Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Jean Nouvel otwiera się na Wiedeń

DL

Już niebawem Wiedeń wzbogaci się o kolejny, po adaptacji Gasometer A, budynek autorstwa Jeana Nouvela. Wieżowiec przy nadbrzeżu Dunaju przypomina czarny klejnot, a w połączeniu z sąsiadującym wysokościowcem tworzy nową bramę do miasta.

Wiedeń, podobnie jak każde miasto o zabytkowej zabudowie, stanowi potężne wyzwanie dla współczesnych architektów. Jak bowiem zaprojektować w nim nowoczesny budynek by, z jednej strony, nie popaść w kiczowaty pseudohistoryzm, a z drugiej, zerwać całkowicie z kontekstem? WieżowiecNouvela stara się zachować balans między budowaną przez pokolenia tożsamością miasta, a wizją jego przyszłości.

Budynek znajduje się w prestiżowej okolicy Praterstrasse 1, w bezpośredniej bliskości Dunaju i mostu Schwedenbrücke. Jego architektura jest odpowiedzią na leżący po przeciwnej stronie ulicy, wieżowiec News Tower autorstwa Hansa Holleina. Oba budynki tworzą dzięki temu bramę wiodącą do wnętrza miasta.

WieżowiecNouvela posiada asymetryczną podstawę, uformowaną jakby pod wpływem magnetycznego odpychania pochylonego budynku Holleina. Przecinające ją liczne intersekcje, dzieląc bryłę na mniejsze fragmenty. Dzięki temu, podstawa budynku została wkomponowana w kamieniczną zabudowę ulicy. Z jednego z takich fragmentów wyrasta kilkunastokondygnacyjna wieża. Jej konstrukcja spiera się na dwóch filarach, które unoszą całą bryłę ponad linię dachów sąsiadujących kamienic. W powstałej w ten sposób luce, zlokalizowane zostało przeszklone białym szkłem foyer.

Jednak nie tylko sama forma bryły wieżowca przerzuca most między historyczną architekturą miasta a nowoczesnością. Szklane elewacje sprawiają wrażenie utkanych z licznych prostopadłościanów i przywodzą na myśl detale jakimi z dawni architekci ozdabiali swoje kamienice.

Wieżowiec ma spełniać przede wszystkim funkcje luksusowego hotelu. Parter będzie przeznaczony na funkcje komercyjne. Na szczycie wieży ma być zlokalizowana restauracja, skąd goście będą mogli podziwiać panoramę Wiednia.

Na widocznych z zewnątrz płaszczyznach sufitów foyer i restauracji, wyświetlane będą kolorowe obrazy szwajcarskiej artystki Pipilotti Rist. Nocą mają one czynić z architektury wieżowca enigmatyczne złudzenie, kolorowy sen łączący dzień wczorajszy z jutrem.

Jak twierdzi Jean Nouvel, architektura w Wiedniu jest grą pomiędzy intencjami a możliwościami. Jest to gra o tyle pociągająca o ile niebezpieczna, tworząca pokusę ciągłej wynalazczości i eksperymentu, a jednocześnie skłaniająca do ochrony tego co zastane, i co jest tak eleganckie. Wieżowiec przy Praterstrasse 1 jest wynikiem jednej z takich rozgrywek.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Pomnik Chrystusa w Peru, będzie najwyższy na świecie
Prosta Tower - biurowiec w cieniu kolosa: HIT czy KIT?
Wieżowce przyszłości eVolo

Skomentuj:

Jean Nouvel otwiera się na Wiedeń

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej