Dom jednorodzinny w siedem dni
Choć jego budowa zajęła zaledwie siedem dni, prace projektowe trwały blisko rok. Hemeroscopium House to precyzyjna konstrukcja wyglądająca tylko z pozoru, jak nieskładnie poukładane na sobie elementy.
Dom jednorodzinny z elementów przemysłowych? Hiszpańskie biuro Ensemble Studio udowodniło, iż z przemysłowych prefabrykatów można stworzyć ciekawy projekt. Szkło, stal i betonowe wsporniki posłużyły jako budulec Hemeroscopium House, który stanął w Las Rozas nieopodal Madrytu.
Powierzchnia domu wynosi 400 m. kw. Jego "ekwilibrystyczna" konstrukcja zdaje się przeczyć prawom grawitacji. Siedem ciężkich elementów poukładano w ten sposób, iż tworzą otwarty dziedziniec budynku, na którym znajduje się basen. Drugi basen umieszczono w spoinie wspornika znajdującego się na dachu i wystającego znacznie poza oś konstrukcji. Ściany Hemeroscopium House tworzą rozległe przeszklenia, dzięki czemu wnętrza domu są jasne, a bryła nabiera lekkości. Zwieńczeniem budynku jest dwudziestotonowy granitowy kamień, który ma stanowić przeciwwagę dla całej konstrukcji. Całość podtrzymują filary w kształcie odwróconej litery A.Ensamble Studio założone w 2000 roku należy do jednych z bardziej obiecujących młodych pracowni w Europie. Jej założyciel, Anton Garcia-Abril, został uhonorowany w tym roku nagrodąSpotlight przyznaną po raz pierwszy przez Rice Alliance Design. Wyróżnienie otrzymują architekci, którzy projektują nie dłużej niż od 15 lat i odznaczają się nowatorskim podejściem do architektury. Hiszpan zachwycił jury na tyle, iż okrzyknęli go zgodnie przedstawicielem awangardy nowej fali. Hemeroscopium House podobnie, jak inne projekty Abrila, nie daje się zamknąć w jednej kategorii. Surowy i nowoczesny budynek, który powstał jako obiekt mieszkalny, jest jednocześnie architektonicznym ćwiczeniem na równowagę oraz inżynierską sztuczką, która zdaje się przeczyć prawom grawitacji.
Skomentuj:
Dom jednorodzinny w siedem dni