Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Boutique Monaco. Brakujący matrix?

buma

Minsuk Cho z koreańskiej pracowni Mass Studies, drapacze chmur przyrównał do pustyni. Bo jedne i drugie nie sprzyjają interakcjom między ludźmi. Seulski wieżowiec korzysta z takich rozwiązań, które zdaniem jego twórców zminimalizują ten problem.

Boutique Monaco, nazywany również brakującym matriksem, ma zaprzeczyć stereotypom bezdusznych budowli budowanych jedynie, by piąć się w górę. 117 - metrowy wieżowiec, który  stanął w seulskiej dzielnicy Socho - gu. liczy 27 pięter, a jego powierzchnia równa jest 54,859 m.kw. Przestrzeń wewnętrzna budynku podzielona jest na część komercyjną, kulturalną, mieszkalną oraz biurową.

Głównym założeniem konstrukcyjnym było usunięcie kubicznych modułów z tradycyjnej bryły wieżowca. W rezultacie powstał budynek wyglądający jakby ponasuwano na siebie ogromne "klocki", niektóre miejsca pozostawiając pustymi. Te puste przestrzenie, których powstało aż 15, to małe katalizatory budynku. Umieszczono w nich ogrody, które szklaną bryłę zamieniły w bardziej przyjazne miejsce. Architekci znaleźli swój sposób, by miejską dżunglę pozbawić bezdusznego oblicza.

Bazę budynku stanowi pięciokondygnacyjna przestrzeń komercyjna. Odznacza się ona od reszty wieżowca nie tylko przeznaczeniem, ale również wyglądem. Od szklanej bryły wyraźnie odcina się biała fasada o organicznym kształcie. Jej strukturę tworzą różnej wielkości trójkąty o zaokrąglonych wierzchołkach.

Masowemu podejściu do projektowania zaprzecza również sposób, w jaki architekci potraktowali wnętrza. W budynku znajdują się 172 lokale, które zaprojektowano na 79 sposobów. Oznacza to, że rozkład żadnego z nich nie powtarza się więcej niż dwa razy. Minsuk Cho przyznaje, że był to krok niemal samobójczy. Wymagał ogromnego nakładu pracy i strategicznego planowania. Ale dzięki takim rozwiązaniom nikt nie poczuje się jakby mieszkał, w wielkim pudełku pełnym sklonowanych modułów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Boutique Monaco. Brakujący matrix?