Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Pawilon Chemii w Warszawie - lekki i kruchy [ZAPOMNIANE KLISZE]

WG
Pawilon Chemii w 1968 roku - Fot. fotopolska.eu / esski

Projekt Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego nie przetrwał próby czasu. Mimo licznych protestów, w 2008 roku całkowicie przeszklona konstrukcja została rozebrana. Powstał tu nowoczesny, luksusowy dom handlowy Wolf Bracka (Vitkac) - projektu Stefana Kuryłowicza.

Pawilon Chemii, który kiedyś znajdował się przy ul. Brackiej w Warszawie, był jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów w centrum stolicy. Zapisał się w pamięci wielu warszawiaków.  Wzniesiono go dla Centrali Handlowej Przemysłu Chemicznego w 1960 roku. Za projekt odpowiadali Jan Bogusławski i Bohdan Gniewiewski. Pawilon miał pełnić funkcję handlową i reprezentacyjną, promując polski przemysł chemiczny m.in. wyroby z tworzyw sztucznych i środki czystości.

Pawilon Chemii: architektura

Pawilon Chemii uznawany jest przez wielu znawców sztuki i architektury (w tym przez szwajcarskiego architekta Christiana Kereza) za jeden z najciekawszych przykładów warszawskiego powojennego modernizm. Kerez mówił o nim: "[...] To wspaniała, pełna przestrzeni, lekka i krucha budowla".

Budynek miał nowatorską konstrukcję. Był transparentny dla widza, klienta i otoczenia. Maksymalnie wtapiał się w miejską tkankę. Wyróżniał się prostą, geometryczną bryłą, dużymi przeszkleniami i zastosowaniem lekkich konstrukcji stalowych oraz betonowych. Charakterystycznym elementem były przesuwne witryny oraz modułowe wnętrza, które pozwalały na elastyczne aranżacje przestrzeni. Wnętrze Pawilonu było zaprojektowane w sposób minimalistyczny, z naciskiem na funkcjonalność. Wykończenia z metalu, szkła i drewna podkreślały nowoczesny charakter obiektu. Minimalistyczne wnętrza zdobił tylko jeden element plastyczny - abstrakcyjna kompozycja malarska Anieli Bogusławskiej (żony architekta). Umieszczono ją na zachodniej ścianie betonowego szybu na wysokości pierwszego piętra. Oczywiście nie mogło zabraknąć neonów, z liter układających się w napis "Chemia".

Pawilon Chemii: rozbiórka

Niestety, po transformacji ustrojowej, pawilon Chemii popadał w coraz większą ruinę. Poobklejany reklamami, przebudowywany, nie czyszczony, pozbawiony niezbędnych remontów stracił swój blask i lekkość. Był w kiepskim stanie technicznym. Ostatecznie działka na której stał pawilon została sprzedana. Przeciw rozbiórce pawilonu protestowały  10 kwietnia 2008 roku wjechał ciężki sprzęt, który zburzył konstrukcję. Ocalał jedyne neon.

A pawilon Chemii można dziś oglądać tylko na zdjęciach...

Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

Supersam w Warszawie - najnowocześniejszy pawilon handlowy [ZAPOMNIANE KLISZE]
Zapomniane klisze: Kino Skarpa w Warszawie
Zapomniane klisze: Dworzec Gdański

Skomentuj:

Pawilon Chemii w Warszawie - lekki i kruchy [ZAPOMNIANE KLISZE]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej