Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Projekt Zeekracht z pracowni OMA

dll

Projekt pracowni OMA ma sprawić, że Europa stanie się niemal całkowicie niezależna od arabskiej i rosyjskiej ropy.

W poniedziałek pracownia architektoniczna Office for Metropolitan Architecture (OMA) wraz z holenderską Fundacją na rzecz Natury i Środowiska ujawniły plany projektu, który w 2050 roku ma się przyczynić do całkowitego uniezależnienia się Europy od dostaw ropy z krajów arabskich i Rosji. Gigantyczne przedsięwzięcie projektu Rema Koolhaasa i Arta Zaaijera ma mieć charakter międzynarodowy i składać się z czterech podstawowych elementów.

Pierwszy z nich - Energy Super-Ring - przewiduje powstanie na terenie Morza Północnego olbrzymiego pierścienia elektrowni wiatrowych, zdolnych wytworzyć docelowo aż do 13,400 TWh energii. Ta "europejska bateria"  byłaby połączona z naziemnymi sieciami przesyłowymi siedmiu państw leżących bezpośrednio nad Morzem Północnym, skąd odbywał by się przesył dalej - w głąb kontynentu.

Prócz samej produkcji energii, projekt Zeekracht przewiduje możliwości jej magazynowania w pustych polach gazowych pod powierzchnią dna, a także zasilania nią statków i platform wiertniczych. Infrastruktura  techniczna może być również wykorzystana do stworzenia ośrodków rekreacyjnych na pełnym morzu.

Pozostałe elementy projektu, przewidują stworzenie kompleksowego zaplecza technicznego i instytucjonalnego, jak również powołania Międzynarodowego Instytutu Badawczego, odpowiedzialnego za promocję współpracy, badań, innowacji i ich wdrażania.

Pomysłodawcy planu skupili się także nad kwestiami dotyczącymi naturalnego środowiska morskiego. Potencjalny negatywny wpływ inwestycji ma być równoważony wspieranie powstawania na dnie nowych siedlisk dla ryb i innych stworzeń morskich.

Niestety jak na razie nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle ten projekt będzie realizowany. Prócz znacznych nakładów finansowych będzie on bowiem wymagał także i politycznego konsensusu. Niemniej jednak przedstawiona przez Koolhaasa i Zaaijera propozycja, stanowi jeden z istotnych głosów w rodzącej się europejskiej dyskusji nad dywersyfikacją dostaw energii. Problemem, który w obliczu konfliktu gazowego staje się coraz bardziej palący.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek

Skomentuj:

Projekt Zeekracht z pracowni OMA

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej