Burj Al-Taqa Energy Tower
Burj-Al-Taqa, projekt niemieckiej pracowni Gerber Architekten, zapewnia zerowy poziom emisji dwutlenku węgla i produkuje 100% energii, której potrzebuje - dzięki czemu skutecznie przeciwdziała zmianom klimatycznym. Wieża wykorzystuje nawet tradycyjną technikę arabskich wież wiatrowych, dzięki czemu wentylacja wewnątrz budynku jest dużo bardziej efektywna.
Innowacyjny projekt został oparty na idei tak zwanych wiatrowych wież. W regionie, w którym temperatury sięgają 50 stopni Celsjusza, wieże wiatrowe posiadają całkowicie ekologiczny system wentylacji, oparty wyłącznie na energii wiatru. Wieże wiatrowe zamieniają gorące pustynne wiatry w chłodną kojącą bryzę, która przynosi ochłodę i ulgę tym, którzy znajdują się w pomieszczeniu wewnątrz.
Nowy projekt wykorzystuje tą samą zasadę w nowoczesnej 60-piętrowej wieży. Zapotrzebowanie na energię wieży wynosi zaledwie 40% normalnego budynku o tych rozmiarach. Wieża jest całkowicie niezależna od zewnętrznych źródeł energii, dzięki turbinom wiatrowym i panelom fotowoltaicznym. Zbiorniki gorącej wody i wodoru pozwalają na kumulowanie nadwyżek energii do późniejszego wykorzystania.
Potężna wiatrowa turbina na szczycie budynku jest głównym źródłem ''czystej'' ekologicznej energii. Jej potężne śmigło w kształcie płomienia ma szansę ''stać się symbolem szacunku współczesnego człowieka dla natury''
Innym ciekawym rozwiązaniem jest półprzezroczysta "tarcza słoneczna" która obraca się na specjalnym wysięgniku osłaniając budynek przed bezpośrednim światłem słonecznym. Wbudowane w nią ogniwa dodatkowo zasilają urządzenia wewnątrz budynku. Cała powierzchnia zewnętrzna wieży pokryta jest tymi maleńkimi ekologicznymi elektrowniami.
W atriach zaplanowano wiszące ogrody o okrągłym przekroju. Biegnące przez całą wysokość budynku atria zapewniają sprawniejszy przepływ powietrza i wydajniejszą wentylację. Bujna w roślinność powodują, że powietrze jest świeże i bogate w tlen.
Skomentuj:
Burj Al-Taqa Energy Tower