Apartamentowiec Thespian we Wrocławiu
We Wrocławiu kupujesz mieszkanie, a firanki dostajesz gratis. Ten niecodzienny pomysł zastosowali architekci z pracowni Zbigniewa Maćkowa w najnowszej realizacji mieszkaniowej.






















Szklany apartamentowiec Thespian zlokalizowany w centrum Wrocławia posiada już zgodę na użytkowanie, trwają ostatnie prace wykończeniowe. W lipcu pojawią się w nim pierwsi mieszkańcy i najemcy.
Projekt pochodzi z wrocławskiej pracowni Maćków Pracownia Projektowa. Główny korpus budowli stanowi uzupełnienie reprezentacyjnego, dziewiętnastowiecznego w charakterze placu, z kolei wyższy element wieżowy wysuwa się w stronę wysokiej zabudowy ulicy Powstańców Śląskich.
Najciekawsza w budynku jest podwójna fasada szklana ze specjalnymi przesłonami przeciwsłonecznymi umieszczonymi między dwiema warstwami aluminiowej ślusarki. Biała tkanina przypomina tradycyjne firanki, jednak w rzeczywistości to ruchomy element fasady zaproponowany przez architektów. Będzie chronił przed nadmiernym nasłonecznieniem. Za pomocą zdalnego systemu sterowania mieszkańcy tych luksusowych apartamentów będą mogli dowolnie przesuwać "firanki". W ten sposób fasada nowego wrocławskiego apartamentowca nigdy nie będzie taka sama...
W tylnej części budynku, ponad strefę cokołu, wytyczono kameralny, wykończony drewnianymi panelami dziedziniec, który otwiera się dwoma dużymi prześwitami na zieleń wypełniającą plac Powstańców Śląskich.
Największy z nich ma 200 m kw. Natomiast najdroższy - kosztuje 2,5 mln zł - jest apartament o pow. 150 m kw. ze 120-metrowym tarasem, znajdujący się na szóstym piętrze budynku. Roztacza się z niego widok na panoramę miasta oraz rondo Powstańców Śląskich.
- Więcej o:
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości
Wrocław: nowe wnętrza Biblioteki Dolnośląskiej. Zastosowano tu technologię parametryczną