Plisowana architektura ze Szwajcarii
Czy warto projektować obiekty o charakterze tymczasowym, których dni są dokładnie policzone? Danilo Mondada i architekci z pracowni Localarchitecture są zdecydowanie na tak.
Planowany od dawna remont historycznych budynków parafii, w niewielkiej miejscowości Pompaples w Szwajcarii, potrwa aż 18 miesięcy. Zamiast typowych rozwiązań zastępczych, jak wynajem namiotów czy kontenerów, architekci postanowili zaprojektować tymczasowy budynek kaplicy dla wiernych.
Kaplica jest bardzo oryginalna, a zarazem subtelnie i delikatnie wtapia się w górzysty charakter otoczenia. Do projektu wykorzystano pracę laboratorium studenckiego nad nową konstrukcją z drewna. Bryła kaplicy została w całości opracowana na bazie komputerowej metody generowania form przestrzennych.
Światło dostaje się do wnętrza przez plastikowe panele pokryte tkaniną a ich układ i podziały nawiązują do tradycyjnych witraży.
Budynek w zasadzie bardzo prosty, a jednak odważny jak na obiekt o charakterze sakralnym. Ciekawe czy przedstawiciele polskiego Kościoła są przygotowani na konfrontację z nowoczesną architekturą i nietypowe rozwiązania...
Skomentuj:
Plisowana architektura ze Szwajcarii