwoju projektowania generatywnego. Z tego narzędzia korzystają tysiące inżynierów na całym świecie
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu