Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Filmowcy przeniosą się do plomby

Redakcja

Warszawska pracownia architektoniczna Grupa 5 wygrała konkurs na projekt nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Projekt nawiązuje do śląskiej architektury, na fasadzie twórczo wykorzystując charakterystyczny motyw czerwonej cegły.

Filmowcy przenoszą się do centrum Katowic. Nowa siedziba stanie przy ul. św. Pawła, na działce podarowanej uczelni przez miasto. Będzie plombą w istniejącej starej, dość chaotycznej i mocno zdegradowanej zabudowie. Sądząc po licznie zgłoszonych do konkursu pracach, architekci nie przestraszyli się tego sąsiedztwa. Swoje propozycje przysłało 39 zespołów z różnych europejskich krajów.

Pierwszą nagrodę przyznano znanej warszawskiej pracowni GRUPA 5 Architekci. Założona 13 lat temu firma ma w dorobku sporo ciekawych i dużych projektów. Jej flagowym dziełem jest rewitalizacja dworca kolejowego we Wrocławiu. - Chociaż jesteśmy bardzo mocno przekonani do projektu, który zaproponowaliśmy, to zwycięstwa się nie spodziewaliśmy - przyznaje Kacper Gronkiewicz z Grupy 5, która nie wysłała nikogo do Katowic na ogłoszenie wyników.

Inspiracją dla projektu była sama działka - przestrzeń przypominająca wielkie podwórko ograniczone ścianami kamienic. - Zastanawialiśmy się, jak zmieścić tam cały program funkcjonalny i jednocześnie zachować tę malowniczą przestrzeń wewnętrzną - opowiada Gronkiewicz.

Rozwiązaniem okazało się stworzenie wewnętrznego otwartego dziedzińca, zielonego patio, na które będą otwierać się pomieszczenia dydaktyczne. Jurorom bardzo się ten pomysł spodobał. Pochwalili też płynne wpisanie budynku w pejzaż i nawiązania do regionalnej tradycji. Niemal w całości przeszkloną frontową elewację gmachu warszawscy architekci chcą przykryć czymś w rodzaju ceglanej koronki - ażurową ścianą wykonaną ze starej cegły.

- Idealnym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie cegły rozbiórkowej. Jeśli ona nie będzie spełniała parametrów technicznych, można ją zastąpić albo uzupełnić nową cegłą produkowaną tradycyjnymi metodami - mówi Gronkiewicz. W nową elewację architekci chcą wpisać nadal stojący na działce stary budynek stacji trafo, który inwestor zamierzał wyburzyć.

We wnętrzach znajdzie się wielkie studio telewizyjno-filmowe, pracownie fotograficzne, plastyczne i montażowe. - Myślę, że ta inwestycja będzie mobilizować do dalszej rewitalizacji tej okolicy. Za parę lat może to być fantastyczne miejsce - mówił prof. Krystyna Doktorowicz, dziekan WRiTV. Inwestycja ma kosztować 22 mln. złotych

Druga nagroda przypadła Jakubowi Korfantemu, Aleksandrze Palce i Adamowi Wanatowiczowi. Trzecia nagroda trafiła do zespołu pracowni Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio

Skomentuj:

Filmowcy przeniosą się do plomby

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej