Pływający skate park w Miami
Młoda polska pracownia SCOLIOSIS z Wrocławia zajęła czwarte miejsce w amerykańskim konkursie DawnTown w Miami. Nagrodę zdobyła za projekt pływającej sali koncertowej, która za dnia pełnić ma zgoła inną funkcję...










Konkurs DawnTown ma charakter cykliczny, a jego tegoroczna edycja była czwartą z kolei. Jego założeniem jest propagowanie modernistycznego dziedzictwa Miami. Dlatego też zadania konkursowe dla projektantów za każdym razem dotyczą innej części miasta, a przygotowane przez nich projekty mają rozwiązywać odmienne problemy.
Na tegoroczną edycję wpłynęło ponad 100 projektów biur architektonicznych z całego świata, a jej zakres dotyczył obszaru wokół stadionu Marine, który jest wybitnym przykładem amerykańskiego brutalizmu z lat 60. Zaprojektowany przez Hilaria Candelę stadion, przez długie lata cieszył się dużym zainteresowaniem głównie ze względu na popularne w USA wyścigi motorowodne. Po przejściu huraganu, obiekt zaczął podupadać i niszczeć. Skłoniło to władze i lokalną społeczność do podjęcia szeregu inicjatyw, mających na celu rewitalizację zarówno stadionu, jak i całego nadbrzeża Virginia Key.
Celem konkursu było zaprojektowanie "pływającej sceny". Ta w wersji Polaków będzie dryfować po wodach zatoki. Jej specjalna konstrukcja z ruchomymi ramionami pozwoli na to, żeby obiekt nie tylko zmieniał swój wygląd, ale także funkcję.
Wieczorem rozświetlona reflektorami scena, a za dnia... pływający skate park, który z brzegiem połączony będzie kładką. Miejsce dla młodych ludzi uprawiających jazdę na deskorolce składać się będzie z systemu 5 ruchomych ramp. Po ich podniesieniu obiekt błyskawicznie przekształci się w muszlę koncertową.
Zaproponowana przez architektów forma architektoniczna, dobrze koresponduje z brutalistycznymstadionem Marine Stadium. Bryła charakteryzuje się miękkim kształtem, który nawiązywać ma do linii wybrzeża. Pękata scena stworzy wyróżniającą się, atrakcyjną dominantę na wodzie.
Scoliosis to młoda pracownia architektoniczna z Wrocławia. Jej założycielami są trzej absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej: Marcin Husarz, Jan Jerzmański, Wojciech Motylski.
- Więcej o:
Ruszyły prace przygotowawcze do budowy Novej Mariny Gdyni
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny