Ekologiczny wieżowiec w tropikach
Czy projektowanie wieżowca , którego połowę powierzchni użytkowej będą zajmować rośliny ma sens?
Jedną z największych bolączek nowoczesnych metropolii, do których z pewnością zalicza się również Singapur, jest gwałtowna urbanizacja, która prowadzi do zepchnięcia przyrody na dalszy plan. Rosnąca w szybkim tempie popularność architektury ekologicznej ma powrotem zbliżyć ludzi do natury.
Wieżowiec projektu biura TR Hamzah & Yeang ma być krokiem w kierunku poprawy jakości życia w wielkim mieście. Połowa powierzchni budynku zajmowana ma być przez rośliny filtrujące zanieczyszczone powietrze. Konstrukcja obiektu wspomagać ma naturalną wentylację, co nabiera szczególnego znaczenia jeśli uświadomimy sobie, że średnia roczna temperatura w Singapurze wynosi około 26 stopni Celsjusza, a miasto leży tylko 137 km od Równika.
Nie zapomniano również o systemach magazynujących wodę deszczową, która wykorzystywana ma być do nawadniania ogrodów, gęsto porastających budynek, oraz do spłukiwania toalet. Dodatkowo prawie 40% energii wykorzystywanej w wieżowcu ma być dostarczana przez zainstalowane na nim ogniwa słoneczne. Inwestycja sponsorowana przez Uniwersytet Singapurski nie została jednak jeszcze zatwierdzona do realizacji.
- Więcej o:
- ekologia
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie
Wooden Eco-House in the Forest - dom inspirowany skandynawską architekturą. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości? [WYNIKI KONKURS]
Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?
Las bez tajemnic z POL-SKONE
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy