Lewitujący wieżowiec MAD
Siedziba koncernu Al Rostamani Group w Dubaju, to kolejny śmiały projekt chińskich architektów z MAD. Podobnie jak wiele ich poprzednich projektów, także i ten stara się przełamać utarte schematy myślenia o architekturze. Tym razem MADyfikacji poddany został wieżowiec.
Według Słownika Języka Polskiego, słowo wieżowiec oznacza: wolno stojący budynek o wielu kondygnacjach oraz o niewielkiej w stosunku do wysokości powierzchni podstawy. To słownikowa definicja jest zgodna z naszym wyobrażeniem tego typu budynku. Czyż nie? A gdyby tak pójść jej na przekór i zrezygnować np. z podstawy wieżowca - jego podium?
Niemożliwe? A jednak, architekci z chińskiej pracowni MAD w projekcie siedziby koncernu Al Rostamani Group koncepcję podium porzucili, zawieszając tym samym bryłę wieżowca w powietrzu. Zastosowanie takiego rozwiązania, było podyktowane dążeniem architektów do stworzenia takiego budynku, który swoją formą w żaden sposób nie oddzielałby nadbrzeża Dubaju od tkanki miejskiej. W efekcie siedziba arabskiego koncernu, dosłownie wznosi się ponad frontem wodnym miasta, dając jego mieszkańcom swobodny dostęp do brzegu.
Ten lewitujący budynek nie jest jednak zupełnie pozbawiony kontaktu z podłożem. Konstrukcję unoszącą go w powietrze stanowi 9 diagonalnych tub, wyrastających z bujnej zieleni. Wbijają się one w budynek od tylnej strony, a pięć z nich przeszywa go na wylot. Efekt ten jest widoczny na przedniej fasadzie, w postaci ogromnych dziur. Wewnątrz budynku, tuby te różnicują i porządkują układ pomieszczeń. Odgrywają również istotną rolę w kształtowaniu traktów komunikacyjnych.
Skomentuj:
Lewitujący wieżowiec MAD